Girişimcilik Haberleri

Süper Meleklerin Türkiye Zirvesi

Dünyanın en büyük erken aşama sermaye ve yatırım piyasaları topluluğu Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF), İstanbul’da bir ilke daha imza atacak.


İstanbul’da 18-20 Şubat tarihleri arasında Swissotel The Bosphorus’ta düzenleyeceği organizasyonla dünyanın en iyi melek yatırımcılarım ve binden fazla delegeyi biraraya getirecek VVBAF World Congress 2018, eş zamanlı beş önemli zirveye ev sahipliği yapacak. Bu zirvelerden ilki, melek yatırımcılara yönelik ve “WBAF Yıllık Konferans 2018” adını taşıyor. İkincisyse start-up ve scale-up’lar için “WBAF Yatırım Alma Zirvesi”. Üçüncü zirve 100 milyon dolar cironun üzerindeki şirketlerin CEO’larını hedefliyor. Impact (sosyal etki) yatırımcılar için “Impact Yatırımcılık Zirvesi 2018” ve finans yöneticileri için “FinTech Zirvesi 2018” ise diğer oturumların ana başlıkları. Ayrıca forumda erken aşama yatırımcılığının Oscar’ı kabul edilen “WBAF Dünya Mükemmellik Ödülleri” de sahiplerini bulacak.

Dünya Melek Yatırım Forumu Başkanı (WBAF), Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü Başkan Yardımcısı (EBAN) ve Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı (TBAA) Baybars Altuntaş, etkinlik süresince aile ofisleri ve varlık yönetimi kuramlarının yenilikleri nasıl teşvik edeceklerini; melek yatırımcılar, start-up, scale-up, high-growth şirketler ve KOBİ’ler ile işbirliği yaparak işlerine nasıl daha fazla değer katabileceklerini araştırmaya odaklanacaklarını anlatıyor. Ayrıca WBAF 2018’in aile şirketleri ve varlık yönetimi kuruluşlarıyla işbirliği yapmak isteyen melek yatırımcılara odaklanacağını da sözlerine ekliyor.

Melek yatırımcıları, start-up ve scale-up sermaye piyasalarıyla tanıştıracak bilgi birikimine ve ağa sahip olan WBAF World Congress 2018 için “Erken çıkış için yenilikçi finansal planlar hazırlayabilirsek bu çok daha kısa zamanlarda daha fazla iş imkanı ve toplumsal adalet anlamına gelecek” diyen Altuntaş, bu yıl aynı zamanda ilk kez devlet başkanı düzeyinde katılımın gerçekleşeceğini söylüyor. Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Corge Ivanov, heyetiyle birlikte kongreye katılmak için Türkiye’ye gelecek. Diğer taraftan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de küresel melek yatırımcılara hitap eden bir konuşma yapacağı kongrede ilk günün kapanış oturumunu ise Hırvatistan Başbakan Yardımcısı yapacak. Kosova İnavosyan Bakanı Start-up Paneli’nde konuşmacı olurken Porto Belediye Başkanı da “Akıllı Şehirler ve FinTech” konulu bir konuşma yapacak.

Aynı zamanda dünyada ilk kez düzenlenen “melek yatırımcılığın İs-lami finansal enstrüman olarak kullanılıp kullanılamayacağının” tartışılacağı paneli yönetmek üzere IFC’nin İslami Finans Direktörü Türkiye’ye gelecek. Panelde Bahreyn Eski İçişleri Bakanı Şeyh İbrahim ve Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku da konuşmacı olarak yer alacak. Ayrıca kendi türünde ilk kez tartışılacak “Blockchain’in Impact Yatırımlar ve Sosyal Girişimcilik Üzerine Etkileri” konulu paneli ise Slovenya Blockcha-in Hub Çenter kurucusu yönetecek.

Dünyanın önde gelen borsaları, varlık fonu yöneticileri, ortak yatırım fonları, servet yönetim şirketleri, aile ofisleri, özel bankacılık birimleri, teknopark yöneticileri, 100 milyon doların üzerinde değerlemeye sahip şirketlerin uluslararası CEO’ları, melek yatırımcılar, VC’ler ve pek çok ülkeden bakanın katılacağı WBAF World Congress 2018, Türkiye’yi uluslararası sermaye piyasalarının adeta ‘hub center’ı haline getirecek.


CEO-Preneurship Zirvesi ile “Dünyada ilk kez 100 milyon dolar ve üzerindeki şirketlerin CEO’larma bir kongre ev sahipliği yapacak” diyen Baybars Altuntaş, buradaki amacın CEO’ları emekli olduktan sonra melek yatırımcı olarak ekonomiye kazandırmak olduğunu belirtiyor. Kongrenin ikinci günü düzenlenen CEO Zirvesi’ni Türk Telekom CEO’su Paul Doany yönetecek.

Kongrede çok önemli konuşmacıların olduğunu ifade eden Altuntaş, Dusan Stojanovic’in de (Silikon Vadisi’nde üç ayda 100 milyon dolarlık çıkış başarısı yakalayan melek yatırımcı) “Erken Çıkış Nasıl Başarılır” konulu bir konuşma yapacağını söylüyor. Altuntaş ayrıca Dünya Blockchain Konsorsiyumu’nun kurucularından Brad Yasar’m “ICO’nun Melek Yatırımcılığı Nasıl Etkileyeceği” ve IFC’nin SME Finance Forum Başkanı Matthew Gamser’in “Mültecilerin Girişimcilik Dünyasına Nasıl Kazandırılabileceği” başlıklı konuşmalarına da dikkat çekiyor. Öte yandan kongrede EBAN’m Onursal Başkanı ve Jungen Holding’in kurucusu Peter Jungen “CEO’larm Girişimlerle Nasıl İşbirliği Yapabileceklerini”, IBM Watsons Financial Services FinTech Kurulu Başkanı Paolo Sironi de “Finansal Teknolojilerde Bizi Bekleyen Fırsatlar” konularında değerlendirmelerde bulunacak.

DEV KATILIM

Kongrede temsil edilen sermaye toplamı 250 milyar dolar. Bünyesinde 32 küresel panel, 82 ülkeden katılımcı, bin 200 melek yatırımcı, 115 uluslararası konuşmacı, bir devlet başkanı, beş başbakan yardımcısı, 15 ülke birincisi girişim, 31 WBAF ülke başkanı, 68 melek yatırım ağı başkanı ve beş uluslararası eğitim programı barındıracak olan kongre hakkında geniş bilgiye www.wbaf2018.istanbul adresinden ulaşılabiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu