Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Türkiye 4.5G hızı ile tanışacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2016’da ulaştırma yatırımlarının tüm hızıyla devam edeceğini açıkladı. Yeni yılın gündemi yerli uçak projesi, yeni havalimanları, yerli demiryolu endüstrisi çalışmaları ve 4.5G olacak…

Binali Yıldırım

ÖN fizibilite çalışması tamamlanan yerli uçak projesine 2016 yılında devam edileceğini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ilk etapta 32 koltuklu uçağın yapımıyla birlikte 60-70 koltuk kapasiteli tamamen Türkiye’ye özgün yeni bir uçak modelinin geliştirileceğini söylüyor. 2016’da altı yeni havalimanı için proje çalışması yapılacağını ifade eden Yıldırım, denizcilikte taşımacılığın geliştirilmesini hızlandıracak yatırımlara devam edileceğini belirtiyor. Türkiye’yi 3G hizmetleri ile tanıştırdıklarını, 4.5G yetkilendirmelerini de 2015’te gerçekleştirdiklerini söyleyen Yıldırım, “2016’da artık Türkiye 4.5G hızı ile tanışacak” diyor.

Para Dergisi’ne 2016 yılı hedeflerini ve beklentilerini açıklayan Bakan Yıldırım, bakanlık olarak yatırımlara devam edeceklerini söyledi. Yıldırım, 2016’da karayollarında bölünmüş yollarıyla, işlevsel hale getirdiği ve yeni açtığı koridorlarla, diğer ulaşım modlarıyla entegre karayolu yatırımlarıyla, Üçüncü Köprü, Avrasya Tüneli, İzmit Körfez Geçişi, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi gibi büyük projelere devam edeceklerini açıklıyor.

Demiryolunda da yüksek hızlı tren ağını genişletme, hızlı tren koridorları oluşturma, mevcut yolları yenileme, üretim merkezlerinin ve organize sanayi bölgelerinin demiryollarıyla limanlara bağlama, yerli bir demiryolu endüstrisi oluşturma çalışmalarına devam edildiğini açıklayan Yıldırım, 2016’da demiryolu sektörünün serbestleştirilmesi ve yeniden yapılandırılması çalışmalarına hız verileceğini bildiriyor. Yıldırım, demiryolu işletmeciliğinin serbestleştirilmesini 21 Haziran’a kadar tamamlamayı planladıklarını da ifade ediyor.

ALTI YENİ HAVALİMANI PROJESİ

Havacılık alanında da ‘havayolu halkın yolu’ ilkesiyle hareket edilmesinin yararlarının görüldüğünü söyleyen Yıldırım, atıl havaalanlarının aktif hale getirildiğini, şu an itibarıyla 55 havalimanında tarifeli sefer yapıldığını hatırlatıyor. 2019’da havalimanı sayısını 63’e yükseltmeyi planladıklarını açıklayan Yıldırım, 2016’da altı yeni havalimanı ile ilgili proje çalışmaları yapacaklarını, ayrıca mevcut havalimanlarında da apron ve terminal yenileme çalışmalarına devam edileceğini belirtiyor.

YERLİ UÇAK PROJESİNE DEVAM

Yerli uçak projesinde ön fizibilite çalışmasının tamamlandığını vurgulayan Yıldırım, projeye 2016’da devam edileceğini vurgulayarak, “İlk etapta 32 koltuklu ilk uçağın yapımı ile birlikte 60-70 koltuk kapasiteli tamamen Türkiye’ye özgün yeni bir uçak modelinin kendi mühendislerimizce geliştirilmesine karar verildi” diyor.

Denizcilik sektöründe taşımacılığın geliştirilmesini hızlandıracak yatırımlara devam edileceğini belirten Yıldırım, yapılması planlanan diğer çalışmaları şöyle özetliyor:

“Türkiye’nin en büyük limanlarından Çandarlı Kuzey Ege Limam’mn yapımı devam ediyor, altyapısı bitti. YİD sistemi ile üst yapı ihalesine 2016 yılı içinde çıkmayı planlıyoruz. Filyos Limanı için çalışmalara başladık. Fizibilite çalışmaları tamamlandı, ÇED Raporu da onaylandı. İmar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda onay aşamasında. Yapım metodunun belirlenmesinin ardından 2016’da ihale çalışmalarına başlayacağız. Mersin Konteynır Limam’na ilişkin fizibilite çalışmaları tamamlandı. İmar planının onayı ile birlikte yapım ihalesini yapmayı planlıyoruz.”

KIRSAL ALANLAR GÖZETİLECEK

Türkiye’yi 3G hizmetleri ile tanıştırdıklarını, 4.5G yetkilendirmelerim de 2015 yılı içinde gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yıldırım, “2016’da artık Türkiye 4.5G hızı ile tanışacak. 4.5G ile kırsal alanları da gözeterek, bu bölgelerde yaşayan vatandaşların da yeni nesil teknolojilerin getirdiği imkanlardan daha kolay faydalanabileceği bir planlama yapıyoruz” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu