Pazarlama Reklam

Spotify, reklam pastasından pay almaya çalışıyor

2013 yılından bu yana Türkiye’de hizmet veren dijital müzik platformu Spotify, kısa sürede bilinirliğim artırmayı başardı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de markalarla işbirliği yapan şirket, radyo mecrasının tamamlayıcısı olarak reklam pastasından da pay almak için çalışıyor.


Dijital müzik hizmet platformları akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte gençler arasında daha çok kullanılmaya başladı. 2008 yılında İsveç’te kurulan ve bugün 30 milyonun üzerinde içeriğe erişim sağlayan Spotify da bu platformlardan biri. 58 ülkede 60 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan Spotify, 2013 yılından bu yana Türk müzik dinleyicisine de hizmet veriyor.

Spotify

Ancak şirketin hedefi bir eğlence platformuna dönüşmek. Dinlemenin dışında Moments adlı hizmetiyle İsveç, İngiltere ve Amerika’da seyretme özelliğine de kavuşan Spotify’ın Türkiye Genel Müdürü Ergül Çivi ile geçen hafta bir araya geldik, îlk sorumuz bu hizmeti Türkiye’de ne zaman vermeye başlayacakları konusunda oldu. Çivi, bir yıl içinde bu hizmeti Türkiye’ye de getirmek istediklerini ve bunun için çalıştıklannı söyledi.

Türkiye’de akıllı telefon sahipliğinin artmasının ve ülkedeki genç nüfusun kendileri için cezbedici olduğunu anlatan Ergül Çivi, iki müşterileri olduğunu söylüyor: Kullanıcılar ve reklamverenler. Şirket, bu müşterilerin ikisi için de farklı bir pazarlama ve iletişim stratejisiyle hareket ediyor. Kullanıcılara müzik içeriklerini keşfetme, yönetme ve paylaşma fırsatı sunan Spotify’ı kullananlar arasında Barack Obama’dan Ashton Kutcher’a pek çok isim var. Siz de kullanıcı iseniz onları takip edip en beğendikleri ve dinledikleri müzikleri görebiliyorsunuz. Sağladığı bu hizmetin kullanıcılar için cezbedici olduğunu anlatan Çivi, bunları duyurmak için özellikle ağızdan ağıza pazarlama yaptıklarını söylüyor.

Ergül Çivi, bugün bilinirliklerinin yüzde 45 seviyesinde olduğunu, Y kuşağında ise bu oranın yüzde


65’lere çıktığını anlatıyor. Bu sosyal ağda markaların da hesapları olduğunu belirten Çivi, kullanıcı sayısını artırmak için markalarla iş ortaklığı yaptıklarından da bahsediyor. Örneğin Vodafone iş ortaklığı yapılan şirketlerden biri.

İsteyen markalar Spotify’da reklam da verebiliyor.

Hem de reklamlannı istedikleri hedef kitle dinliyor. Ergül Çivi, bazı markalann Spotify için özel reklam yaptığına değiniyor. Bazı markalar radyo cıngıllannı burada yayınlıyor. Bazılan için ise radyo spotunu Spotify hazırlatıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu