Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Star Rafinerisi ile hammadde ihtiyacı sıfıra inecek

petkimPetkim’i 2008’de satın alan Azerbaycan petrol şirketi Socar, İzmir Aliağa’da 3,3 milyar dolar yatıranla kuracağı Star Rafinerisi ile hammadde ihtiyacını yüzde 90’dan sıfıra indirecek. Socar Türkiye Başkam Kenan Yavuz, “Cari açıkla mücadele için Türkiye’nin dört Petkim ile bir rafineriye daha ihtiyacı var” diyor. Petkim Genel Müdürü Saadettin Korkut ise yatırımların sürdüğünü ifade ediyor.

Türkiye bir yandan enerji ithalatına yılda yaklaşık 60 milyar dolar öderken, diğer yandan her geçen yıl daha fazla enerji tüketimine ihtiyaç duyuyor. İzmir Aliağa’da kurulu Petkim ise yılda 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olması planlanan ve 3,3 milyar dolara hayata geçecek olan Star Rafinerisi ile cari açığa nefes aldıracak bir yatırımı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Petkim’i 2008’de satın alan Azerbaycan petrol şirketi Socar’ın Türkiye Başkam Kenan Yavuz, Türkiye’nin 15 milyar dolara yakın rafinaj ve petro-kimya ürünü ithal ettiğine dikkat çekerek, “Star Rafinerisi ile hammaddede dışa bağımlılığımız sıfıra inecek. Şu anda Petkim’in iç piyasayı karşılama oranı yüzde 20. Türkiye’nin dört Pet-kim’e daha ihtiyacı var. Bu rakam her yıl ekonomik büyüme oranının 2 katı gelişme kaydediyor. 2018-2030 arasında Türkiye’nin yeni bir rafineriye de ihtiyacı olacak” diye konuşuyor.

HAMMADDE BAĞIMLILIĞI

İzmir Aliağa’daki Petkim Yanma-dası’na kurulacak olan Star Rafinerisi, 2018 yılında üretime geçecek. 25 Ekim 2011’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile dönemin başbakanı ve bugünün cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temelleri atılan rafineri için bugüne kadar 800 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Rafineride yıllık 1,3 milyon ton nafta üretilecek. Böylelikle Petkim’in hammaddede dışa bağımlılığı yüzde 90’dan sıfıra çekilecek. Star Rafineri-si’nde aynca yılda 5 milyon ton ultra düşük kükürtlü motorin, 1,7 milyon ton jet yakıtı, 698 bin ton petrokok ve 158 bin ton LPG olmak üzere pek çok petrokimya ürünü üretilecek.

Star Rafinerisi’nin inşa çalışmalan-na, liman ve fabrika yenileme yatırımlarına ilişkin bilgi veren Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, 2014 yılı için planlanan yatırım bütçesinin 115 milyon dolar olduğunu belirtiyor. Petkim’in Aliağa tesislerini dünyadaki örnekleri gibi “tam entegre” bir yapıya kavuşturmaya çalıştıklannı dile getiren Yavuz, “Rafineri ve petrokimya olmak üzere hammaddenin girip nihai mamulün çıkacağı entegre bir tesis olacak. Buna dünyada kümelenme deniyor. Singapur, Almanya, Hindistan’da çok güzel örnekleri var. Rekabet gücümüzü korumak için entegrasyon politikası şart” diye konuşuyor. Star Rafinerisi’nin üreteceği hammaddeyi Petkim’in kullanacağını, tükettikleri enerjiyi kendilerinin ürettiğini, kendi liman ve barajlanna sahip olduklarını vurgulayan Yavuz, “Tüm yatırımlarımız 2018 yılında büyük ölçüde tamamlandığında yılda en az 1 milyar dolarlık faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr (FVAÖK) yaratacağız” diyor.

CARİ AÇIĞA KATKI

Petkim’in kalbi sayılabilecek temel hammadde üretimi yapan Etilen Fabrikası’ndaki yatırım 21 Tem-muz’da devreye alınırken, aynı zamanda planlı bakım kapsamında fabrikadaki üretime geçici olarak ara verildi. Yatı-nmın pozitif etkisi ekim ayından sonra görülmeye başlayacak.

Petkim Genel Müdürü Saadettin Korkut’un verdiği bilgiye göre, Etilen Fabrika-sı’nın kapasitesinin artırılması, enerji ve hammadde birim tüketimlerinin azaltılması ve operasyonel verimliliklerin artırılması amacına yönelik yatırımın toplamı 118 milyon dolan bulacak. Bu yatırım ile Etilen üretim kapasitesi yüzde 13 artarak yıllık 588 bin tona çıkacak.

Yapılan yatınmın devreye alınması ile oluşacak kapasite artışı sayesinde nihai ürün bazında bakıldığında Türkiye’nin cari açığının azalmasına yıllık 300-350 milyon dolar olumlu katkı sağlanacak. Öte yandan 44 bin metreküp daha az doğalgaz tüketile-ceği için de ülkenin yıllık doğalgaz faturası 22 milyon dolar azalacak.

Bu arada Petkim’in 15 ana fabrikasından biri olan PTA Fabrikası’nın da kapasite artışı yatırımı sürüyor. Yatırım tamamlandığında yıllık 70 bin tondan 105 bin ton kapasiteye ulaşılacak. Etilen ve PTA fabrikaları kapasite artışı yatırımlarıyla birlikte Petkim’in brüt üretim kapasitesi yıllık 3,2 milyon tondan 3,6 milyon tona çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu