Pazarlama Reklam

Türkiye’de Sponsorluk Harcamaları

KÜLTÜR-SANAT İKİNCİ SIRADA

Kültür-sanat faaliyetlerine ayrılan sponsorluk bütçeleri de giderek büyüyor. Cazdan klasiğe, sinemadan popüler müziğe kadar birçok alandaki köklü festivaller güçlü sponsorlarla yollarına devam ediyor. Özellikle banka ve holdingler kültür sanat faaliyetlerine isim sponsoru olarak hedef kitleleriyle iletişim kuruyor. Genellikle eğitim ve sağlık alanında topluma katkı sunmak isteyen gruplar, kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle yollarına devam ederken, spor ve kültür sanat faaliyetlerinde daha çok sponsorluk işbirlikleri tercih ediliyor.

Tüm işlerde olduğu gibi sponsorluk desteklerinde de ölçümleme çok önemli. Firmalar verdikleri desteğin karşılığını alıp alamadıklarını ölçüyor ya da ölçtürüyorlar. Örneğin, en büyük global sponsor olan Coca-Cola kendi iç sisteminde çeşitli ölçümleme yöntemleri kullanıyor. Ayrıca etkinlikleri öncesinde ve sonrasında araştırmalar yaparak, hedef kitlesini ve beklentilerini analiz ediyor. Planlarına yön verirken de bu verileri dikkate alıyor.

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin 2015’teki sponsorluk faaliyet ve hedeflerini araştırdık…

ACIBADEM SAĞLIK GRUBU
Sporcu sağlığına 20 milyon TL katkı

Acıbadem Sağlık Grubu, 2000’li yılların başından itibaren spor kulüp ve federasyonları ile işbirlikleri yapıyor. Firma, yur-tiçinde ve dışında 50’ye yalan federasyon ve spor kulübünün sağlık sponsoru. Bu kapsamda sporcuların sezon öncesi sağlık kontrolleri, performans testleri ve sportif yaralanmalarının her türlü tedavilerini hastanelerinde gerçekleştiriyor. Grup, 2013-2014 sezonunda takımlara 20 milyon TL katkısı olduğunu açıkladı. Acıbadem, sponsorluk anlaşmalarıyla takımlardan aldığı reklam haklarıyla marka bilinirliğini güçlendirirken, hastanelerinden hizmet alan sporcuların başarılı tedavi haberlerini kamuoyu ile paylaşarak marka güvenilirliğini artırıyor.

Acıbadem Sağlık Grubu Spor Sponsorlukları Müdürü Çağrı İlk, “2014 yılında spora yönelik attığımız en önemli adımlardan biri, yeni konumladığımız Acıbadem Sports markası oldu. Acıbadem Sporcu Sağlığı Merkezi ve Acıbadem Fitness Club olarak sunacağımız iki önemli hizmeti bu çatı altında bir araya getirdik. Böylece profesyonel ve amatör sporcular dahil herkesin bilinçli spor yapabileceği yepyeni bir hizmet modeli oluşturduk” diyor.

ADEL KALEMCİLİK
Gençleri ve çocukları destekliyor

Anadolu Grubu şirketlerinden olan Adel Kalemcilik, Faber-Castell markasıyla hem gençlere hem de çocuklara ulaşarak, onların yaratıcılıklarını güçlendirmek için birçok projeyi hayata geçirmeye çalışıyor. 2013 yılından bu yana gerçekleştirdiği Faber-Castell “Tek Çizgide Hayallerim” sponsorluk projesiyle gençlere konuşmak yerine, onların kendilerini çizerek ifade etmelerine fırsat veriyor. Faber-Castell markasıyla gerçekleştirilen bir diğer sponsorluk çalışması da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileriyle birlikte hayata geçirilen “Genç Çizgi” projesi. 2013-14 Eğitim Yılı’nın Güz Dö-nemi’nde, 10 tasarım öğrencisi, 14 hafta boyunca haftada bir gün desen çalıştılar ve bu desenler Faber-Cas-tell’in 2015 koleksiyonundaki çanta, kalem, kalem çantası, silgi ve defterlerinde hayat buldu. Çocuklar için müzeler, okullar, oteller ve parti evlerinde oluşturulan Faber-Castell “Yaratıcılık Atölyeleri” ile de yılda yüz binden fazla çocuğa erişiliyor.

Adel Kalemcilik Pazarlama Direktörü Ayşe Kırımlı, “Biz kurumların; içinde bulundukları topluma, insana, çevreye sağladığı katma değer ölçüsünde başarılı olduğuna inanıyoruz. Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da sponsorluk faaliyetlerimizi sürdürerek gençlerin ve çocukların yaratıcılıklarını geliştirmelerine destek vermeye devam edeceğiz” diyor.

AKBANK

Sanatın en büyük destekçilerinden Akbank, kurulduğu günden beri kültür ve sanata destek veriyor. Bunların bir kısmını doğrudan kendisinin yürüttüğü kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, bir kısmını da sponsorluk faaliyetleriyle yapıyor. Türkiye’de caz denilince akla gelen ilk etkinliklerden biri olan Akbank Caz Festivali bu sene 24. yılını kutlayacak. Akbank 2004’ten beri Uluslararası İstanbul Film Festiva-li’nin en büyük destekçileri arasında yer alıyor. Banka sekiz yıldır Contemporary İstanbul’un ana sporluğunu üstleniyor. 2004’te başlattığı Akbank Kısa Film Festivali’yle sinema sanatını ve yeni sinemacıları destekliyor. Dünyada çağdaş sanattan söz edildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Anish Kapoor, sürrealist akımın en önemli sanatçılarından Salvador Dali’nin eserleri Akbank’m sponsorluğunda Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu. Bir Dilek Tut Deme-ği’nin anasponsorunun da Akbank olduğunu belirtelim.

Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, “Kurumlar için paydaşları ile etkileşime girdikleri tüm iletişim kanalları ve bu kanallarla kurulan iletişimin kapsamı ve kalitesi büyük önem taşıyor. Sponsorluk faaliyetlerimizle markamızın güçlü algısını daha da yükseltme, marka görünürlüğümüzü ve itibarımızı daha da artırmanın yanı sıra sosyal sorumluluklarımızın bilincinde olduğumuzu farklı bir kanaldan anlatma imkanı buluyoruz” diyor.

AMWAY
Türkiye’de voleybola ‘el’ verdi

Dünyanın en büyük doğrudan satış şirketi Amvvay, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sponsorluklarla sporculara ve takımlara destek veriyor. 2013’ten beri Türkiye Voleybol Federasyonu Milli Takımların ‘tedarik sponsoru’ olarak faaliyetlerini sürdüren firma, 20 yılını kutladığı bu yıl ‘Filenin Fidanları’ sosyal sorumluluk projesiyle 20 ildeki ilköğretim okullarına 300 adet mini voleybol kiti temin edecek. Dünyada kayaktan kanoya, atletizmden cirite kadar birçok alanda bireysel sporları destekleyen Amvay’m dünyanın en çok satan vitamin ve takviye edici gıda ürünleri markası Nutrilite/Nutrivvay, 2008’den bu yana dünyanın en başarılı futbol takımı AC Milan’ın resmi ürün sponsoru.

AVEA Müzik, futbol, golf…

Avea için 2014 yılı sponsorluklar açısından oldukça hareketli geçti. Firma, geçen yıl Türk ve dünya müziğinin en seçkin sanatçılarını müzikseverlerle buluşturmak amacıyla toplam 57 konser düzenledi. Bu konserlerle toplam 165 bin müziksevere ulaştı. “Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri” kapsamında Yasinin Levy, Haris Alexiou, Farid Farjad gibi dünya müziği- I nin en önemli temsilcileri İstanbul ve Ankara’da sahne aldı.

“Avea ile Yıldızlar Açıkhava’da” konserlerinde ise Muazzez Abacı, Ajda Pekkan, MFÖ, Erol Evgin ve Sıla gibi Türk sanat müziği ve Türk pop müziğinin efsanevi isimleri müzikseverlerle buluştu. Avea’nın sponsorluk faaliyetleri sadece müzikle sınırlı kalmadı. Firma uzun yıllardır olduğu gibi 2014’te de Whitefest’e sponsor oldu. VVhitefest’e 9 bin 112 kişi katıldı.

Bazı organizasyonlara sponsor olan firmanın mekan sponsorlukları da var. Ave-a’nın sporda da sponsorlukları bulunuyor. Avea Prime sponsorluğunda Avea Prime Pro-am Golf Turnuvası gerçekleştirilirken gençlik markası Woops ise 2014 yılında League of Legends (LOL) sponsorluğunu gerçekleştirdi. Yine Woops’un 35 bin kişinin izlediği ile Justin Timberlake konserine sponsor olduğunu da belirtelim. 2012’den beri dünyanın en prestijli ve başarılı spor organizasyonlarının başında gelen NBA’in Türkiye Resmi Ortağı olan Avea, ünlü futbol kulübü Barcelona ile önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Dünyada 12 futbol okuluna sahip FC Barcelona’mn 13. Okulu Avea’nın da desteğiyle İstanbul’da kuruldu. İlk etapta Maltepe ve Maslak’ta hizmet veren FCBEscola İstanbul Avea Futbol Oku-lu’nda sezon boyunca 600’den fazla öğrencinin eğitim görmesi hedefleniyor.

Bu yıl da sponsorluklarla ilgili fırsatları değerlendirmek istediklerini belirten Ave-a Kurumsal iletişim Direktörü Eren İnan-çer Luş, “Günümüz iş dünyasında şirketler artık yalnızca finansal karlılığı önemsemiyor. Şirketler tüketicinin hayatının her alanına dokunacak etkinlikler konusunda da rekabet ediyor. Hayata geçirdiğimiz projeleri kurgularken sürdürülebilir, ölçülebilir ve ölçeklenebilir olmasına ayn bir önem veriyoruz. Projelerimiz ile yarattığımız farklılığı doğru ve samimi bir iletişimle kitlelere aktarmayı önemsiyoruz” diye konuşuyor.

BEKO
350 milyon taraftara selam!

Koç Holding bünyesindeki Arçelik’in uluslararası pazarlardaki markası Beko, Katalonya’nın efsanevi takımı FC Barce-lona’ya geçen yıl sponsor oldu, imzalanan anlaşmaya göre, Beko’nun aynı gün lans-manı yapılan yeni logosu dört yıl boyunca kulübün formasının sol kolunda, antrenman kitlerinde ve bütün pazarlama materyallerinin üzerinde yer alacak. Beko’nun Qatar Ainvays ve Nike’ın ardından Barça’nın üçüncü büyük ‘premier partneri olduğunu da vurgulayalım.

Arçelik A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük, Barça’nın tüm dünyada 350 milyon taraftarı olduğunun tahmin edildiğine dikkat çekiyor. Karabük, kulübün özellikle medyada çok güçlü olduğunu, yaklaşık 130 milyon sürekli takipçisinin bulunduğunu belirtiyor. Karabük, “Bu takipçiler artık Beko logosunu görecekler. Bu konuda Beko’ya büyük katkıları olacağına inanıyoruz. FC Barselona’nın izleyici sayısı yıllık bazda 1 milyara kadar ulaşıyor. İşte biz bu kitleye ulaşmayı hedefliyoruz.”

COCA-COLA
En büyük global sponsor

Coca-Cola, dünyanın en büyük global spor sponsorlarından. Türkiye’de sponsorlukları ağırlıkla spor ve müzik alanlarında yoğunlaşıyor. 2004’ten beri Türkiye Milli Futbol Takımı’nın sponsoru olan firma, yerel futbol takımları ve genç sporculara Coca-Cola Gelişim Ligi sponsorluğuyla destek vermeye devam ediyor. Son üç yıldır Burn markası ile Bum Kite-board Dünya Şampiyonasının Türkiye ayağının resmi sponsoru olan firma, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun da tedarik sponsorları arasında. Co-ca-Cola sporun yanı sıra, müzik alanında da önemli etkinliklere imza atıyor. Gençleri hedefleyen ve markanın kendi etkinliği olan Rock’n Coke Festivali, 2013’te 10. yaşını kutlayarak 60 bin kişilik katılımla rekor kırdı. Firmanın diğer bir müzik festivali olan Fanta Gençlik Festivali de 13 yıl içinde sanatçıları 6 milyon izleyiciyle buluşturdu. Festival, Türkiye’nin en büyük mobil müzik festivali olarak Anadolu’da pek çok şehri geziyor.

Coca-Cola Türkiye Sponsorluk ve Marka İşbirlikleri Müdürü Nazlı Çağlayan, “Spor ve müzik alanlarındaki desteklerimizin 2015’te devam edeceğini söyleyebiliriz. Gerek sponsorluklarımızda gerekse kendi etkinliklerimizde insanların hayatına olumlu katkılar sağlamaya ve daha iyisi için onlara ilham vermeye gayret ediyoruz” diyor ama birçok marka gibi bütçe telaffuz etmiyor. Çağlayan “Neden sponsorluk?” sorumuzu ise şöyle yanıtlıyor: “Bizim için sponsorluk, marka mesajını deneyime dönüştürmenin en önemli yollarından birisi. Sponsorluk ve aktivasyonlar, markalara, tüketiciye birebir dokunabilme ve tek yönlü iletişimden ziyade karşılıklı bir iletişim imkanı veriyor. Bu sebeple bütçe olarak bakıldığında hem Türkiye’de hem de dünyada sponsorluk yatırımlarının hızla artığını görebiliyoruz. Şirket olarak biz de bu trendin öncülerinden olmaya ve yatırımlarımızı bu doğrultuda şekillendirmeye devam ediyoruz.”

Önceki sayfa 1 2 3 4Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu