Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Turkcell temettü ödemesi

Beş yıldır temettü dağıtamayan Turkcell’de gözler 26 Mart’a çevrildi. Genel kurulun bu tarihte toplanması kararı alnıdı ama analistler bu toplantının da gerçekleşeceği konusunda fikir birliğine varamıyor. Turkcell’in beş yıllık birikmiş kârından 4,5 milyar TL’nin üzerinde temettü ödemesi beklenirken, 26 Mart’a kadar hissedeki beklentinin pozitif olduğu ifade ediliyor.

temettü ödemesi

Temettü mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, akla gelen ilk şirket Turk-cell. 2010, 2011 2012 ve 2013 yıllarında genel kurul toplanamadığından temettü veremeyen şirket, piyasa beklentilerinin altında, 2014 son çeyrekte 258 milyon TL, yıllık bazda da 1,9 milyar TL net kâr açıkladı. Şirket, 2014 bilançosunun açıklanmasıyla birlikte temettü dağıtabilecek mi? Toplamda şirketin beş yıllık birikmiş, 3,7 ile 4,7 milyar TL arasında tahmin edilen bir temettüsü var. Yatırımcı için son dönemde en önemli konu bu. Son olarak geçen hafta şirket yönetim kurulu, genel kurul toplantısının 26 Mart’ta yapılmasına karar verdi. Ortaklar arasındaki sorunlar Çukurova Grubu’nun Ziraat Ban-kası’ndan borç alarak Rus Altimo’ya borcunu ödemesiyle ve rehinli hisseleri kurtarmasıyla giderilmiş gibi görünse de, genel müdür Süreyya Ci-liv’in istifası kafalan karıştırıyor. Analistler, bu genel kurulun da ke-sin gerçekleşeceğine yönelik ortak bir görüş bildirmekte zorlanıyorlar.

4,5 MİLYAR TL’Yİ AŞIYOR

Şeker Yatırım Analisti Kıvanç Uysal, ortaklık yapısındaki durumun netleşmiş olmasının ortaklar arasındaki anlaşmazlığın kalkmasını sağlayacağını söylerken, 26 Mart’ta yapılacağı açıklanan genel kurulda temettü ödemesi kararı alınmasını beklediklerini belirtiyor. Uysal, “Baz senaryomuzda şirketin 4,57 milyar TL temettü ödemesini (hisse başına 2,07 TL) bekliyoruz. Hisse performansı açısından ele alındığında ise temettü ödemesi yapıldığında hisse fiyatının temettü ödemesi kadar geri gelmesi beklenir” diyor.

Kıvanç Uysal, ödemenin ardından, genel olarak hisse fiyatlarında toparlanmalar görülebileceğine, Turkcell’de de bu şekilde bir hareket olmasını beklediklerine vurgu yapıyor.

“KURULUN TOPLANMASI ZOR”

İş Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Nur Karabacak ise genel kurulun gündeminde temettünün de bulunduğunu, ancak miktar ile ilgili alınmış bir karar bulunmadığını hatırlatıyor. Türk Ticaret Kanunu’na göre şirketlerin genel kurullarının mali yılın bitiminden sonra üç ay içinde toplandığını belirten Karabacak, Turkcell Yönetim Kurulu kararının da kanunla ilgili olduğunu ve önceki yıllarda olduğu gibi genel kurulun yine yapılamayabileceğim düşünüyor. Karabacak, “Her ne kadar üç ana hissedar arasında temettüyü engellemek için bir neden kalmamış gibi görünse de, kurumsal yönetim ilkeleri düzenlemelerinin yerine getirilmesi konusunda anlaşmazlıklar devam ediyor gibi görünüyor” diyor.

Nur Karabacak, 26 Mart’a kadar hisseye yönelik beklentilerin pozitif olduğunu söylüyor. Karabacak, “Bizim beş yıllık birikmiş temettü beklentimiz 4,7 milyar TL civarında olsa da 26 Mart’ta bu kararın çıkacağını düşünmüyoruz” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu