Pazarlama Reklam

Sosyal Medyada Viral Pazarlama Yerini Paylaşılabilir Olmaya Bırakacak

Socialbakers CEO’su Jan Rezab’a göre, bu yıl sosyal medya alanında videonun yükselişi sürecek, viral pazarlama yerini ‘paylaşılabilir’ olmaya bırakacak ve rekabetin artmasıyla özel içerik yaratmak için strateji oluşturmak gerekecek. Socialbakers istatistiklerine göre, Türkiye’deki markaların Facebook hesapları öne çıkarken, hayran sayısına göre ilk sırada Volkswagen Türkiye yer alıyor.

Prag merkezli Avrupa’nın en büyük sosyal medya analiz şirketlerinden biri olan Socialbakers, altı yıldır 100 ülkede 2 bin 500 şirkete hizmet veriyor. Her gün 8 milyon sosyal profili inceliyor ve 86 milyar sosyal bağlantıya bakıyor. Socialbakers, her ay düzenli olarak yayınladığı sosyal medya raporlarıyla da sektörün fotoğrafını çekiyor. Özellikle ülkeye özel hazırladığı raporlarla her ülkedeki sosyal medyayı en iyi kullanan şirket ve markalan da ortaya çıkanyor.

sosyal medya

Bu açıdan önem taşıyan yılın son raporu olan kasım ayı Türkiye göstergeleri açıklandı. Biz de hem raporun detaylarını inceledik hem de Socialbakers CEO’su Jan Rezab ile Türkiye’deki sosyal medya kullanımı üzerine konuştuk.

Türkiye’deki markaların sosyal medya yaklaşımlarını yaratıcı ve inovatif bulduğunu söyleyen Jan Rezab, şirketlerden Garanti Bankası, ING, Turkcell, Avea, Türk Hava Yolları ve Pegasus ile ajans olarak da Group M, 4l?29! ve Starcom ile çalıştıklarını ifade ediyor.

Jan Rezab’a göre, sosyal ağların analizi, şkketlere rekabeti kavrama ve sosyal kampanyalarda nasıl hareket etmeleri gerektiği yönünde bir anlayış sağlıyor. Böylece ödeme, ciro ve medya konusunda bilgi sahibi olmalanna da yardımcı oluyor.

TRENDLER NELER?

Sosyal medya alanında yeni yıl ile beraber trendlerin de değişmesi bekleniyor. Buna göre odak alanları, içerik ve kampanya şekilleri değişecek. Sosyal medya trendleri konusunda videonun yükselişine dikkat çeken Jan Rezab, Vine, Facebook video, Instag-ram video ve diğer platformlarda yeni gelişmelerin olmasının bunun bir işareti olduğunu söylüyor. Bu platformlar giderek daha fazla öne çıkıyor.

İkinci olarak viral pazarlamanın yerini ‘paylaşılabilir’ olmaya bırakacağını ifade eden Jan Rezab, “Bundan önce içerik yaratıcıları viral pazarlan-maya odaklanmıştı. Yeni odak ise anlamlı içerik yaratmayı artırarak bunun paylaşılabilir olmasını sağlamak olacak” diyor.

Jan Rezab, 2015’in markalar açısından rekabetin arttığı bir yıl olacağına dikkat çekiyor. Bu nedenle markaların sosyal medyada iyi olmak için medya kampanyalarından bazı özellikleri seçmesini öneriyor. Buna örnek olarak da kendine ait bir içerik merkezi olan Red Bull’u gösteriyor.

Jan Rezab, Türkiye’deki şirkederin sosyal medya yaklaşımları ile ilgili şunları söylüyor: “Türkiye’deki markalar özellikle bankacılık sektöründe sosyal ağlardaki müşterilerine verdikleri önem açısından İngiltere’deki şirketlere göre daha ilerideler. Yonımlara ve somlara yanıt verme noktasında da Türk markalan yaratıcı ve inovatif. Markalar açısından daha az riske sahipler. Bizim belirlediğimiz sosyal olarak sadık markalar kategorisine baktığımızda Turkcell ve Avea’yı görüyoruz. Bunlar sosyal müşterilerini koruyan markalar. Türkiye’de çalıştığımız şirket listesine baktığımızda sosyal medyaya olan yatırımların gerçekten artmaya başlayacağım söyleyebiliriz.”

İLETİŞİM VE OTOMOTİV ÖNDE

Raporun aynntılarına baktığımızda, marka sayfalan, hayran sayılarının yanı sıra etkileşim ve cevap oranlarına göre de inceleniyor. Buna göre şirketlerin Facebook, Twitter ve Youtube sosyal paylaşım kanallarındaki etkinlik oranı ölçülüyor. Genel ülke istatistiklerine bakıldığında ise en tepedeki 20 markanın hayran sayılannda 2 milyon 90 bin ile Facebook açık ara önde gidiyor. Onu 282 bin ile Twitter ve 13 bin ile Youtube izliyor. Facebook’ta kullanıcılardan gelen somlara yönelik ortalama yanıdama oranı ise yüzde 45.

Facebook’ta en fazla beğenilen marka sayfaları arasında otomotiv, iletişim, moda, gıda ve e-ticaret sektörleri dikkat çekiyor. Hayran sayısına göre ilk sırada bulunan Volkswagen Türkiye’nin 3 milyon 212 bin, ikinci sırada bulunan Turkcell’in 3 milyon ve üçüncü sıradaki Avea’nın 2 milyon 825 bin hayranı bulunuyor.

Kasım ayında en yüksek etkileşimi yaratan iletilere sahip sayfa ise Koç Holding, bukombin.com ve Sefamer-ve olarak öne çıktı. Twitter’da ise en çok takipçisi olan ilk beş marka Türk Hava Yolları (THY, Türkçe), Perlite Ore, Turkish Airlines (İngilizce), Turkcell ve Vodafone Türkiye olarak sıralanıyor. Etkileşim sayısına göre Twit-ter’da öne çıkan şirketlere bakıldığında ise Starbucks Türkiye, Twigyistan-bul, Superbahis, Gratis ve Vodafone Türkiye’nin ilk beşte olduğu görülüyor.

VİDEOLAR ETKİLİ OLUYOR

Youtube istatistiklerinde ise You-tube’a en çok video yükleyen mar-kalann başında Turkish Airlines, Cor-netto Türkiye, LG Türkiye, Turkcell Superonline ve Turkcell geliyor. Youtube abone sayılarına göre bakıldığında ise Turkish Airlines, Cor-netto Türkiye, Samsung Türkiye, Li-laKutu ve Turkcell ilk beş marka içinde bulunuyor.

SOSYAL MEDYA KRİZ PLANI İÇİN 5 ÖNER

Şirketlerin sosyal medyaya yönelik bir kriz planı olması gerektiğini söyleyen Jan Rezab’a göre çoğu şirketin böyle bir planı yok. Bazen yayınladığınız bir içerik yanlış anlaşılabilir ya da istemediğiniz halde farklı bir mesaj vermiş olabilirsiniz. Rezab, bu durumda sosyal medya kriz planında olması gerekenleri şöyle sıralıyor:

1) Saptayın: Bir konuyu paylaşmadan önce markanızla ilgili tüm yorumların yer aldığı dinleme araçlarını kullanın. Olumsuz bir yorum ya da paylaşım saptadığınızda da daha fazla yayılmadan konuyla ilgili hemen aksiyon alın.

2) Tanımlayın: Probleme neden olan konuyu tanımlayın. Krize neden olan konunun adım adım nasıl buraya kadar geldiğini araştırın. Kim dahil oldu, ne oldu ve ne zaman oldu? Problem konusunda net bir görüşe sahip olduğunuzda da düzeltmeye başlayın.

3) Durum değerlendirmesi yapın: Burada üç nokta önemli. Birincisi yanıtınızın tonunun nasıl olacağı. İkincisi zamanlanma, çok acele etmeden nasıl etkili olacağınızı düşünerek iletişim stratejinizi belirleyin ama çok da yavaş olmayın. Üçüncüsü ise şeffaflık. Bu dürüst yoldan anlaşmaya varmak istediğinizi gösterir.

4) Kontrol edin: Tüm bu durum değerlendirmesini yaparken üst yönetimden onay alın ve dikkate alınması gerektiği konusundan emin olun.

5) Yanıt verin: Sosyal medya paylaşımlarınızı tüm kanallarda hazır edin ve onları yollayın. Geri bildirimlere karşı hazır olun ve sosyal medya ekibiyle ortak hareket etmeyi deneyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu