Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Son hafta alınabilecek 20 hisse

Uzun vadeli yatırım düşünenler için hisse senetlerinin mevcut seviyelerinin kademeli girişler için makul olabileceğini belirten uzmanlar, teknik olarak daha detaylı analiz yapılmasını öneriyor.

2018 yılında maalesef Ocak ayı dışında pozitif kapanış yapamayan bir endeksle karşı kar-şıyayız. Bu yılbaşı itibariyle jeopolitik-siyasi ve diplomatik düzeyde ilişkilerde yaşanan gerilimler ve belirsizliklerin yabancı yatırımcılar nezdinde güven kaybı oluşturduğunu belirtmek gerekiyor. Yılbaşından bu yana geçen süreçte ülke riskini gösteren CDS’lerde yüzde 75 yaşanan artış, tahvil faizlerinde yüzde 19’lara varan yükselişler, dolar kurunun 4.90 seviyelerine doğru hızlı hareketi hisse senetlerinden çıkışların da göstergeleri olarak kaşımıza çıkıyor. Yılbaşında yüzde 66 seviyelerinde dolaşan yabancı takas oranının da yüzde 63’lü seviyelere kadar gerilediği gözleniyor. Bu nedenle uzmanlar erken seçimler tamamlanıncaya kadar borsada yukarı yönlü bir trendin başlayabileceğini söylemenin mevcut görüntü itibariyle zor olduğuna dikkat çekiyor.

Uzmanlar seçimlerin ilk turda sonuçlanması halinde belirsizliğin kısa sürede ortadan kalkacağını ve pozitifliğin artabileceğini, ancak ikinci tura kalması halinde ise yatay fiyatlama eğiliminin devam edeceğini belirtiyorlar. Uzmanlar, uzun dönemli yatırım düşünenlerin kademeli girişleri için endeksin ve hisselerin makul olabileceğini ifade ederek, bu kapsamda 20 hisseye dikkat çekiyorlar.

“VERİLECEK MESAJ ÇOK ÖNEMLİ”

Bu seçimin önceki seçimlerden çok daha farklı bir boyutta gerçekleşeceğini belirten Ahlatçı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış Ürkün, “Mcvcut parlamenter sistemin yerini alacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile hem Cumhurbaşkanı, hem de milletvekili seçimleri yapılacak ve böylece yeni bir yönetim biçimine geçiş yaşanacak” diyor. Bu seçimde hangi adayın cumhurbaşkanı olacağı ve milletvekilliğinde çoğunluğu hangi ittifakın sağlayacağına dair yaşanan belirsizlik ortamının yabancı yatırımcılar tarafından bir süredir fiyatlandığına dikkat çeken Ürkün, “İlk tur sonuçlarının ikinci turu işaret etmesi halinde seçime dair bekleyişlerin ve belirsizliğin sürmesi anlamına geleceği için borsada satış baskısının devam ettiğini görebiliriz. İkinci turda ise meclis çoğunluğunu bir ittifak, cumhurbaşkanlığını ise karşı ittifak grubunun desteklediği adayın kazanması durumunda ise piyasaların buna tepkisi yine olumsuz olabilir. Tabii ki bu durum ilk turda da meydana gelirse ülke yönetiminde yaşanabilecek belirsizlikleri fiyatlamak isteyen yabancı yatırımcıların hisse senedi gibi riskli varlıklardan çıkış yapmaya devam edeceğini düşünebiliriz. Her ne olursa olsun seçilecek cumhurbaşkanı ve çoğunluğu kazanan ittifakın ülke yönetiminde açılacak bu yeni sayfayla birlikte piyasalara vereceği güven mesajları yabancı algısı açısından önemli olacak ve borsada o zaman bir yükseliş trendinin başlamasına da vesile olabilecektir” yorumunu yapıyor.

“TEMKİNLİ OLMAK GEREKİR”

Seçim öncesi borsada izlenecek en önemli yöntemi temkinli olmak olarak özetleyen Ürkün, yatırımcılara genel olarak şu önerilerde bulunuyor: “Arka arkaya yaşadığımız düşüşlerle birlikte; artık çok düştü daha düşmez mantığını çalıştırarak pozisyona girmek yerine gelinen seviyeleri teknik olarak detaylı analiz etmek, grafiklere daha geniş periyotlarda (haftalık-aylık) bakarak geçmişteki dip noktalarından başlayan yükseliş trendlerinden yukarı dönüşlerle birlikte değerlendirmek gerekir. Uzun vadeli düşünen ve pozisyonu zararda olanların ise beklemeye devam etmesi en mantıklı yaklaşım olacaktır. Kısa vadede işlem yapan ve işlemlerinde kredi kullanan yatırımcıların da erken seçim gibi belirsizliklerin yaşandığı ve dalgalanma boyutunun yüksek olduğu dönemlerde gelecek satışlara karşı ‘zarar durdur’ seviyelerini belirlemeleri çok önemli. Tabii seçim sonrası dönemde oluşacak atmosfere göre aksiyon almak en akılcı yaklaşım olacaktır.”

Ürkün, bu hafta uzun vadeli yeni pozisyon almak isteyenler için Deva Holding, Anadolu Cam, Şişecam, Soda Sanayi, Trakya Cam, Petkim, Kartonsan, Mardin Çimento, Aksa Enerji, Gübre Fabrikaları ve Alkim Kimya hisselerini öneriyor.

“SEÇİM ORTAMI YÜKSELİŞİ ENGELLİYOR”

GCM Menkul Kıymetler A.Ş. Araştırma Uzmanı Enver Erkan da seçim öncesinde borsada yatay bir trend oluşmasını bekliyor. Borsada seçimin ilk turda sonuçlanıp sonuçlanmaması veya ortaya çıkacak resim kapsamında yeni bir yatırımcı eğiliminin ön plana çıkacağını, trendlerin de yatırımcı davranışları sonucunda ortaya çıkmasının beklenebileceğini söylüyor. Ancak öncesinde borsada hisseler iyice iskontolu bir hale gelmiş olsa bile seçim ortamından dolayı yükselmekte tereddüt edebileceğini hatırlatıyor. Bankalara yönelik negatif algının artmasının da, banka hisseleri yukarı hareket etmediği için borsanm yükselmesine engel olduğunun altını çiziyor.

“DİNAMİK BİR SEPET OLUŞTURULABİLİR”

Borsa İstanbul’da herhangi bir yatırımı bulunmayan ve fırsat kollayanların, seçimler öncesi izle ve gör politikası izleyebileceğini belirten Erkan yatırımcılara da şu önerilerde bulunuyor: “Uzun dönemli yatırım düşünenlerin kademeli girişleri için bu seviyeler makul olabilir. Ancak piyasanın genel havası mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Değişik tipte hisse senetlerinden oluşan dinamik bir sepet oluşturulabilir. Tabii bu dönemde pozisyonsuz-luk da bir pozisyondur.”

Erkan, bu hafta uzun vadeli düşünüp yeni pozisyon almak isteyenler için Garanti Bankası, Akbank, Tüpraş, Turkcell, Türk Hava Yolları, Koç Holding. Sabancı Holding, Şişecam, Tofaş Otomobil ve Kardemir hisselerini öneriyor.

Seçim öncesi yatırımcılara öneriler:

■ Öncelikle temkinli olmak gerekir.

■ Piyasanın genel havası mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

■ Borsa İstanbul’da herhangi bir yatırımı bulunmayanlar ve fırsat kollayanlar, seçim belirsizliğinden dolayı izle ve gör politikası izleyebilir.

■ Uzun dönemli yatırım düşünenlerin kademeli girişleri için bu seviyeler makul olabilir.

■ Teknik olarak detaylı analiz yaparak, grafiklere daha geniş periyotlarda (haftalık-aylık] bakarak, geçmişteki dip noktalarından başlayan yükseliş trendlerinden yukarı dönüşlerle birlikte değerlendirmek gerekir.

■ Uzun vadeli düşünen ve pozisyonu zararda olanlar beklemeye devam etmeli.

■ Kısa vadede işlem yapan ve işlemlerinde kredi kullanan yatırımcıların ise gelecek satışlara karşı “zarar durdur” seviyelerini belirlemeleri çok önemli.

■ Bazen pozisyonsuzluğun da bir pozisyon olduğu unutulmamalı.

Barış ÜRKÜN/ Ahlatçı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü
“Deva’nın yatırımları olumlu yansır”

Deva Holding: DEVA Holding Operasyonel anlamda başarılı bir ilk çeyrek geçiren şirketin FAVÖK’ü bu dönem geçen yıla göre yüzde 44 artışla 63.8 milyon TL’ye ulaştı. FAVÖK marjında da yüzde 20’den yüzde 25’e 5 baz puanlık bir artış meydana geldi. Şirketin net karı da yüzde 64 artışla 34 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçen hafta içerisinde Çerkezköy’de bulunan üretim tesislerine yapılacak modernizasyon-tevsi yatırımı ile ilgili olarak toplam 88.000.000 TL’lik yatırım teşvik belgesi müracatı onaylanan şirket, bu teşvik belgesiyle “bölgesel – öncelikli yatırım ” kapsamında yapacağı yatırımlarında vergi indirimi, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti gibi desteklerden faydalanabilecek. İleriye dönük yatırımlar açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilecek bu yatırımın önümüzdeki dönemde operasyonel sonuçlarına olumlu katkılar sağlamasını bekliyoruz. 8.68 F/K oranı (sektörün F/K’sı 15.05) ile işlem gören şirket hisselerinde yüzde 11 yükseliş potansiyeli ile 4.25 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Anadolu Cam: Türkiye ile birlikte Rusya’da da üretim potansiyeline sahip Anadolu Cam, her çeşit renkli ve renksiz cam şişe üretim kapasitesi sayesinde iç pazarda lider konuma sahip durumda. Rusya’daki faaliyetlerinde artan petrol fiyatlarının Rusya ekonomisinde yaratacağı olası rahatlama ise başarılı sonuçlar elde edebilme potansiyeline sahip görünüyor. İlk çeyrekte gözlediğimiz iç talep kaynaklı büyümedeki güçlü seyir devam edecek olursa bu durumun şirket finansal sonuçlarına gelecek dönemde de olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 17 yükseliş potansiyeli ile 3.35 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Şişecam: 2018 ilk çeyrekte piyasa beklentisine paralel şekilde 393 milyon TL net kar açıkladı. Satış gelirlerinde ise bu dönemde düz cam operasyonlarındaki artan performans sayesinde yıllık bazda yüzde 18 artış meydana geldi. 523.4 olan geçen yıl ilk çeyrek FAVÖK marjında bu dönemde yüzde 21 gerileme yaşansa da son dört çeyrek ortalamasının üzerinde bir sonuç elde etti. 1.00 PD/DD değerinden işlem gören şirket hisselerinin (sektör ortalaması 1.23) yılbaşından beri düşüş gösteren endekse göre yüzde 16.6 daha iyi performans gösterdiği izleniyor.

Son bir ayda ise bu oran yüzde 4.9 daha iyi performans şeklinde gerçekleşti. Borsanın defansif hisselerinden olan Şişecam’da yüzde 19 yükseliş potansiyeli ile 5.10 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Enver ERKAN/ GCM Menkul Kıymetler A.Ş. Araştırma Uzmanı
“Akbank aktif kalitesi ile ön planda”

Akbank: Banka, düşük takipteki krediler ve donuk alacakların üzerinde yüksek karşılık oranı avantajı ile beraber aktif kalitesi bakımından ön plana çıkmakta. Kredilerdeki yukarı yönlü fiyatlama, kredi – mevduat makasında artış sağlamakla beraber, takibe düşen kredilerin azalması ve tahsilat oranının yükselmesi buna bağlı olarak net risk maliyetinin azalması da kredi kalitesinde artışa işaret etmekte. Akbank hisselerinin değerleme bakımından cazip ve potansiyel risklere karşı korunaklı olduğunu düşünüyoruz. Akbank, güçlü mali yapısı ve kaynaklarıyla iyi koşullarda yurtdışı finansman sağlama becerisine sahip. Bankanın sermaye yeterlilik oranı yüzdel5.62 ile mevzuat ile belirlenen asgari oranın ve sektör ortalamasının üzerindedir. Akbank hisselerinde yüzde 26 yükseliş potansiyeli ile 9.20 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Tüpraş: Şirket performansının, operasyonel bazda ilk çeyrekte beklentiler dahilinde gerçekleştiği görülmekte. Rafineri marjları kuvvetli bir baz döneminin üzerine yıllık bazda azalma gösterdi. Şirket yüksek kapasite kullanımı gerçekleştirmekte ve 2018 yılı içerisinde tam kapasite kullanımına geçmeyi hedeflemekte. Tüpraş’ın ticari faaliyetlerden kaynaklı kur farkı gelirleri, finansman giderlerindeki azalma paralelinde karındaki azalma yüzde 56 oranında gerçekleşerek 387 milyon TL olmuştur. Şirketin ham petrol tedarikine ilişkin ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan vazgeçmesi ve yaptırımları yeniden devreye sokmuş olması risk teşkil etmekte. Tüpraş 2018 yılına ilişkin brent petrol fiyatı tahminini 55 – 60 dolardan 65 – 70 dolara yükselmiştir. Şirketin döviz açık pozisyonu, tamamı doğal hedge ve türev araçlarla korunduğu için döviz riski yok denecek kadar azdır. Tüpraş hisselerinde yüzde 15 yükseliş potansiyeli ile 127 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Kardemir: 2018 yılının ilk çeyreğinde şirket büyüme stratejisine uygun olarak toplam 57 milyon TL’lik yatırım ve Ar-Ge harcaması yaptı. Şirket maliyetleri emtia fiyatlarındaki, özellikle küresel çelik fiyatlarından dolayı artış göstermekle beraber Türk demir çelik sektörlerinin maliyet artışlarını satış fiyatlarına yansıtması ve talep ile fiyat artışlarının satış gelirlerine yansıması ciro ve karlılık artışında, haliyle firmanın finansal performansında olumlu etkide bulunmuştur. Bu sayede brüt kar maıjında da seneden seneye yüzde 11.43 seviyesinden yüzde 27.76 seviyesine doğru bir artış söz konusu olmuştur. Şirket asıl farkı faaliyet karı ve net karda yaratıyor. Bir önceki seneye göre ciddi bir düzelme söz konusu; 2017 yılında net zarar pozisyonundan da 2018 yılı ilk çeyreğinde 235 milyon TL kara geçildi. Kardemir’in 652 milyon TL net borcu bulunuyor.

Bilançosundaki dolar ve euro açık pozisyonları, TL’de meydana gelen değer kayıpları nedeniyle şirketin finansal gider yazmasına neden olmuştur. Şirketin net borcu azalmaktadır, aynı zamanda bilançosunun geçen seneye göre düzelmesi de finansal sonuçları olumlu yorumlamamızı sağlamakta.

Kardemir hisselerinde yüzde 19 yükseliş potansiyeli ile 4.90 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İdil Taraklı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu