Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Türk Lirası’nın zor dönemi

İçerideki ve dışarıdaki gelişmelerin etkisi TL’yi vurdu. 3.60 seviyesinden geri çekilmelerin sınırlı kalmasını bekliyoruz. 3.50-3.4750 seviyeleri yeni destekler olabilir. 3.60 üzerinde 3.75’e doğru yolculuk başlayabilir…

DOLAR bu haftada da rekor tazeledi. TCMB’nin beklentilerin de üzerinde radikal bir faiz artırımına gitmesi de kurdaki yükselişe çare olamadı. İçeride Başkanlık sistemine yönelik anayasa değişikliğini içeren maddeyi TBMM’ye götürülüyor. Maddenin meclisten kaç oy alacağı önemli olacak. Ardından 60 gün içerisinde referanduma gidilirse halk, yeni sisteme dair görüşünü ortaya koyacak. Referanduma gidilebilmesi için en az 330 milletvekilinin oyu gerekiyor. AK Parti’nin hali hazırda 316 milletvekili var. MHP’den gelen destek, referandum için yeterli olacaktır.

Başkanlık sisteminin piyasalar tarafından halen büyük bir belirsizlik yarattığı ortada. Birçok değişiklik ve henüz net olarak bilinmeyen bir sistem karşımızda. Bu ortamda TL üzerinde stres yaratan unsurlar da domino taşı etkisi yarattı. Küresel gelişmeler de destek olmuyor. Dolar Endeksi’nin 100.50 olduğu bu günlerde dolar tüm gelişmiş ülke para birimlerine karşı üstünlük kurdu. Azalan güven ortamı ve ekonomik aktivitedeki bozulma, artan kurlarla birlikte daha büyük bir bozulma sarmalını işaret ediyor. Ayrıca hükümetten faiz indirim çağrıları da devam ediyor. Bu durum TCMB’nin tavrını değiştirir mi beklentisi de söz konusu.

para

TL KAYBEDEN TARAF OLDU

AB ile ilişkilerde yaşanan bozulma da hayati bir boyuta ulaştı. AB ülkelerinin (başta Almanya) alternatifi konumunda olmayacak Şan-gay Beşlisi tartışmaları da TL’yi olumsuz etkiledi. TCMB’nin faizleri artırdığı gün Avrupa Parlamentosu’nun müzakerelerin geçici süreliğine dondurulması tavsiye kararını büyük bir çoğunlukla kabul etmesi, hükümet tarafından ciddi eleştirileri beraberinde getirdi. Siyasi gerginliğin yarattığı ortamın en büyük kaybedeni TL oldu.

Aralık ayına giren piyasalar, bu ayda daha yüksek bir oynaklık ile karşı karşıya kalabilir. 4 Aralık’ta İtalya’da gerçekleşecek referandum, 8 Aralık ECB’nin para politikası kararı, 14 Aralık’ta FED’in faizler konusunda alacağı tavır, 15-16 Aralıkta AB liderler zirvesinden çıkacak karar derken, başta TL olmak üzere birçok para birimi için zorlu bir dönem kapıda. Dolar Endeksi’nin ve ABD 10 yıllıklarının performansı bu dönemde oldukça belirleyici olacak. İtalya’da Başbakan Renzi’nin istifası euro üzerindeki baskıyı ortı-racaktır. Bu durum Dolar Endeksi’ni de yukarı taşıyabilir. ECB’nin referandum sonucuna göre. Mart 2017 olan tahvil alım programı süresini Eylül ayına kadar uzatma ihtimali söz konusu olabilir.

ŞİMDİ GÖZLER 2017’YE ÇEVRİLDİ

FED’in faizleri artırma ihtimali artık kesin. 2017 için bankanın ikiden fazla faiz artırımına yönelik beklenti oluşturması, dolan daha da güçlendirecektir. Trump ve yeni kabine adaylarının vergi indirimleri ve ticaret anlaşmalarına yönelik tutumları oldukça net. Büyümeyi ve enflasyon beklentilerini yukarı taşıyacak nitelikte. 15-16 Aralık AB zirvesinden ilişkiler kesilmezse, TL bir miktar rahatlayabilir. TD1 verisi yeniden beklentileri karşıladı ve ABD’de istihdam rakamlarının olumlu seyrinin devam ettiği teyidini aldık. Tarım dışı istihdam Kasım ayı verisinde 178 bin, işsizlik oranı ise yüzde 4.6 olarak açıklandı. İşgücüne katılım oranı yüzde 62.7’ye geriledi. Ücre tlerin zayıf bir performans sergilediğini gördük. Kasım ayında yüzde 0.1 geriledi. Yıllık bazda ise yüzde 2.5 artış var. Geçtiğimiz döneme göre zayıf bir tablonun ücretler tarafından geldiğini söylemek mümkün.

Fiyatlamalara baktığımızda, 3.60 seviyesinden bir miktar gerileme gösteren kurda, geri çekilmelerin sınırlı kalmasını bekliyoruz. 3.50-3.4750 seviyeleri yeni destekler olabilir. 3.60 üzerinde 3.75 seviyesine doğru yolculuk ortaya çıkabilir. Borsada gelen satışlarda 72.500’ün altında kalırsak 70-68 bin seviyelerine geri dönüş devam edebilir. Euro/dolar tarafı da bu hafta için hareketli olacaktır. Referandum sonucundan “Evet” çıkarsa 1.0710 üzerinde 1.0800’lere doğru. “Hayır” çıkması halinde 1.0450 altına sarkılırsa 1.0200 yolculuğu başlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu