Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Son çeyrek dönemin parlayan 6 sektörü

Son beş yıla bakıldığında yılın son çeyrek dönemlerinde çimento, kimya, metal, otomotiv, gıda perakende, beyaz eşya sektörlerinde yer alan bazı hisse senetlerinin daha dikkate değer bir yükseliş sergiledikleri görülüyor. Analistler, bu dönemdeki hisselere dikkat çekerken, seçim sonrası portföylerde bilançosu güçlü, temettü verimi yüksek ve kur riski taşımayan hisseleri öneriyor.

borsa sektor

Piyasalar yurtdışmda Amerikan Merkez Bankası (FED) kararı içeride ise seçim sonrası gündem ile yön buluyor. FED’in son toplantısında yaptığı açıklamalarda aralık ayında faiz artırımına açık kapı bırakması, Japonya Merkez Bankası’nın mevcut para politikasını yeterli bularak teşvik artırımına gitmemesi, küresel piyasalarda da kâr satışlarına ortam hazırlamış görünüyor. BIST 100 Endeksi de gelişmekte olan piyasalar arasında en çok etkilenen borsalar arasında yer alıyor.


Tüm bu dış faktörler piyasalan şekillendirmeye devam ederken, iç gündemde ise dergimizin piyasaya çıkacağı pazar günü yapılacak genel seçim var. Uzmanların beklentisi seçim sonrasında bir hükümetin kurulması halinde BlST’in gelişmekte olan ülkelere göre iskontosunun daralacağı yönünde. Genel seçimden 7 Ha-ziran’a benzer bir sonuç çıkması durumunda ise seçim sonrasında belirsizliğin bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

HANGİ SEKTÖRLER ÖNDE?

Bu dönemde ise yatırımcılara mevsimsel olarak öne çıkan, düzenli kârlılığı yakalamış, kur riski taşımayan ve güçlü bilançoya sahip hisseler öneriliyor. Analistler, mevsimsel olarak öne çıkan sektörlere de dikkat çekiyor. Buna göre, son yıllardaki veriler incelendiğinde, çimento, kimya, metal, otomotiv, gıda perakendesi, beyaz eşya sektöründe yer alan bazı hisse senetlerinin kış aylarında daha dikkate değer bir yükseliş sergiledikleri görülüyor. Söz konusu sektörlerdeki hisselerden azımsanmayacak kısmının son beş yılda yatırımcıların yüzünü güldürdüğü görülüyor. Tablodaki bu sektörlerde yer alan 9 şirkete bakıldığında, son beş yılda son çeyrek dönemlerde kârlılıklarını düzenli olarak artırdıkları görülüyor.

EN ÇOK KÂRINI ARTIRANLAR

Buna göre Tüpraş son beş yılda kârlılığını istikrarlı bir şekilde artırırken, Erdemir ve Kardemir gibi ekonominin lokomotiflerinin sadece birer dönem azalış kaydettiği, o yıllar haricinde yatırımcılarına yüksek kâr rakamları sundukları görülüyor. Otomotiv sektöründen Tofaş ve Ford Otomotiv’in de kâr artışları sağladığı ve belli bir istikrar sağladıklan söylenebilir. Akçansa ve Çimsa’nın geçtiğimiz yılın son dönemi haricinde büyüyen kârlılıkları da gözlerden kaçmıyor. Son olarak BlM’in de sağladığı istikrarlı kâr artışı göze çarpıyor.

Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Emre Özgüven, ileriye dönük yatırımlarını bu zorlu dönemde artıran, düzenli kârlılık sağlamayı başarmış, döviz riskini olabildiğince azaltmış veya kur riski taşımayan, sektöründe önde gelen veya gelecek vaat eden şirketlerin öne çıkmasını beklediklerini ifade ediyor. Özellikle temettü ödeyen şirketlerde mevsimsel-liğin öne çıktığı hisseler olabildiğine dikkat çeken Özgüven, “Yüksek temettü verimliliği, yatırımcıların seçimlerinde en önemli kriterlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Büyüme potansiyeli olan, yatınmlanna düzenli olarak devam eden hisselerin de ön plana çıkması beklenebilir” diyor.

ÇİMENTO VE DEMİR ÇELİK

Emre Özgüven, mevsimsel olarak bu dönemde öne çıkacak sektörleri, otomotiv, çimento, beyaz eşya ve demir-çelik olarak sıralıyor. Çimento sektörü şirketlerinin son beş yıllık dönemde yatırımcısına kış aylarında kazançlar sağlamış olduğuna dikkat çeken Özgüven, “Çimento şirketlerinin yüksek temettü verimlilikleri nedeniyle tercih sıralarında üst sıralarda yer almaları ve kış aylarında bu his selere olan ilginin artması da önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor” diyor. Özgüven’in önerdiği hisseler ise Akçansa, Bolu Çimento ve Çimsa.


Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Hakan Çal, dördüncü çeyrekte kampanyaların başlamasıyla otomotiv sektörünün ve ihale ödemelerinin bu dönemde yapılmasının etkisiyle savunma sanayinin ön plana çıkmasını beklediğini söylüyor. Çal, “Bilanço bazlı olarak dikkat çekmesini beklediğimiz otomotiv ve savunma sanayi sektörlerinin yanı sıra, temettü verimi yüksek hisselerde ve yıl sonunda görülen Noel Baba rallisi nedeniyle banka hisselerinde de hareketler görülebilir” diyor. Yine özellikle 2016 yılının ilk yansında temettü ödemelerine başlanması, dördüncü çeyrekte temettü verimi yüksek hisseleri alternatif olarak öne çıkarıyor.

TEMETTÜ VERİMİ ÖNEMLİ

Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Ford Otosan ve To-faş en beğendiği hisseler arasında bulunan Hakan Çal’ın diğer önerdiği hisseler ise savunma sanayiinde yer alan Aselsan, temettü verimliliği yüksek olan şirketlerden Çimsa, Kordsa, Türk Traktör ve TAV.

Alan Menkul Değerler analisti Ayşegül Bayram ise havayolu hisseleri ve ihracat bazlı şirketlerin son ihracat rakamlarında toparlanma görülmesiyle birlikte ön plana çıkacağını öngörüyor. Bu bilanço döneminde sanayi ve havayolu şirketlerinin bilançolarının öne çıkacağını düşünen Bayram, “Sanayi şirketleri tarafında emtia fiyatlarındaki düşüş şirketlerin kârlılıklarını pozitif etkileyebilir. Havayolu şirketleri ile ilgili olarak da bu şirketlerin bilançolarının bu dönemde mevsimsellikten dolayı iyi geleceğini düşünüyoruz. Öte yandan petrol fiyatlarındaki düşüş ve döviz varlıkları, finansallardaki bu olumlu seyri aynca destekleyen unsurlar arasında” diyor. Bayram’m tavsiye ettiği hisseler ise THY, Pegasus, Erdemir ve Kardemir.

TAVSİYELER

Analistlerin tavsiyesine göre, 2015 yılının sonuna kadar, yukarı yönlü trendine devam eden hisse senetlerinin ön planda olması beklenebilir. Bu yönde kâr marjı yüksek, istikrarlı bir şekilde kârlılık sağlamayı başarmış, düzenli temettü dağıtan hisselerin portföylerde bulunması doğru bir tercih olabilir. Analistlere göre, bilanço kârlılık beklentilerinin sektör ortala-malanyla karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirilmesi gerekirken, temettü ödemesi konusunda sicili iyi olan şirketleri yatırımcılar yılın kalan döneminde takip edebilir. Bunlara ek olarak, bu yılın genelinde döviz yükümlülüklerini azaltan veya döviz yükümlülüğüne rağmen kârlılığını artırmayı başarmış, sektörünün önde gelen şirketlerinin de tercih edilebileceği ifade ediliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu