Pazarlama Reklam

Tüketici küçük mutluluklar peşinde

Son dönemde tüketicilerin lüks ürün alma eğilimleri azaldı. Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Kişisel Bakım & Ev Bakım Pazarlama Direktörü Sıla Çallı, “Ancak tüketiciler kendilerine küçük mutluluklar yaratmak için kişisel bakım ürünlerini almaya devam ediyor” diyor.

Hızlı tüketim ürünleri (FMCG) sektörünün alt kategorilerinden olan kişisel bakım ürünleri segmenti hızla büyüyor. 2017 yılında kişisel bakım ürünleri satışları 11,1 milyar TL iken bu rakam 2018 yılında 13,5 milyar TL’ye ulaştı. Bu kategori her yıl ortalama yüzde 20 oranında büyüyerek FMCG içerisinde aldığı payı artırıyor. Kişisel bakım ürünlerinin içerisinde ise vücut, saç ve ağız bakım ürünlerinin yanı sıra tıraş ve peçete gibi kağıt ürünleri de yer alıyor.

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, kişisel bakım kategorisinde yüzde 5,7’lik pazar payı ile sektörün üçüncü büyük oyuncusu konumunda. Şirket bu kategoride Okey, Selin, Egos, Essence, Detan Defans ve Frosch markalarıyla faaliyet gösteriyor. Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Kişisel Bakım & Ev Bakım Pazarlama Direktörü Sıla Çallı, bu kategorideki markalarda ağırlıklı olarak ya lider ya da ikinci sırada yer aldıklarını söylüyor.

Sıla Çallı, son dönemde tüketicilerin lüks olarak gördükleri ürünleri alma eğilimlerinin azaldığına dikkat çekiyor. Bu doğrultuda kişisel bakım satın alımlarının da önemli ölçüde düşmesinin beklendiğini ifade ediyor. Çallı, “Ancak tüketiciler kendileri için küçük mutluluklar yaratma eğilimiyle bu kategoride satın alımlarını devam ettirdiler” diyor.

TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Diğer yandan internetin yaygınlaşması ve hızının artması, günlük hayatın bir parçası haline geldi. Türkiye genelinde yapılan araştırmalar, kişisel bakım kategorisinde ürün aramalarının çoğunlukla internet üzerinden yapılmaya başlandığını gösteriyor. Sıla Çallı, “Önümüzdeki yıllar için global çapta yapılan analizler, Türkiye’yi bu kategoride en yüksek büyüme trendine sahip olacak ülkeler arasında gösteriyor” diye anlatıyor.

YENİ LANSMAN

2019’da da inovatif ürün ve marka lansman-larıyla büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Sıla Çallı, şunları ekliyor: “Köklü markalarımızdan Okey, cinsel sağlık alt kategorisinde yüzde 47’lik pazar payı ile lider. İletişim stratejisinde, genç hedef kitleye sahip Okey markamız için herkesin istediği gibi bir cinsel hayatı olması mortosuyla ilerliyoruz. Gençlerle dijitalde yıl boyunca aktif ve etkili iletişim kurma hedefindeyiz.”

Coğrafi işaretler müfredata girdi

Coğrafi işaretler dünyada 200 milyar doların üzerinde bir katma değer yaratıyor. 130 adet coğrafi işaretli ürünün satışını yapan Metro Türkiye def ülkemizdeki yerel değerlerin korunması, desteklenmesi ve Türk mutfağının geliştirilmesi adına başlattığı ‘Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi’ kapsamında önemli bir adım attı. Şirketin coğrafi işaretli ürünlerin müfredata alınması önerisi hayata geçti. Metro Türkiye Satın Alma Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, 2019-2020 eğitim öğretim yılında mesleki ve teknik okullarda gıda teknolojisi ile yiyecek-içecek hizmetleri alanında eğitim gören yaklaşık 65 bin öğrencinin müfredatına coğrafi işaretlerin gireceğini belirtti.

ÖZLEM BAY YILMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu