Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Trabzon’da iki önemli turizm yatırımı gerçekleşecek

Ortadoğulu turistin son dönemdeki önemli çekim merkezlerinden biri olan Trabzon, bu kez Körfez’den iki önemli yatırımcı çekti. Biri BAE’den diğeri de Suudi Arabistan’dan iki yatırımcı Trabzon’da iki önemli turizm yatırımı gerçekleştirecek. BAE’li Armada Holding 50 milyon dolarlık 5 yıldızk otel, Suudi Arabistaıdı grup ise 150 milyon dolarlık kış turizmi merkezi inşa edecek.

Trabzonda turizm yatırımı

Trabzon, Arap yatırımcının yeni gözde yatırım merkezi oldu. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) bölgedeki altı il için yürüttüğü yatınm hamlesinin meyveleri ilk olarak Trabzon’da görüldü. Kentin ilk yabancı 5 yıldızlı otel yatırımına soyunan BAE sermayesinin ardından, kış turizmine dönük faaliyet yürütecek yeni bir yatınm için de hazırlıklara başlandı.


150 milyon dolarlık proje için yıl sonuna kadar el sıkışılması ve yatınmın 2016’da başlaması bekleniyor. Projenin 49 yıllığına yap-işlet-devret şeklinde gerçekleşmesi planlanıyor.

DOKA ÖNDERLİK YAPTI

DOKA’nın bölgeye daha fazla turist çekebilmek için gündemine aldığı turizm adası, çay vadisi ve çay adası, yayla koridoru, mavi rota, yeşil rota, çikolata park gibi pek çok projesi var. DO-KA’nın bölgesel kalkınmaya dönük olarak ortaya koyduğu yatınm planlaması, Ordu, Rize, Gümüşhane, Giresun, Artvin ve Trabzon illerini kapsıyor. DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldınm, tüm bölgeye dönük olan ve içinde çok sayıda bağımsız projelerin olduğu turizm yatınm hamlesinin kış turizmi bölümünün toplam tutannın 2 milyar TL’ye ulaşacağı kaydediyor.

Çetin Oktay Kaldınm’ın verdiği bilgiye göre DOKA, söz konusu çalışmaları yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların gündemine taşıdı. Ciddi bir pazarlama faaliyeti yürütüldü. Çalışmanın olumlu meyveleri ilk olarak Körfez sermayesinde karşılığını buldu. Biri BAE’li diğeri Suudi ArabistanlI olan iki yatınm-cının Trabzon’da iki önemli yatırıma talip olduğu belirtiliyor.

YATIRIMLAR YOLDA

BAE’li Armada Holding, Trabzon’da ilk yabancı sermayeye ait 5 yıldızlı otel yapımı için yerel yönetim idarecileriyle anlaşma sağladığı kaydediliyor. Trabzon’un sahil kesiminde faaliyete geçirilecek olan otel, fuar ve kongre merkezi yatarımı için 50 milyon dolarlık yatınm yapılacak.


Fizibiliteleri yapılan projelerden kış turizmi merkezine projesine ise Suudi ArabistanlI yatınmcılar talip oldu. Söz konusu proje, Trabzon Uzun-göl’de faaliyete geçirilecek olan kayak merkezi ve oteli kapsıyor. 150 milyon dolarlık proje için ön protokol imzalayan taraflar, yıl sonuna kadar nihai anlaşmayı da yapacak. Yatırımın inşaat kısmı 2016’da başlayacak. Projenin 49 yıllığına yap-işlet-devret şeklinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Doğu Karadeniz, son yıllarda Arapların ilgi alanına girmiş durumda. Bölgede yabancıya konut satışlarında ciddi bir artış var. Özellikle de Trabzon’da Araplara konut satışı yükselişe geçti. Türkiye’de yabancıya en çok konut satışının gerçekleştiği altıncı il olan T rabzon’da geçen yıl 225 yabancıya konut satışı gerçekleşti. Ocak-Ağustos 2014 döneminde 117 olan yabancıya satış sayısı ise yüzde 290’lık artışla bu yılın aynı döneminde 456’ya yükseldi. Öte yandan bölgeye gelen Arap turist sayında da artış söz konusu. 2010 yılında 30 bin olan bölgeye gelen Arap turist sayısı bugün 350 bine ulaştı.

Dubai, Kuveyt, Suudi Arabistan ve BAE’ndeki gayrimenkul fuarlarının Türkiye temsilciliğini yürüten LMG Global şirketinin CEO’su Gökhan Ilgar da Arapların son olarak bölgede yatırıma da yöneldiklerini söylüyor. I tgar, “Bölgeye, golf tesisi kurmak ve hayvanat bahçesi açmak isteyen Arap yatırımcıları da var. Doğu Karadeniz Bölgesine önümüzdeki beş yıl içinde 500 milyon dolarlık yabancı yatırım geleceğini öngörüyoruz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu