Pazarlama Reklam

Türk ajanslarının reklam ihracatı

Reklamda Made in Turkey damgası

Alametifarika imzalı Toyota Corolla reklamı sınırların dışına çıkıyor. Film Avrupa ülkelerinde de gösterilecek, Türk ajansların reklam ihracatında ilk başansı bu değil…


SON zamanlarda ekranlarda dönen Samsung reklamı mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Türkiye’de de yayınlanması tercih edilen bu global reklamda, çekik gözlü genç bir arkadaş beğendiği kızdan günlerce aramasını bekler. İşte, tam o arama geldiğinde ise genç bulaşık yıkamaktadır ve telefonu panikle suya düşürür. Neyse ki cihaz suya dayanıklıdır; gencimiz telefonu gülümseyerek açar ve konuşmaya devam eder.

Bu Uzakdoğulu gencin Türkçe seslendirmesi tam bir komedi tadında olmuş. Kızdan telefon beklerkenki halleri ise bizim delikanlılara ters. Bizim ülkemizde (gerçek hayatta olmasa da reklam dünyasında) olsa olsa kızlar telefon bekler ve erkekler arar. Hele hele bu beklenen çağrının tam da bulaşık yıkarken gelmesi, absürdlüğün son noktası. “Haydi canım, Türkiye’nin reklam panoramasında erkek dediğin bulaşık mı yıkar?” dediğinizi duyar gibiyim.

Banner reklam

Samsung’un bu reklamı tam da absürdlüğü nedeniyle, hakkında konuşulsun ve biraz da gülünsün diye ekranlara getirdiği kanısındayım. Yoksa reklamverenler listesinde üst sıralarda yer alan bir şirketin sadece prodüksiyon bütçesinden kısayım düşüncesiyle bu komediye izin vermiş olmasının akla yatkın başka bir tarafı bulunmuyor.

Dev global markaların yurtdışında hazırladığı kampanyaların ekranlarımıza gelmesinin ilk örneği bu değil elbette. Kültürel kodlara uygunluk ve izleyicinin tercihlerine paralel bir kampanyaysa bunun bir sakıncası da bulunmuyor. Ancak bu konuyu bir kenara bırakalım; çünkü son 10 yıldır bunun tersi bir trendden bahsediyoruz. Türkiye’de çok önemli işlere atan yerli reklam ajanslarımız artık remi olarak sınır ötesine geçmiş bulunuyor.

TÜRKLER YAPIYOR, DÜNYA İZLİYOR

Son yıllarda global markaların Türk reklam ajanslarının kampanyalarına ilgisi giderek artıyor. “Biz yapıyoruz, Avrupa izliyor” dediğimiz kampanya sayısında hızlı bir artış var. Yerli reklam ajanslarımız, yaratıcı fikirleri ve iyi prodüksiyonlarıyla global devlere kafa tutuyor. Öyle ki artık “reklam ihraca-tı”ndan da bahsedebilir konuma gelmeye başladık. Reklamlarda “Made in Turkey” damgasını Ortadoğu’dan Balkanlar’a ve hatta Avrupa’ya kadar pek çok ülkedeki kampanyalarda görmek mümkün.Bu trendin örneklerini özellikle son 10 yıldır görmeye başladık. GS Saatchi’nin P&G için hazırladığı Mehmet Günsur’lu Head& Shoulders reklamı, Romanya, Bulgaristan ve Azerbaycan izleyicisi tarafından da izlendi örneğin.

Medina Turgul DDB’nin hazırladığı VW Jetta kampanyası ise Meksika’dan Rusya’ya, Romanya’dan Hindistan’a oradan da Avustralya’ya kadar uzandı. Yine Medina Turgul DDB’nin Knorr, Philips Satinelle ve Lipton reklamları da, küçük birkaç adaptasyonla yurtdışında da çok geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Bunlardan Knorr Bulyon için hazırlanan “Canlanan Tencereler” reklam filmi, 2006’da İsrail, Mısır ve Fas’a ihraç edildi. Lipton filmi ise Nijerya’dan Kafkas ülkelerine, Arabistan’dan Mısır’a geniş bir coğrafyaya ihraç edildi.

İHRACATTA “ALAMETİFARİKA” FARKI

Reklam ihracatına katkı yapan bir diğer önemli ajans ise Alametifarika… Şirket daha önce Vestel için hazırladığı “Happy Vestel to you” sloganlı reklam kampanyasıyla, Kazakistan’dan Fas’a, Azerbaycan’dan Makedonya’ya kadar 19 ülkede adından söz ettirmişti. Son olarak Toyota Corol-la’nm yeni reklam filmine imzasını atan ajans, bu filmle de Avrupa’ya açılmayı başardı. Alametifarika tarafından çekilen bu reklam filmi özellikle BoneyM’in dillerden düşmeyen “DaddyCool” şarkısıyla tüm gösterildiği ülkelerde ilgi topluyor.

İki çocuklu bir babanın işinden çıkıp çocuklarını okuldan alması öncesinde ve sonrasında sokaktaki insanların Corolla’mn ritmine dahil olmasını anlatan global reklam filmi, müzik ve dansın verdiği coşkuyu başarılı bir şekilde yansıtıyor. Yenilenen Corolla reklam filmi Türkiye ile birlikte İsrail, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’nde yayınlanmaya başlarken, kısa bir süre sonra pek çok Avrupa ülkesinde de gösterilecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu