Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Tasarruf Bankacılığı ve Bankaların Kampanyaları

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkinlikler düzenlendi. Bankalar bu haftaya özel faiz oranları teklif ediyor. Amaç tasarrufların milli gelire oranını yüzde 15’ler seviyesinden 2017’de yüzde 17’lere yükseltmek…


DÜNYA tam 91 yıldır 31 Ekim tarihini ‘Dünya Tasarruf Günü’ olarak kutluyor. 1924 yılında İtalya’nın Milano şehrinde toplanan Uluslararası Tasarruf Kongresi ile başlayan bu serüven her yıl yeni ülkelerin katılımıyla büyüyerek sürüyor. Türkiye ise 1953 yılından bu yana 31 Ekim tarihini ‘Uluslararası Tasarruf Günü’ olarak kutluyor.

tasarruf bankaciligi

Özellikle son 10 yılda art arda yaşanan global krizler aslında tüm ülkeler için tasarrufun önemini bir kez daha ortaya koydu. Ülke tasarrufunda hane halkı tasarrufunun önemi iyice arttı. Bütün gelişmiş batılı ülkeler, özellikle bireysel tasarrufların artırılmasına yönelik eylem planları uygulamaya başladı.

Benzer politikalar Türkiye’de de uygulanıyor. Bunlar içerisinde en büyük adım ise kuşkusuz Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)…

Son yıllarda yalnız kamu otoritesi değil özel sektörde tasarrufun artırılması için harekete geçmiş durumda. Bankacılık kesimi de tasarrufu özendirici ürünler ve eğitim programları ile tasarruf oranının artırılmasına destek veriyor. Büyük mevduat bankalarının neredeyse tamamı finansal okuryazarlık veya tasarruf yöntemleri üzerine çocuk ve yetişkinlere özel eğitimler veriyor, bu alanda çeşitli sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriyor.

Üstelikte bu faaliyetleri Türkiye’nin her iline yaygınlaştırmış dürümdalar.

Bunun dışında aylık 10 TL’lik tasarruflar için bile vadeli mevduat hesapları açma imkanı sunuluyor. 12 ay veya 60 ay gibi vade sözü verenlere ek faiz imkanı sağlanıyor.

Biz de Uluslararası Tasarruf Gününe destek vermek amacıyla sîzler için bankaların sunduğu tasarruf ürünlerini ve tasarruf eğitim programlarını derledik…

AYLIK 100 TL’YE BİRİKİM HESABI

Tasarruf bankacılığı konusunda çıkardığı çok sayıda ürünün yanı sıra başlattığı eğitim seferberliğiyle de dikkat çeken TEB, şimdi de gençlere yönelik çalışmalar yapıyor. Bankanın bu anlamda önemli bir markası olan ‘Marifetli Hesap’ sayesinde tasarruf sahipleri küçük tutarlarla birikim yapıp ihtiyaç duyduklarında para çekme veya transfer etme imkanına kavuşuyorlar. TEB şimdi de gençlere yönelik çıkardığı ‘Marifetli Genç Hesap’ ile bu kez genç kesimi tasarrufa yönlendirmeyi hedefliyor. Söz konusu bu hesapta aylık 100 TL’den başlayan tutarlarla birikim imkanı bulunuyor. Bunun dışında daha üst gelir grubu olan Yıldız Bankacılık müşterileri için ‘Fırsat Hesap’ı çıkaran bankanın ayrıca ‘Damla Mevduat Hesap’, ‘Altın Hesap’, ‘Damla Fon Hesap’ gibi çok sayıda ürünü bulunuyor.

Yine tasarruf bankacılığı kapsamında çıkartılan ‘Üstü Biriksin Hesap’ ile de müşterilerin TEB banka kartlarıyla POS cihazı üzerinden yaptığı harcamalar kendilerinin belirleyeceği bir katsayı tutarına ve onun katlarına tamamlana-‘ rak aradaki tutar aynı gün hesaplarına aktarılıyor.

KUMBARA FONU’NU ÇIKARDI

Iş Bankası tasarruf bankacılığı alanında özellikle gençleri ve çocukları hedefliyor. Gençler için Genç Emeklilik Planı, çocuklara yönelikse İş Bankası Kumbarasını çıkarttıklarını söyleyen Türkiye iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, îş Bankası kumbarasından yola çıkarak Kumbara Fonu’nu hayata geçirdiklerini hatırlatıyor. Fon ile yaklaşık 255 bin çocuğun geleceği için 387 milyon TL’lik birikime aracılık ettikleri bilgisini veren Sezen sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Anadolu Hayat Emeklilik’in Genç Emeklilik Plam’nda genç katılımcı sayısı 13 bini aştı. Yetişkinler içinse vadeli TL ve vadeli yabancı para hesap seçeneklerini sunuyoruz. 2015’in ilk yarısı itibarıyla 150 milyar TL’den fazla mevduat hacmine ulaştık.

Ayrıca 2015’te hayata geçen Birikimli gg Mevduat Hesabımız sayesinde tasarruf sahipleri minimum 250 TL/Dolar/Euro ile beş yıl vadeli olarak TL/Dolar/Euro cinsi hesap açabiliyor. Bu hesapla bir yıllık dönemler sonunda faiz elde edebiliyorlar.

Müşterilerimiz, ‘Düzenli Birikim Talimatı’ da verebiliyorlar” diyor.

Banka ayrıca tasarruf sahiplerine yüksek getiri imkanı sağlayan İş Bankası bono ve tahvillerine yatırım imkanı da sunuyor.

Tasarruf bankacılığı kapsamında altın hesaplarına da ağırlık veren İş Bankası öncelikle Altın Buluşmaları ile yastık altındaki altını sisteme kazandırmayı hedefliyor. Yatırımcıların fiziki altınlarını gram karşılığı vadesiz altın hesaplarına aktarabildiklerini söyleyen Sezen, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Faiz geliri sağlayan Vadeli Altın Mevduat Hesabımız da var. Yine dileyen müşterilerimize 7/24 anında bankacılık kanalıyla altın alım satımı da yapıyoruz. Eylül 2015 itibarıyla bankamızda 1.96 milyar TL’yi aşan altın mevduat hesabı bakiyesi bulunuyor. Yine profesyonel portföy yönetimi isteyenler için 37 farklı yatırım stratejisine sahip yatırım fonumuz var. Türkiye’de bir ilk olan Üstü Kalsın hizmetimiz ile de Maximum Kart, Maximiles veya Privia Kart’ı olan herkese alışveriş yaparken tasarruf etme imkanı sağladık. Üstü Kalsın ile kredi kartı dönem borcu önceden seçilen bir üst tutara yuvarlanarak, yuvarlamadan oluşan farkın yatırım fonunda değerlendirilmesi sağlanıyor. Yine tasarrufu teşvik eden bir başka ürünümüz ise Maksimum Hesap. Bu hesap vadesiz hesaplarda bulunan 500 TL’nin üzerindeki tutarların fonda değerlendirilmesini sağlıyor.”

55 BİN ÇOCUĞA ULAŞTI

Akbank tasarruf bilinci seferberliğini çocuklardan başlattı. Bu kapsamda dört yıl önce ‘Akbank Ekonominin Kahramanı Çocuklar’ sosyal sorumluluk projesini başlatan banka, ayrıca Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla da tasarruf bilincini yaygınlaştırmayı misyon edindi. Bu sayede bugüne kadar 55 bin öğrenciye ulaştıklarını, bu yılki hedeflerinin ise 10 bin çocuğa daha ulaşmak olduğunu söyleyen Akbank Genel Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Arif Isfendiyaroğ-lu, ‘‘Bu çalışmalar kapsamında, ilkokul öğrencilerine harçlıklarını sadece harcamak için değil, aynı zamanda yardım ve tasarruf için de kullanabileceklerini anlatan etkinlikler düzenliyoruz. Yakın zamanda başlayacak sınıf içi eğitimlerde Akbank Uğurböceği Kumbarasının öğrencilere sürprizi olacak” diyor.


Akbank tasarruf bankacılığı kapsamında büyüklere ise klasik mevduat ürünlerinin yanı sıra birikim hesapları, yatırım fonları, altın mevduatı gibi çok farklı ürünler sunuyor. Isfendiyaroğlu, tasarruf bankacılığı çatısı altında müşterilerine sundukları ürünleri şöyle özetliyor: ‘‘Akbank Direkt Serbest Hesabımız, vade bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırarak müşterilerine istedikleri zaman para yatırıp, para çekme özgürlüğü veriyor. Akbank Mevduat Birikim Hesabı ise beş yıl vadeli olarak açılıyor ve aylık düzenli ödemelerle para biriktirme imkanı sağlıyor. Bu hesapta aylık minimum 50 TL/Dolar/Euro ile birikim yapılabiliyor. Akbank Esnek Birikim Hesa-bı’nda ise müşteriler döviz, altın, yatırım fonları içinden kendi belirledikleri tutarlarda aylık olarak düzenli birikim yapabiliyor. Bu hesapta fon sepetleri de cazip bir seçenek oluşturuyor. Korumacı, Dengeli, Atak olarak risk çeşitlendirmesi yapılan üç yatırım fonu sepetinde minimum 100 TL ile birikim yapılabiliyor. Bu hesaba bağlı 12 değişik yatırım fonu bulunuyor.

Altm Mevduat Hesabı da tasarruf sahipleri için iyi bir alternatif. Akbank Altın Daveti Günleri ile yastık altı takılar Altm Mevduat He-sabı’na aktarılıyor.”

KARARSIZLARA FON SEPETİ

Yapı Kredi tasarruf yapmak isteyen müşterilerine vadeli mevduat ürününün yanı sıra piyasaları takip edemeyen müşterilerine önerdiği yatırım fonlarını da sunuyor. Bunların içinde örneğin, biriktiren fon sepeti Kartopu sayesinde tasarruf sahipleri düzenli birikim yapabiliyor. Diğer bir ürün olan Fonlu Mevduat ile birikimin bir kısmı yatırım fonlarında geri kalanı ise vadeli mevduat hesabmda kazandırıyor.

Platinum Bankacılık müşterilerine Platinum Fon ürününü sunan banka hangi yatırım fonunu seçeceğine karar veremeyenler içinse üç farklı fon sepetinden oluşan Akıllı Fon Sepetleri ürününü sunuyor.

Küçük tasarruf sahipleri içinse ilk Param birikim hesabını çıkarttıklarını söyleyen Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen, “Uzun vadeli bir yatırım hesabı olan İlk Param ile ebeveynler çocukları adına düzenli fon alıyor” diyor.

Banka ayrıca altın bankacılığı konusunda da çok sayıda ürün çıkarmış durumda. Vadeli/vadesiz altın mevduatı, altın fonları ve Yapı Kredi Altın Günleri ile Altın Bankacılığı yaptıkları bilgisini veren Serkan Ülgen, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Müşterilerimiz döviz işlemi yapar gibi altın işlemi yapıyor ve vadesiz altın mevduatı ile miligram bazında altın alabiliyor. Ayrıca düzenlediğimiz ‘Altın Günleri’nde müşterilerimiz altınlarını ve altın ziynet eşyalarını şubelerimize getirebiliyor, karşılığında miligram olarak hesaplarına yatırabiliyorlar. Ayrıca B Tipi Altın Fonumuz da var.”

1 TL BİLE YATIRABİLİYORSUNUZ

Garanti Bankası Net Hesap isimli ürünü ile farklı profildeki müşterilerini tasarrufa özendirmeyi hedefliyor. Hesabın en büyük özelliği, vade sonunda elde edilecek net getiriyi, birikim sahibine ilk günden bildirmesi. Ayrıca hesap sahipleri ihtiyaç duyduğunda, para çekebiliyor veya istediği tarihte 1 TL bile olsa bu hesaba para yatırabiliyor.

Garanti Bankası ayrıca yastık altındaki yaklaşık 3 bin ton veya parasal karşılığı ile 110 milyar dolar civarındaki altının ekonomiye kazandırılması için çalışıyor. Altın bankacılığına 2007’de altın depo hesapları ile başladıklarını söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, bu konuda şu bilgiyi veriyor: “Bugün TL ya da döviz (dolar/euro) karşılığında altın alım-satımı yapılabilen veya müşterilerin fiziki altınları bankaya yatırabildiği ‘Altın Hesabı ve Vadeli Altın Hesabı’mn yanı sıra düzenli olarak biriktirmeye olanak veren ‘Birikimli Altın Hesabı’ ürünümüzü sunuyoruz. 2012’de ilk olarak şubelerimizde ‘Garanti Altın Salısını hayata geçirdik. Bu sayede, müşterilerimiz evde sakladıkları altınlarını banka hesaplarına aktarma imkânına kavuştu. Bugüne kadar 40 ilimizde 25 binden fazla müşterimizi Altın Salısı hizmetimizle buluşturduk. 2014’te anlaşmalı kuyumcular Garanti Altın Hizmet Noktaları’na dönüştü. Bu hizmetimizi daha fazla kuyumcu ile anlaşarak tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyoruz” diyor.

BU HAFTAYA ÖZEL FAİZ VERECEK

Denizbank 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında bir hafta boyunca ilk kez vadeli mevduat hesabı açtıranlara özel faiz oranı uyguluyor. Bireyselin yanı sıra KOBİ/ticari/kurumsal müşterilere hitap edebilecek, hem kısa hem de uzun vadeli yatırım imkanı sağladıklarını söyleyen Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, bu ürünleri şöyle sıralıyor:

“MevduatFON ürünümüzle hem vadeli mevduata, hem de yatırım fonlarına aynı hesapta yatırım imkanı sağlıyoruz. Mevduat Biriken Hesap ise aylık 150 TL’den başlayan küçük tutarlarla uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için ideal. Altın Biriken Hesap düzenli kaydi altın birikimi ve faiz kazanma imkanı sağlıyor.

Bir sene vadeli ve aylık veya üç aylık dönemlerde biriken faizi almaya imkan tanıyan Ara Dönem Ödemeli Artan Faizli Hesap ise müşterilerimize vergi avantajı sağlıyor. Deniz Hesap bir ay vadeli açılıyor ancak gecelik faiz işletiyor. Ayrıca Para Çekilebilir Mevduat hesabımız da var. Tasarruf Ettiren Hesap ise ister haftalık ister aylık olarak TL/Dolar/Euro veya altın cinsinden birikim yapmaya olanak tanıyor. Bunun yanı sıra Vadesiz ve Vadeli Altın Hesabı’mız da var.”

YENİ MEVDUAT ÜRÜNÜ YOLDA

Finansbank 2016 yılında yepyeni bir mevduat ürünü çıkarmaya hazırlanıyor. Bu ürün ile tasarruf bankacılığına büyük bir yenilik getireceklerini söyleyen Finansbank Özel Bankacılık ve Yüksek Gelir Seg-menti Genel Müdür Yardımcısı Onur Özkan, hali hazırda müşterilerine sundukları ürünler hakkında şu bilgiyi veriyor: “Alltın ve Dö- viz Biriktiren Hesap ile tasarruf sahibi aylık olarak düzenli altın ya da döviz biriktirebiliyor. Bu yıl Döviz Biriktiren Hesabımıza İngiliz Sterlini’ni de ekledik.

Ayrıca Çift Sarılı Hesabımız ile vadesiz hesabın avantajlarını vadeli hesabın kazancıyla birleştirdik. Ek olarak ülkemiz-de yaygın bir tasarruf aracı olan altın için, belirli şubelerimizde iki haftada bir altın toplama günü gerçekleştiriyoruz. Dileyen müşterilerimiz altın birikimlerini bankamızdaki Altın Hesabı’na yatırabiliyor.”

SERBEST VADELİ MEVDUAT

ING Bank tasarruf bankacılığı kapsamında araştırmalar yapıp aynı zamanda Turuncu Damla Sosyal Sorumluluk Programı’m yürütüyor. 2011’de hayata geçen serbest vadeli mevduat hesabı olan Turuncu Hesap ile bugüne kadar 1 milyon 250 bin kişi tanıştı. Vade bekleme derdi olmayan ayrıca avantajlı faiz oranları uygulayan Turuncu Hesap ile kullanıcıların birden fazla hesap açabildiğini söyleyen ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun, “Ayrıca Turuncu Çocuk Hesabı ve Günlük Paketlerimizle de tasarruf ürünlerimizi zenginleştiriyoruz. Toplumumuzun tasarruf konusundaki nabzını tutmak amacıyla, 2011 Ekim’den bu yana Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’m gerçekleştiriyoruz. Sonuçlarını ilgili taraflarla paylaşıyoruz. Tasarrufun küçük yaşlarda edinilen bir alışkanlık olduğu görüşünden yola çıkarak, Turuncu Damla sosyal sorumluluk programımızla ilkokullara gidiyor ve tasarruf odaklı finansal okuryazarlık eğitimi sunuyoruz. Bu kapsamda şimdiye kadar yaklaşık 20 bin öğrenciye bu eğitimi verdik” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu