Pazarlama Reklam

Taraftarın ilgisini alışkanlığa çevirmek istiyor

Fenerbahçe taraftarları için özel olarak tasarlanan arama sayfasından ve FB-Yandex. Browser internet tarayıcısını indirip buradan arama yapanlar, kulübe para kazandırıyor. Yandex, bugüne kadar 1,8 milyon taraftarın indirdiği FBYandex’ten yapılan aramaları artırmak, taraftar ilgisini alışkanlığa çevirmek için çalışıyor.


2012’den bu yana Türkiye’nin üç büyük futbol kulübünün internet ortağı ve resmi arama motoru olan Yandex, işbirliklerinin devamı odağında sezon başındaki sözleşme yenileme döneminde Fenerbahçe ile süregelen işbirliğini yeni bir boyuta taşımıştı. Yeni dönemde performans tabanlı bir modelde uzlaşılmış ve şirket Fenerbahçe futbol takımının forma sponsoru da olmuştu.

FB-Yandex

Geçen hafta bir araya geldiğimiz Yandex Türkiye Pazarlama Müdürü Özge Özcan ağustos ayından bu yana performans tabanlı yeni modelle ilgili neler yaptıklarını ve nasıl bir geri dönüş aldıklarını konuştuk. Özcan, 2011 yılında girdikleri Türkiye pazarında, ilk günden bu yana Türk insanının ihtiyaç ve beklentilerine uygun arama çözümleri sunan arama motoru üzerine kurulu bir iletişim stratejisiyle hareket ettiklerini söylüyor. Spor odaklı pazarlama iletişimi yapmaya 2012’de başladıklarını anlatan Özcan, o tarihten itibaren üç büyük kulübün resmi arama motoru ve internet ortağı olarak projeler gerçekleştirdiklerini ifade ediyor. Özcan, aslında tüm kulüplere özel arama motoru ve tarayıcı servisleri sunduklanm ancak sezon başında bu işbirliğini Fenerbahçe ile farklı bir aşamaya taşıdıklarını belirtiyor. FBYandex.com.tr platformundan yapılan aramalann artık kulübe gelir olarak döneceğinin altını çiziyor. Bu platform android cihazlarda eylül ayından beri kullanılıyor. Yakında IOS cihazlarda da kullanılır hale gelecek.

Özge Özcan’ın verdiği bilgilere göre, ağustos ayında yapılan lansmandan bugüne kadar geçen sürede, 1 milyon 808 bin kullanıcı FBYandex uygulamasını indirdi. Bunların 846 bini arama platformunu akıllı telefonundan kullanmaya başladı. 2 milyona yakın kullanıcıya ulaşılsa da günlük aktif kullanıcı sayısı henüz 400-500 bin civarında. Hedef bunu 1 milyona çıkarmak. Günlük aramalar da henüz istenen seviyede değil. Çünkü hedef bir kişinin yılda 12 bin arama yapması.


Bunun karşılğında kulübe bir kişi 36 dolar kazandınyor. Reklam filmlerinde de altı çizildiği üzere, her Fenerbahçeli’nin günde en az 10 arama yapması gerekiyor.

Özge Özcan, yarattıklan bu performans tabanlı modelle arama davranışını değiştirerek taraftarların kulübe destek sağlayabildiğini ve bunun dünyada bir ilk olduğunu anlatıyor. Haftada iki gün Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileriyle bir araya geldiklerini söyleyen Özcan, yaptıklan iletişimle elde ettikleri bu taraftar ilgisini alışkanlık haline getirmek istediklerini ve bu doğrultuda çalıştıklarım anlatıyor. Bugüne kadar üç reklam filmi çekildiğine değinen Özcan, yeni reklam filmlerinin geleceği bilgisini de veriyor. İletişimi 360 derece yaptıklarını sözlerine ekleyen Özcan, önümüzdeki dönemde iki yeni uygulamayı daha Fenerbahçe taraftarına sunacaklarını söylüyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu