Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Tarihi reformlar geliyor

Başbakan Yardımcısı Lütfî Elvan, Türkiye’nin gelişmeye ve büyümeye devam ettiğini belirterek, 2016’da vatandaşın birçok yenilik ve reformla tanışacağını vurguladı. Elvan atılacak adımlarla ekonominin önünün açılacağını söyledi.

Lütfî Elvan

BAŞBAKAN Yardımcısı Lütfi Elvan, 2015 yılının Türkiye’nin çevresinde ve dünyada zor bir yıl olarak tarihe geçtiğini belirtiyor. Birçok ülkedeki karışıklıklar, savaşlar ve çatışmaların 2015’e damgasmı vurduğunu söyleyen Elvan, “Özellikle çevremizde cereyan eden olaylar hepimizi derinden üzdü, üzüyor. Suriye’de on binlerce kişinin hayatım kaybetmesi, yüzbinlerce kişinin evsiz barksız kalarak vatanını terk etmesi ve mültecilerin içine düştüğü durum, bizleri derinden etkiliyor. Umarım ki bu tablo 2016 yılında değişir” diyor.

Para Dergisi’ne 2016 hedef ve beklentilerini açıklayan Elvan, Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada güçlü bir devlet olarak konumunu koruduğunu, gelişen ve büyüyen ekonomisiyle son 13 yıldır dünyada adından söz ettiren bir ülke olduğunun altını çiziyor. “Uzun vadeli hedefler ortaya koyan, dünyada yaşanan küresel krize karşı dayanıklı, sağlam temellere oturmuş bir ekonomimiz var” diyen Elvan, Türkiye’nin gelişmeye ve büyümeye devam ettiğini ifade ediyor. 2015’te zamanının büyük bir bölümünü seçimlere ayıran Türkiye’nin, 2016’da yeniliklere şahit olacağını belirten Elvan şunları söylüyor:

“64. Hükümeti biz bir reform hükümeti olarak tanımladık. Bunun için Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, hükümetimizin reformlarını ve vaatlerini belirli bir takvime bağlayan ‘Eylem Plam’nı açıkladı. Bu plan bizim milletimize verdiğimiz sözlerin ne zaman gerçekleştirileceğini şeffaf bir şekilde ortaya koyuyor.”

2016’da vatandaşın birçok yenilik ve reformla tanışacağını söyleyen Elvan, “İnşallah yeni yılda bölgemizdeki ve dünyanın birçok ülkesindeki acılar da son bulur” temennisinde bulunuyor.

İŞ DÜNYASININ ÖNÜ AÇILACAK

Elvan, iş dünyasının beklentilerini de dikkate alarak birçok reforma eylem planında yer verdiklerini ifade ederek, reformların iş dünyasının önünü açacağını belirtiyor. Vergi beyannameleri ile sosyal güvenlik bildirgelerinin birleştirileceğini, bu sayede beyanname sayısının azaltılacağını dile getiren Elvan, yapılacak işleri şöyle özetliyor:

“Yeni bir Gelir Vergisi Kanunu çıkaracağız ve Vergi Usul Kanunu’nu güncelleyeceğiz. Mevcut vergi mevzuatını gözden geçirip enerji verimliliğini teşvik eden düzenlemeler yapacağız ve binalarda enerji verimliliğini destekleyeceğiz. Bugüne kadar yabancı yatırımcıların Türkiye’ye çekilmesi konusunda çok sayıda düzenlemeye imza attık. Şimdi yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik birçok reformu da gerçekleştireceğiz. Enerji lisans ve ruhsat izin işlemleri ile şirketlerin kuruluş ve tasfiye işlemlerini kolaylaştıracağız. Endüstri ve organize sanayi bölgelerinde arsa maliyetlerini azaltacak yeni bir mekanizma kuruyoruz, organize sanayi bölgelerinde yetki karmaşasını ortadan kaldırıyoruz. Patent Kanunu’nu çıkaracağız. Bir yıl içerisinde Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Kamu İhale Kanunu’nu güncelleyeceğiz. Artık yatırımlarda kamu ile özel kesimin işbirliği ön planda. Buna yönelik olarak temel bir kanun hazırlayacağız. Damga Vergisi Kanunu’nu da yenileyeceğiz.”

ÇALIŞMA HAYATINA DÜZENLEME

Çalışma hayatına yönelik, milyonlarca çalışanı ilgilendiren birçok konuyu da ele alacaklarını belirten Elvan, “Çalışma hayatına esneklik sağlayacak düzenlemeleri yapacağız. AB norm ve standartlarında özel istihdam bürolarının faaliyetlerinin geçici iş ilişkisini de içerecek şekilde genişletilmesini sağlayacağız. Kıdem tazminatı konusunda yaşanan sorunlara neşter atmaya hazırlanıyoruz. Sosyal tarafların görüşlerini de alarak kıdem tazminatı için gerekli mevzuat düzenlemesini yapacağız. Asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesi için gerekli düzenlemeyi yapacağız. AB’ye yönelik adımlarımız da var. Vize muafiyeti ve Avrupa Birliği’ne uyum yönündeki kanun tasarılarının öncelikli olarak bir paket halinde TBMM’ye şevki için girişimde bulunacağız” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu