İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Teknolojik 3 İş Fikri İle Para Kazanmak Daha Kolay

Teknoloji ve yapay zeka ile hayatı kolaylaştıran ürünler icat eden girişimciler yeni nesil iş fikirleri ortaya çıkartarak para kazanmak isteyenlere de yol gösteriyor.

Glutensiz, hormonsuz, helal burger

CES bu yıl geleceğin beslenme alışkanlıklarına ilişkin de ipucu verdi. Microsoft’un kurucusu Bili Gates tarafından da desteklenen 400 milyon dolarlık Impossible Foods, bitkisel burgerin yeni versiyonu “Impossible Burger 2.0”ı teknoloji meraklılarına sundu.

Impossible Burger 2.0
Impossible Burger 2.0

Tahıl ve patates proteini, Hindistan cevizi yağı ve “özel içerik” olarak tanımlanan hemoglobinden elde edilen kırmızı maddenin (heme) kullanıldığı bu bitkisel burger, kırmızı et yiyormuşsunuz hissi veriyor. Heme maddesinin soyadan temin edildiği belirtilirken, burgerin hormon, antibiyotik içermediği ve helal olduğu ifade ediliyor. Impossible Burger’in hayvansal ürün içermeyen ama et gibi lezzetli olan burgerleri, ABD’de birkaç restoranın yanı sıra fast-food zinciri White Castle’da servis ediliyor. Marka ürünü, Hong Kong ve Macau’da da satışa sunarak küresel pazara açılmayı hedefliyor.

Yapay zekâlı traktör

ABD’de 1875’te kurulan tarım cihazları ve hizmetleri sunan John Deere ise son yıllarda Silikon Vadisi’nde açtığı laboratuvarın ve satın aldığı Blue River Technology şirketinin ürünü olan 20 tonluk yapay zekalı traktörünü CES’te tanıttı.

yapay zekali traktor

John Deere. Mevcut otonom traktörünün akıllı telefonlara yüklenin bir uygulamayla kontrol edilebilen bir sistem geliştirmiş. Bu sistem, makinenin topladığı hasadın çevreye ve insan sağlığına uygun olması için, başta böcek ilacı olmak üzere gerekli kontrolleri yapıyor. Makine öğrenmesi algoritmaları görsel veriye dayanarak hangi haşatı toplayıp toplamaması gerektiğine karar veriyor.

Dört bacaklı acil durum aracı

Teknolojik gelişmeler artık insanları şaşkına uğratmıyor. Otonom taksiler, araçlar, karada ve denizde gidebilen araçlar, otonom veya sürücülü uçan araçlar derken, Hyundai CES’te tanıtımını yaptığı Elevate projesinin bir parçası olan Cradle isimli araçla yeni bir kategori yarattı.

hyundai cradle elevate
Cradle

Kıvrılabilir dört bacakları olan bu robotik araç bilim-kurgu filmlerinden çıkmış hissi veriyor? Hyundai Başkan Yardımcısı John Suh yaptığı yazılı açıklamada, aracın acil durumlar için biçilmiş kaftan olduğunu belirterek, “Tsunami ve deprem gibi felaketlerde arama-kurtarma araçları ancak enkaz alanın kenar kısımlarına müdahale edebiliyor. Alanın diğer kısımlarına yaya olarak erişilebiliyor. Elevate aracı su veya beton zeminlere çıkabiliyor veya tırmanabiliyor. Sadece doğal afetlerde değil, engeller nedeniyle erişilemeyen alanlarda da bu araç kullanılabilir. Araç bina kapısına tırmanarak, kendisini istenilen yüksekliğe göre ayarlayabiliyor ve tekerlekli sandalyenin içine girmesini sağlayabiliyor” dedi.

Para Kazandıracak İş Fikirleri

Bol Kazançlı Küçük İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu