Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Tüketicileri rahatlatacak düzenlemeler yapıyoruz

Gümrük re Ticaret Bakam Bülent Tüfenkci, 2016’da gümrüklerde tek pencere sisteminin devreye gireceğini açıkladı. Tüfenkci, kart aidatları ve dosya masrafı konusunda yeni düzenlemeler yapacaklarını da söyledi.

Bülent Tüfenkci

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 64. Hükümet’in bir reform hükümeti olduğunu vurguluyor. 2016 yılında bakanlık olarak elektronik ticaretin geliştirilmesinden gümrüklerde Tek Pencere Sistemi’nin devreye sokulmasına, perakende ticarete yönelik ikincil düzenlemelerin hazırlanmasından kart aidatları ve dosya masrafı konusunda tüketicileri rahatlatacak yeni bir düzenlemeye kadar birçok konuda adım atacaklarını açıklıyor.

Para Dergisi’ne 2016 hedeflerini açıklayan Bakan Tüfenkci, öncelikli gündem maddeleri arasında, elektronik ticaretin geliştirilmesinin olduğunu söylüyor. E-ticarete önem verdiklerini ve bu alanın iyileştirilmesi adına çalışmalara devam edeceklerini ifade eden Tüfenkci, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girdiğini, ikincil düzenlemelerin ise gelecek yıl tamamlanacağını belirtiyor.

E-ticarette güven tesisi için ‘Güven Damgası Sistemi’ kurulacağını söyleyen Tüfenkci, e-ticaretin gelişimini sağlıklı şekilde izleyebilmek için izleme ve değerlendirme sisteminin oluşturulacağım da kaydediyor.

TEK PENCERE SİSTEMİ

Gümrüklerde ‘Tek Pencere Sistemi’nin 2016 yılı içerisinde devreye gireceğini belirten Tüfenkci, söz konusu sisteme ilişkin şu bilgileri veriyor:

“Tek Pencere Sistemi, ilgili kurumlarca düzenlenen ve gümrük işlemlerinde kullanılan her türlü izin, belge ve onaya ilişkin işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini ve kontrolünü amaçlıyor. Sistem, gümrük işlemleri sırasında istenen tüm belgelerin tek noktadan temin edilmesini sağlayan e-belge aşaması ile diğer ku-rumlara ilişkin taleplerin tek noktada yapılmasını sağlayan e-başvu-ru aşamasından oluşuyor. Sistem ile manuel yapılan belge kontrollerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini, kullanıcı hatalarının ortadan kalkmasını, kontrollerin etkililiğinin artırılmasını ve işlem sürelerinin kısaltılmasını hedefliyoruz.”

Tüfenkci, Ortak Kapı Projesi’nin ise pilot olarak Gürcistan ile uygulandığını, İran ile bu konuda protokol bulunmasına rağmen çalışma yapılmadığını hatırlatıyor.

PERAKENDE TİCARETE İKİNCİL DÜZENLEME

Tüfenkci, 2016’da perakende ticaretin düzenlenmesine yönelik ikincil düzenlemelerin tamamlanacağını da belirtiyor. Perakende Ticaretin Düzenlenmesine Yönelik Kanun’un geçtiğimiz dönemde çıktığını hatırlatan Tüfenkci, tamamlayıcı yönetmeliklerin çıkarılmasına çalışıldığını ifade ediyor. Tüfenkci, “Alışveriş merkezlerinin düzenlenmesinden tutun da, perakende ticarette uyulması gereken ilke ve kuralların belirlenmesine, Perakendeciler Konseyi’nin oluşturulmasına kadar geniş bir yelpazede çalışmalarımız hızla devam ediyor. Ayrıca, ikinci el motorlu kara taşıtı ve taşınmaz alım satımı ile sergi, panayır ve tanıtım günleri gibi organizasyonların düzenlenmesine ilişkin yönetmeliklerin de çıkarılması, atacağımız adımlar arasında yer alıyor” diyor.

ŞİRKET KURULUŞU KOLAYLAŞTIRILACAK

Tüfenkci, 2016’da şirketlerin kuruluş ve tasfiye işlemlerinin değerlendirilerek, daha da kolaylaştırılacağını belirtiyor. Bununla ticaret erbabının işlemlerini basitleştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Tüfenkci şöyle devam ediyor:

“Maliyetlerin düşürülmesi ve süreçlerin kısaltılarak kolaylaştırılması, çalışmalarımız arasında yer alıyor. Ek olarak iradi tasfiye, if-laslı tasfiye ve yeniden yapılandırmaya yönelik hususların da gözden geçirilmesi planlarımız dahilinde bulunuyor.”

Kart aidatları ve dosya masrafı konusunda tüketicileri rahatlatacak yeni bir düzenleme için ocak ayında BDDK ve TBB ile görüşeceklerini açıklayan Tüfenkci, banka kart aidatlarına ilişkin düzenleme için gerekirse kanun değişikliğine gidilebileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu