Girişimcilik Haberleri

Şoklanmış Güller Çok Popüler Girişimciler Talepten Memnun

Gül denince ilk akla sevgili gelir, sevdiğiniz insan gelir. Yıllarca bozulmadan kalabilen şoklanmış güller oldukça popüler ve ilgi yoğun. Girişimcilerde bunun farkındalar tabiki hemen yatırımlarını ve iş fırsatlarını değerlendirmenin yarışındalar.

Solmayan Gül Şoklanmış Gül

BAZEN tek bir gül, bazen bir papatya veya orkide… Çiçek karşımızdakine sevgimizi göstermenin en sade ve güzel yollarından birisidir. Özellikle özel günler denilince akla ilk olarak sevdiğimize çiçek almak gelir. Ancak insanlar artık ertesi gün solup giden çiçekler yerine daha uzun süre canlı kalabilen çiçekleri tercih ediyor. Farklı ve özel bir çiçek hediye etmek isteyenler içinse ‘şoklanmış gül’ son zamanların en ideal seçenekleri arasında. 20’ye yakın rengi bulunan solmayan güller, su ve güneş olmadan ortalama üç sene canlı kalabiliyor. Güller en çok Hollanda ve Ekvador’dan ithal ediliyor. Her gül şoklanamıyor. Bunun için gülün belli bir kaliteye sahip olması gerekiyor. Şoklanmış gül fiyatları 100 ile 1.500 TL arasında değişiyor. Girişimciler, artan talepten memnun.

https://www.youtube.com/watch?v=Ums1qEh7NRM

GARANTİLİ VE SERTİFİKALI

Solmayan gül satışı yapan Siavenna.com, bu özel ürün için üç yıl garanti veriyor. Firmanın E-ticaret ve İş Geliştirme Direktörü Merve Çağşırlı, “Solmayan güllerin üretim amacı çiçeğin tabiattaki doğal halini yıllarca muhafaza edebilmek. Ekvador’da yetişen kısa ömürlü kesme güller toplandıktan sonra özel tekniklerle stabil hale getiriliyor. Güller baş kısımları kalacak şekilde kesiliyor. Bir sonraki aşamada güllere renklendirme işlemi uygulanıyor. Eğer şoklanacak olan gül, doğada bulunmayan bir renkte üretilmek isteniyorsa o güle beyazlatma işlemi uygulanarak renksiz hale getiriliyor. Renksiz hale getirilen güller bir sonraki aşamada istenilen renge boyanabiliyor. Daha sonra güller dehidrasyon (dokudaki suyun alınması) işlemine almıyor. Güller, sudan arındırıldığında yıllarca su ihtiyacı duymuyor. Son aşamada ise güllere önce bitkisel yağlar sonra da gliserin enjekte edilerek stabil hale getiriliyor” ifadelerini kullanıyor.

Gül yapraklarının özenle korunması gerektiğini söyleyen Çağşırlı, “Solmayan güllerin su ile temas etmemesine özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca gülün yapraklarında lekelenme olmaması için güneş ışığına ve toza maruz kalmamasına özen gösterip fiziksel temasta bulunmamak gerek” açıklamasını yapıyor.

Solmayan güllerin ömrünün üç yıl olduğunu belirten Çağşırlı, “Ürünlerimizi sertifika ile teslim ediyoruz. Ancak güllerin solması durumunda, tüketicinin gülü iade alınarak, inceleniyor. Tüketici geri ödeme talep edebilir ya da ürünün yenisini temin edebilir” diyor. Şoklanmış güllere yönelik talepten memnun olduklarını söyleyen Çağşırlı, “Aylık satışımız yaklaşık 750-1000 adet. Özel günlerde bu sayı beş katına kadar çıkabiliyor. Siparişlerin 250-500 adedini kurumsal şirketlerden alıyoruz. Ayrıca mağaza ve vitrin dekorları için özel siparişler alıyoruz. Nişan ve düğün hediyeleri içinse en azından bir hafta öncesinden sipariş alıyoruz. Nişan ve düğünler için şu ana kadar 8 bin kişilik sipariş aldık” şeklinde konuşuyor. Solmayan güllerin ithal edildiğini söyleyen Çağşırlı sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ana şirket Güney Amerika Ekvador’da. Ancak Güney Amerika’dan az adetli gönderimin oluşturacağı lojistik masrafını kullanıcılarımıza yansıtmamak için, Ekvador’daki şirketimiz siparişlerimizi toplu olarak önce Hollanda’daki merkezine transfer ediyor. Biz de Hollanda’dan Türkiye’ye ulaşmasını sağlıyoruz. Bu yöntem maliyeti düşürerek fiyatlarımızın daha ulaşılabilir hale gelmesini sağlıyor. İthal ettiğimiz güllerin seçiminin yapıldıktan sonra gümrük işlemleri tamamlanarak tarafımıza teslim edilmesi yaklaşık bir hafta sürüyor.”

“TÜRKİYE’DE ÜRETİLMİYOR”

Solmayan gün satışı yapan bir diğer firma ise Jardinerie. Güllerin belirli işlemlerden geçtikten sonra uzun yıllar doğal halini koruduğunu ifade eden firmanın kurucusu Gül Övet, “Türkiye’de şoklama işlemi yapan bir firma ve yatırım olmadığı için solmayan güller ağırlıklı olarak Hollanda’dan ithal ediliyor. Gül, rutubetli ortamda eksi 40-50 derecelerde donduruluyor. Daha sonra özel buharlama-glise-rin ve renk işlemlerinden geçerek hazırlanıyor. Direk güneşe, suya ve temasa maruz kalmazlarsa dört yıl kadar stabilize kalabilirler” diyor. Solmayan güllerin cam fanuslarda çok daha uzun süre canlılığını koruduğunu söyleyen Övet, “Garanti ve sertifika sistemimiz yok. Doğru şekilde muhafaza edildiği sürece herhangi bir solma durumu gözlemlemedik” diyor.

“Solmayan güller sonsuz sevgiyi simgeler” diyen Gül Övet sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kalıcı olmaları nedeniyle sevdiklerinize verebileceğiniz en anlamlı ve özel hediye seçeneklerinden biridir. Sadece İstanbul içinde Jardinerie.com.tr online mağazamızdan aylık 80-100 adet satış yapıyoruz. Özel günlerde çok fazla talep alıyoruz.”

“TALEP HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Ankara’da bulunan Kelebek Çiçek, çok sayıda ürün seçeneği ile müşterilerine hizmet veriyor. Solmayan güllerin yaklaşık 50 farklı rengi bulunduğunu söyleyen firma yetkilisi Can Yılmaz, “Canlı güller özel yöntemlerle kurutuluyor ve en az iki yıl boyunca tazeliğini kaybetmiyor. Boyutu 4-5 cm arasında olan canlı güller özel ilaçlarla şoklanıyor ve canlı hücrelerin ölmesi erteleniyor” diyor. Piyasada solmayan gül olarak satılan ürünlerin bozulma ihtimalinin olmadığını söyleyen Yılmaz, “Bu zamana kadar bozulduğunu hiç görmedik. Solmayan güller Türkiye pazarına birkaç yıldır bulunuyor ve talep her geçen yıl artıyor. Aylık satışımız yaklaşık 90 adet. Müşterilerimiz tek olarak almak yerine kuru çiçeklerle birlikte özenle hazırlanan solmayan gül aranjmanlarını tercih ediyor. Ürünlerimizi, solmayan güllerin anavatanı olan Ekvador’dan ithalat yapan firmalardan tedarik ediyoruz” açıklamasını yapıyor.

“FOTOSENTEZ YAPMIYOR”

Solmayan gül satın almak isterseniz bakabileceğiniz bir diğer firma ise Box of Luv. Normal güllerde bulunmayan renkleri solmayan güllerde bulmanın mümkün olduğunu söyleyen firmanın kurucusu Tuana Yücel, “Bu güllerin renk skalası oldukça geniş. Kırmızı, lila, pembe, beyaz gibi genel renklerin yanı sıra gökkuşağı, siyah, sedefli renkler, iç içe geçmiş iki renkliler gibi alternatifleri de mevcut” diyor.

Şoklama işlemine henüz tohum halindeyken başlandığını belirten Yücel, “Daha sonra yüksek sıcaklıkta haşlama yapılıyor, özel bir sıvı enjekte ediliyor ve renk verme işlemi gerçekleştiriliyor. Bu işlemler yaklaşık bir hafta kadar sürüyor. Bu işlem sonucunda canlı güllerin fotosentez yapması engelleniyor. Fotosentez yapamayan güllerin ömrü bu sayede uzuyor” açıklamasını yapıyor. Solmayan güllerin belirli koruma metotları olduğunu dile getiren Yücel, “Güller doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı, su ile temas ettirilmemeli ve nemli ortamdan kaçınılmalı. Ayrıca el ile temas etmemeli. Güllerin zarar görmemesi ve daha uzun sure tazeliklerini koruması için özellikle cam fanuslarda ve kutularda sunuyoruz” diyor. Solmayan güllerin kalıcı hediyeler ya da evine dekoratif amaçlı çiçekler almak isteyenler tarafından oldukça talep edildiğini söyleyen Yücel sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Satışlarımız her ay talebe göre farklılık gösteriyor. Özel günlerde satışlarda artış olmakla birlikte her ay ortalama en az 100 adet solmayan gül satışımız var.”

Şoklama işlemi nasıl yapılıyor?

Dondurularak kurutma, çiçeklerin doğal şeklini ve canlı rengini koruyan ve taze çiçeklerin uzun süre canlılığını koruması için yapılan bir işlem. Dondurarak kurutmanın temel prensibi çiçekte bulunan suyun dışarı atılması. İşleme başlamadan önce, güllerin kafası kesiliyor ve makinedeki çekmecelere yerleştiriliyor. Güller eksi 40 dereceye kadar donduruluyor. Dondurularak kurutma, dondurulmuş halde iken su buharının çiçeklerden uzaklaştırılması anlamına geliyor. Son olarak, kurutucunun sıcaklığı iki hafta boyunca kademeli olarak oda sıcaklığına yükseltiliyor, bu da yapraklardaki nemin tamamen giderilmesini sağlıyor. İşlem tamamlandıktan sonra çiçekler çıkarılıyor ve birkaç gün boyunca kurumaya bırakılıyor. Tüm işlem yaklaşık 14 gün sürüyor.

Birolcan GÜLEREN / Candys Flower Sahibi
“Türkiye’de de üreteceğiz”

Solmayan güller canlı güllerin şoklanmış halidir. Normal güller maksimum 15 gün canlılığını koruyorken solmayan güller yıllarca görüntüsünü koruyabiliyor. Üretici firma iki seneye kadar güllerin canlılığını koruduğunu belirtiyor ancak iyi bir bakımla çok daha uzun süre dayanabiliyorlar. Solmayan güller kesinlikle doğrudan güneş ışığı almamalı, spot ışıklarının altında konumlandırmamalı ve su ile temas ettirilmemeli. Solmayan güller canlı güllerin özel bir ortamda sıcak ve soğuk havaya saniyelerle ifade edilecek kadar kısa bir süre maruz kalmasıyla şoklanıyor. Güller dünyada gül bahçeleriyle ünlü olan Hollanda’dan ithal ediliyor. Türkiye’de üretilememesinin sebebi ise şoklama teknolojisine herkesin sahip olmaması. Sıcak ve soğuk havayla şoklandığını her ne kadar biliyor olsak da işlemin içinde bilinmeyen detaylar da var. Türkiye’de üretilmesi konusunda Hollandalı bir firmayla görüşmelerimiz sürüyor. Firma olarak ülkemizde üretilen yerli solmayan güllere bu işlemi uygulayıp dünyaya ihraç etmeyi planlıyoruz.

YEŞİM OKSAY

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu