Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Siyaset ve ekonomi izlenecek

Bu hafta Meclis Başkanı’nın seçimi önemli olacak. Ayrıca haziran ayı enflasyon ve ABD tarım dışı istihdam verileri de piyasalarda etki yaratmaya aday verilerden…


GEÇEN haftaya başlarken BIST-100 endeksi 82.554 seviyesindeydi ve geçen haftaki yazımızı şöyle bitirmiştik: “Borsanın bu hafta 83.500 seviyelerini test etmesi söz konusu olabilir. Fakat şunu belirtmeliyim ki, henüz koalisyon görüşmeleri bitmiş değil. Köprünün altından daha çok su akar. Yatırımcılar borsada risk alırken mutlaka stop seviyelerini belirlesinler. Şu anki olumlu hava endeksi 84 bine kadar götürebilir, hisse pozisyonu almış olanlar beklemede kalabilirler. 83.750-85.000 aralığı kar satışı için uygun görünüyor.

Meclis Başkanı seçimi

Borsa İstanbul geçen haftaya olumlu bir başlangıç yaptıktan sonra aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere 84.520 seviyelerine kadar yükseldi ve ardmdan da geri çekildi. Görünen o ki 85 bin civarında önemli bir direnç var. Bu direnç hükümet kurulma senaryolarının çok güçlü olmasına rağmen geçilmedi. Dolayısıyla önümüzdeki

günlerde daha fazla ayakları yere basan ve daha temkinli bir piyasa görebiliriz. Bu aşamada, endeks için en önemli destek seviyesi 81.500. Bu seviye aşağı kırılırsa işlerin yolunda gitmediği anlaşılmalı. Bir erken seçim olasılığı artışı, 81.500’ün altına düşüşe sebep olabilir. Şu an hem dolar, hem de borsa çok olumlu bir trendi içinde hareket ediyor. Dolar/TL kuru, FED toplantısı sonrasında 2.74-2.75 seviyelerinden geçen hafta 2.65 seviyelerine kadar geriledi. 10 kuruşa yakın bir gerileme çok önemli. “Dolardaki düşüş daha fazla devam eder mi?” Çok daha fazla düşüş olacağını zannetmiyorum. 2.65 seviyesinin çok önemli bir destek olduğunu düşünüyorum. Doların 2.60’lara kadar gerilemesi için hükümet kuruluşu konusunda çok ileri adımların atılmış olması ve Avrupa’da Yunanistan kaynaklı sorunların çözülmüş olması gerekiyor.

Geçen hafta sizlere öneri tablomuzda BAGFS hissesini önermiştik. İlhan Pars isimli okuyucumuz bir mail göndererek bir yıllık sürenin yanlışlıkla mı yazıldığını yoksa bir beklentim olup olmadığını sormuş. Çünkü bir yıllık süre içinde verilen hedef fiyata ulaşacak olursa ortalama yüzde 50-70 arası bir getiri sağlamış olacak.

BAGFAŞ SORUSU

Öncelikle neden Bagfaş hissesini bu kadar uzun süreli önerdiğimi belirteyim. Bagfaş çok önemli yatırımlar yaptı. Toplam yatırım tutan son 2-3 yılda 248 milyon doları buldu. Türkiye’de hiç üretilmeyen bir gübreyi üretecek olup, üretimin üç yıllık kısmının da satış bağlantısını yurtdışına yaptı. Bagfaş Genel Müdürü Kemal Gençer, yıllık cironun 348 milyon TL’den 600 milyon TL’ye çıkacağını söylüyor. Bagfaş 248 milyon dolar yatırımı bitirdi ve açılışını yapmak üzere, fakat kağıdın piyasa değeri sadece 225 milyon dolar (cuma kapanışı 603 milyon TL=225 milyon dolar). Yani şirketin piyasa değeri yapılan ek yatırımdan bile daha düşük. 2015 sonunda yıllık satışlarının 550 milyonun üzerinde olmasını ve kârın da en az iki katlanmasını beklediğim için uzun vadeli önerdim. Aslında çok anormal bir gelişme olmadıkça hissenin fiyatının 12.50 altına düşmesini beklemiyorum, düşse bile bence ek alımlar dahi yapılabilir. Özellikle de kendini yatırımcı olarak tanımlayanlar bir miktar alım yaparak bekleyebilirler.

İlhan Pars isimli okuyucumuz ayrıca şöyle diyor;

“Ayrıca hisse 4 ay sonra stop olursa ya da hedefe ulaşırsa dergide alt sıralarda kalacağı için görünemeyecek. Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz. Keşke öneriler bölümünde bir pencere açsanız da bir yıl vadede bu gibi önerdiğiniz hisseler hedefe ulaşana kadar orada kalsa ve insanlar görse.”


Bu nokta önemli. Çünkü bazı uzun vadeli önerilerimiz izleyen haftalarda tabloda yer kalmadığı için kayıyor. Ben bu önerileri izliyorum ve başarı performansına dahil ediyorum ama Pars’m dediği gibi bu tür uzun vadeli öneriler için ayrı bir tabloyu her hafta verdiğimiz öneri tablosunun altında gelecek haftadan itibaren vermeye başlayacağım.

Bu hafta Meclis Başkam’mn seçimi siyaseten önemli olacak. Ayrıca bu hafta açıklanacak haziran ayı enflasyon ve ABD tarım dışı istihdam verileri de piyasalarda etki yaratmaya aday verilerden. Pazartesi sabahı Yunanistan krizinin çözülmüş olup olmaması da çok önemli olacak ve haftanın nasıl başlayacağını belirleyecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu