Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Takas avantajının ön plana çıkardığı 18 hisse

Borsa Ramazan Bayramı’ndaki iki günlük takas avantajıyla yatırımcıların ilgisini çekiyor. Analistler, takas avantajından yararlanmak isteyenler için 18 hisse önerdi…

BİLİNDİĞİ gibi borsada alım satımlarda T+2 kuralı uygulanıyor. Satın aldığınız ya da satış yaptığınız hissenin parası bu kural gereğince işlemin gerçekleşmesini takip eden ikinci gün borçlu hesaptan alacaklı hesaba geçiriliyor. Bu kural nedeni ile bayram tatilleri gibi uzun tatillerin bir araya geldiği dönemlerde takas avantajı dediğimiz bir olgu ortaya çıkıyor.

Peki, nedir bu takas avantajı? Önümüzdeki hafta Perşembe günü arife. Cuma günü ise Ramazan Bayramı’nın birinci gününe denk geldiği için Borsa İstanbul tarafından açıklanan tatil takvimine göre bu iki gün takas işlemi olmayacak. Bu nedenle 12 Haziran’da yapılan işlemlerin takası 18 Haziran’da, 13 Haziran’da yapılan işlemlerin takası ise 19 Haziran’da gerçekleşecek. Böylece takas avantajı dediğimiz bu uygulama sayesinde yatırımcılar paralarım fazladan dört gün daha fazla banka hesaplarında tutarak alternatif yatırım araçlarından ekstra gelir elde edebilecekler.

Diğer bir deyişle hisse senedi alımı yapan yatırımcıların paraları ceplerinde kalırken aynı zamanda da işlemi gerçekleştirmiş olacaklar. Özellikle de kredili pay alım-satım işlemlerinde ödemeler, bayram tatilinin sonrasındaki işlem günlerine sarkacağı için yatırımcılar, kredinin faiz maliyetlerinden de kurtulacak. Ayrıca yapılan alımlarda para hem hisse senedinde, hem alternatif yatırım araçlarında kalabilecek.

Analistler takas avantajının önemli olduğunu ancak genel olarak uzun tatiller sonrası piyasanın açıldığı ilk gün endekse satış geldiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle yatırımcıları kısa vadeli yatırım yapmamaları konusunda uyarıyor. Analistler, takas avantajından faydalanmak isteyenlere ise 18 hisse öneriyor.

“BİR TUŞLA İKİ KUŞ”

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, takas avantajından faydalanmak isteyen yatırımcıların sadece tatil günlerinde paralarını değerlendirerek aldıkları hissenin parasını sonradan ödemek için bunu yapmaması gerektiğini söylüyor. Kavak, içinde bulunulan tatil takvimi ile özdeşleşen ve aynı zamanda likiditesi olan, mali tabloları iyi, hikayesi bulunan ve kurların yüksek olduğu dönemlerde döviz pozisyonu fazlası olan şirket hisselerinde işlem yapmak gerektiğini belirterek, “Tabiri caizse bir taşla iki kuş vurmak olabilir” diyor. Kavak, takas avantajından faydalanmak isteyenlere ise Turkcell, Pegasus, Ülker, Sabancı Holding, Eczacıbaşı İlaç, Alarko GYO, Tek-fen Holding, Ege Endüstri, Goodyear ve Trakya Cam hisselerini öneriyor.

“KREDİLİ ALIMDA EK DESTEK”

Ramazan Bayramı’nm birinci günü 15 Haziran Cuma ile 14 Haziran Perşembe arife günü öğleden sonra piyasaların kapalı olacağını hatırlatan Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, bu durumda takas avantajının ortaya çıkacağını söylüyor. Normalde işlemden sonraki ikinci günde takasın gerçekleştiğini ancak 12 Haziran Salı ve 13 Haziran Çarşamba günü hisse alanların altı gün sonra ödemesini yapacağına dikkat çekiyor. 14 Haziran Perşembe günü öğlene kadar açık olan piyasada alım yapanların ise 5 gün sonra 19 Haziran sah günü ödeme yapacağını belirtiyor. Yapılan alımlarda paranın hem hisse senedinde, hem alternatif yatırım araçlarında kalmasının yanı sıra özellikle kredili alım yapanlar için ek destek olduğunun altını çiziyor.

Yunus KAYA / Alnus Yatırım Araştırma Müdürü
“Deva’da potansiyel yüzde 35”

DEVA HOLDİNG: Holding 2018’de 60. yılını kutlayan şirket, iş yapış modelini Türkiye’deki finansal krizlere karşı dayanıklı hale getirmesi sayesinde 2017’de her çeyrek ortalama 23 milyon TL net kar üretir hale geldi. Önümüzdeki dönemde ilaç fiyatlarının yükselmesi, ihracatındaki artışlar, yerli ilaca gelecek teşvikler ve nakit temettü dağıtabilir hale gelmesiyle cazip hisselerden olmasını bekliyoruz. 2018 ilk çeyrek net karı 34 milyon TL ile bizi destekliyor. Şirket hisselerinde yüzde 35 yükseliş potansiyeli ile 5.15 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TURKCELL: 2017 yılında satışları yüzde 21, net kârı yüzde 31 artan şirket yüzde 36 FAVÖK marjı ile çalıştı. Mart ayında 2018 yılına ait beklentilerini iyileştiren şirket, bu yıl yüzde 14-16 gelir büyümesi ve yüzde 37-40 FAVÖK marjı bekliyor. Bu olumlu beklentilere ilk çeyrek sonuçları destek verdi. Yüzde 16 ciro artışı ve yüzde 44 FAVÖK marjı gerçekleşti. Döviz pozisyonunu son yükselişe uygun yapılandıran şirket, bu yıl 1.9 milyar TL temettü dağıtacak olup ilk taksidi 18 Haziran’da hisse başı 28.8 kuruş brüt olarak ödeyecek. Şirket hisselerinde yüzde 37 yükseliş potansiyeli ile 16.20 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

ANADOLU CAM: Dünyanın beşinci büyük cam ambalaj üreticisi olan Anadolu Cam, 2016’da 332 milyon TL, 2017’de 339 milyon TL yatırım yaptı. Mersin’deki 90 bin tonluk yeni fırını [120 milyon TL yatırım bedeli) Temmuz 2017’de devreye girerken, Eskişehir’deki 150 bin tonluk 240 milyon TL yatırım bedeli olan fırın bu yılın sonlarında devreye girecek.

Böylece 2018 bitiminde kapasite 2.5 milyon tona ulaşacak. Şirketin net borcu 2018 birinci çeyrekte 1.3 milyar TL’ye ulaşmışken yabancı para açık pozisyonunun tamamen hedge edildiği ve net döviz açık pozisyonun olmadığı görülmekte. Anadolu Cam hisselerinde önümüzdeki dönem olumlu beklentilerimiz nedeniyle 3.50 hedef fiyatla alım öneriyoruz.

Yusuf KAVAK / Işık FX Araştırma Uzmanı
“Trakya Cam’ın mali yapısı güçlü”

TRAKYA CAM: İlk çeyrek f inansallarına baktığımızda satışlarını yüzde 28, net kârını ise yüzde 80 civarında artırdığı görülmekte.Ayrıca, döviz pozisyonu artıda olan şirketin 557 milyon TL’nin üzerindeki kur çevrim farkı elde etmenin yanı sıra 1 milyar 583 milyon TL’lik geçmiş yıl kârını bilançosunda barındırdığı dikkat çekiyor. Tüm bunların yanı sıra 1.82’lik cari oran, 1.39’lük asit-test oranı, 0.94’lük borç-öz sermaye oranı ve 0.46’lık kaldıraç oranı rasyoları da güçlü mali yapısını yansıtmakta. Orta vadede yüzde 13’lik yükseliş potansiyeli ile 4.48 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

PEGASUS: 2018 birinci çeyrek finansalları itibariyle net satışlarını önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık olarak yüzde 35 oranında artıran şirketin, mevsimsel şartlardan dolayı elde ettiği zararı ise yine bir yıl öncesine göre yüzde 44 oranında azaltması olumlu gözüküyor. İlgili dönemler kıyaslandığında yolcu sayısında da yüzde 18 oranında artış sağlayan şirketin öz sermayesinin binde 25’i oranında net döviz pozisyonu bulundurarak, kurların arttığı bir dönemde olası kambiyo zararlarından kendisini koruduğu da görülmekte. Şirket hisselerinde ilerleyen dönemlerde yüzde 23’lük yükseliş potansiyeli ile 31.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

ÜLKER BİSKÜVİ: Son dönem finansallarını incelediğimizde önceki senenin aynı dönemine göre satışlarını yüzde 14 oranında artıran şirketin net kârını ise yüzde 23 oranında yükselttiği görülmekte. Öz sermayesinin binde 15’i oranında net döviz pozisyonuna sahip olan şirketin kısa vadeli borçlarında yapılandırmalardan ötürü görülen azalmalar ile cari oran ve asit-test oranı gibi likidite rasyolannda düzelmeler göze çarpmakta.

Toplam borçların öz sermayeye oranı yüksek olmasına karşın toplam aktif büyüklüğünden ötürü kaldıraç oranının çok da risk içermeyen durumda olduğu görülmekte. Endekste yaşanan düzeltmelerden nasibini alan şirketin hisselerinde orta vadeli görünümde yüzde 18’lik yükseliş potansiyeli ile 20.80 TL’lik hedef fiyat öngörüyoruz.

Takas avantajından yararlanmak

 • Genel olarak uzun tatiller sonrası piyasanın açıldığı ilk gün endekse satış geldiği için takas avantajından yararlanmak isteyenler kısa vadeli düşünülmemeli.
 • Takas avantajından yararlanmak isteyen yatırımcılar 12 Haziran’da yapılacak hisse senedi aliminin ödemesini 18 Haziran’da, 13 Haziran’da yapılacak alımın ödemesini ise 19 Haziran’da yapacak.
 • Bayram sonrası beklentilere göre pozisyon alınmalı.
 • Hisse seçiminden öncelikle büyüyen ve gelişme potansiyeli yüksek sektörler belirlenmeli.
 • Hisse senedi seçerken büyüme potansiyeli olan, iskontolu ve temettü verimi yüksek şirketler tercih edilmeli.
 • Yapılan alımlarda para hem hisse senedinde, hem alternatif yatırım araçlarında kalırken aynı zamanda özellikle kredili alım yapanlar için ek destek sağlar.
 • Profesyonel destek alınmalı.

Düşen borsada bunlara dikkat edin!

 • Borsanın düşüş sebebi iyi incelenmeli.
 • Böyle dönemlerde kısa vadeli al-sat hareketlerinin çok zarar verici olduğu unutulmamalı.
 • Değer yitiren borsada kazanmak için öncelikle sermayeyi korumak gerekir.
 • Bunun içinde kayıplar önlenmeli.
 • Bu nedenle öncelikle alım yapılırken belirlenen katlanılacak zarara riayet etmek gerekir.
 • Çok sert düşüşlerin olduğu dönemlerin aslında borsada kazanmak için en büyük fırsatları yarattığı unutulmamalı.
 • Bu noktada uzun vadeli düşünüp istikrarlı kar eden, öz varlık karlılığı ve temettü verimi yüksek şirketlerden bir portföy oluşturulabilir.

İdil Taraklı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu