Pazarlama Reklam

THY ve Vakıfbank ‘pişti’sine ajansları ne diyor?

ela gokceBazen farklı markalar aynı anda birbirine benzeyen reklamlarla mecraya çıkabiliyor. Kiminin cıngılı, kiminin oyuncusu aynı oluyor. Son dönemde mecrada yer alan THY ve Vakıfbank’m yaptıkları sponsorlukla ilgili tanıtım filmleri ise senaryo benzerliğiyle çok konuşuldu. Biz de bununla ilgili olarak markaların yaratıcı ajanslarının yöneticileriyle konuştuk.

THY ile Vakıfbank’ın son reklam filmlerindeki fikir benzerlikleri geçen haftalarda oldukça çok konuşuldu. Bunun üzerine biz de hem THY’nin ajansı Lowe İstanbul’a hem de Vakıfbank’ın ajansı Alaaddin Adworks’e mikrofon uzattık. Bu benzerliğin nedenlerini ve sonuçlannı onların ağzından dinlemek istedik.

THY’nin Basketbol Millf-Takımı’na destek için hazırladığı filmin 2014 başında yapılan iletişim planında yer aldığım söyleyerek konuşmaya başlayan Lowe İstanbul Ajans Başkam Ela Gökkan Savcı, ajans olarak yılın ilk çeyreğinde filmin onayının alındığım ancak çekim için takımın uygun zamanım beklediklerini anlatıyor. Bu süre içinde federasyonla filmin detaylan için birçok kez bir araya gelindiğinin altını çizen Savcı, Vakıfbank ve THY filmlerinin benzerliği konusunda ise konuşmamayı tercih ediyor.

Ancak Savcı fikir ve çekim aşamalanyla ilgili şu detaylan paylaşıyor: “Sponsorluk filmlerinde dünyada ve Türkiye’de en etkili çalışan yollardan biri taraftar ile sporcuların iletişim içinde olduğu çalışmalardır.

Taraftarın desteklediğini farklı farklı şekillerde bizzat sporculara hissettirdiğini gördüğümüz filmlerdir. Biz de filmimizi çalışırken buna göre fikirler yarattık.”

Bayan Milli Voleybol Takımı ana sponsoru olan ve her yıl düzenli olarak iletişim yapan Vakıfbank’ın ajansı Alaaddin Adworks Ajans Başkanı Birol Özcanlı, “Kötü niyet ve çalıntı olmadığı sürece bu tür tesadüflerin sektörün ortak aklının bir sonucu olduğunu düşünüyorum” diye konuşuyor. Vakıfbank filmini iki ay önce tamamladıklannı ancak yayınlamak için turnuva tarihlerini beklediklerini söyleyen Özcanlı, bu esnada THY’nin de aynı konseptte bir reklam filmiyle yayına çıktığım söylüyor. “Söz konusu milli takım olunca, milli duygulan harekete geçirmek için THYnin ajansı da benzer bir konsepti bulmuş olabilir” diyen Özcanlı, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Kampanyamızın ana stratejik temeline dayanan farklı senaryolar içinden bu senaryoyu Vakıfbank’ın kurumsal iletişim ekibiyle birlikte çok da içimize sinerek seçtik. Tüketici için bizce ortada prodüksiyon olarak da iyi çözülmüş, seyir değeri yüksek iki iş var. İkisi de keyifli, eğlenceli. Herkes bu filmlerin tadını çıkarsın ama her ne olursa olsun kazanan takımlarımız olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu