Pazarlama Reklam

Sloganın efsanesi daralan pazarı büyüttü

Markaların felsefesini ve enerjisini ortaya koyan sloganlar ne kadar önemli? Sorunun yanıtı Uludağ Gazoz’un üç yılda yakaladığı başarıda saklı…


“AÇ kapa, aç kapa…”, “Ne varsa sende var”, “Ateş seni çağırıyor!”, “Kirlenmek güzeldir”, “Açken sen, sen değilsin.” Markanın admın bile geçmediği tüm bu örnekler bir sloganın gücünü, bir markaya neler kattığını açıkça gösteriyor.

İşte bu listeye 2014 yılında girip, en başarılı örnekler arasına yükselen bir diğer slogan: “Gazoz olma! Efsane ol!” “Öyle ki Uludağ Gazoz bu reklam kampanyasından sonra adeta yeniden doğdu.

Elbette hikaye bundan ibaret değil; bu sloganı efsaneler ligine taşıyan sadece absürdlüğü ve akılda kalıcılığı değil. Aynı zamanda tek bir sloganın sektöründe oyunun kurallarını değiştirdiğini de söyleye biliriz. Nasıl mı? Kola firmalarıyla rekabette iyiden iyiye geriye düşen gazoz markalarından birinin yeniden yükselişi aynı zamanda bu slogan. Ürünün sadece “nostalji” ile anılmasını öteye geçirdiği gibi, satış rakamlarını da tepetaklak etmeyi başardı.

Gazoz olma Efsane Ol

YAKLAŞIK YÜZDE 40 ARTIŞ

Uludağ içecek Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Zengin, 1932’den bu yana tüketicilerle buluşan markanın “efsaneleşen” tadını ve marka tavrını, ilham veren yeni bir mesaj ile tüketicileriyle paylaştıklarını vurguluyor. Zengin, son üç yıldır sürdürülen bu kampanyanın ve sloganın gazlı içecekler sektöründe taşları yerinden oynattığı konusunda bizimle hemfikir. “Marka imajım gençleştirirken, gençlere manifestolar vermek yerine, onlar gibi konuşan, genç ve kendinden emin olan bir duruş istedik” diyen Zengin, “Gazoz Olma Efsane 01” sloganının tüm bu düşüncelerden yola çıkarak oluşturulduğunu ekliyor.


Kampanyaya bir de “efsane adam”ın eklenmesi, işin tadı tuzu olmuş adeta… Bir gazoz markasının bu şaşırtıcı ve ilgi çekici adımı hem günlük dile ve ilişkilere, hem de sosyal medyaya taşman bir kalıba dönüşmüş. Elbette en çarpıcı sonuç pazar payı ve satış rakamlarında yaşanmış. Öyle ki Zengin, “Bu kampanya başladığında, yıllık hedeflerimizin yüzde 19 gerisindeydik. Ama yılı hedeflerimizin yüzde 22 önünde kapattık. Daralan pazar da seneler sonra ilk kez büyümeye başladı. Sade gazlı içecekler ilk yıl yüzde 4 büyüdü. Sonraki yıllarda da yine litrelik ve aramalı gazoz iletişimlerimizle başarılı kampanyalar gerçekleştirdik” diyor.

DAHA DA ŞAŞIRMAYA HAZIR OLUN!

Bu başarı hikayesinde reklam ajansı Güzel Sanatlar’dan bahsetmeden geçmek olmaz tabii. Bu işin daha çok yürüyeceğinden de şüphemiz yok. Zaten Murat Zengin de, “Gazoz olma Efsane Ol” kampanyamız ile yaratıcı, ‘hayatında bir farkındalık yarat, sıradan olma’ dediğimiz 4-5 yıllık bir iletişim planı kurguladık” diyerek bizi haklı çıkarıyor. Üstelik yeni kampanyaların da yine şaşırtacağına, eğlendireceğine ve farklı bir duruş sergileyeceğine garanti veriyor. 2017 yılında sürpriz lansmanlar gerçekleştireceklerini de sözlerine ekleyen Zengin, “Dinamik, gençlerin kendisini yakın hissettiği ve köklü geçmişini de unutmayan bir Uludağ Gazoz izlemeye devam edeceğiz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu