Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Şırnak’ın Cizre İlçesine Yatırım Yapan Şirketler

Şırnak’ın 140 bin nüfuslu ilçesi Cizre, son dönemde yeni yatırımlarla gündemde. Geçtiğimiz yü özel bir hastanenin açıldığı ilçede ilk otel yatırımı Divan Grubu’nun işbirliğiyle gerçekleşiyor. Teknosa da 310’uncu mağazasını burada açtı…

BARIŞ Süreci ile beraber .Doğu ve Güneydoğu’nun bakir yöreleri yatırımcıların gündemine girdi. Bunlardan biri de 140 bin nüfusuyla bölgenin en büyük ilçesi Cizre. Şırnak’a bağlı ilçe, bu bağlamda ilk olarak geçtiğimiz yıl TÜS1-AD’m Doğu ve Güneydoğu Ekonomi ve Kalkınma Zirvesi’ni burada düzenlemesi üzerine dikkatleri çekmişti. TÜSI-AD’ın Güneydoğu’dan ilk yönetim kurulu üyesi olan Kadooğlu Grubu’nun patronu Tarkan Kadooğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya 100’ü aşkın iş insanı katılmıştı.

Toplantının ardından ilk yatırım Divan Grubu’ndan geldi. 2017 yılında açılması planlanan şehir oteli için yatırımcı LlMÇAG ile el sıkışan Divan, Cizre’nin ilk oteline de adını vermiş oldu. 35 milyon TL yatırımla hayata geçirilmekte olan beş yıldızlı Divan Express Cizre, 240 yataklı, 143 odalı bir iş oteli olacak. Şehir merkezine 2 kilometre mesafedeki Konak Mahallesi’nde konumlandırılan otel, özellikle bölgeye ticari amaçlarla seyahat edenleri ağırlayacak.

cizre

2 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Divan Express Cizre’nin yatırımcısı LIMÇAG Turizm yöneticilerinden ve Cizre Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çağlı, bölgenin böyle bir yatırıma uzun süredir ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Otelin ziyaretçi profilini, özellikle ticari amaçla seyahat eden iş insanlarının oluşturacağını belirten Çağlı, “Cizre’de hiç otel yatırımı yok. Yakın zamanda faaliyete geçecek fabrika yatırımlarıyla, böyle bir otele daha çok ihtiyaç duyulacak” diyor. Cizre’nin yatırım potansiyeline değinen Çağlı şunları söylüyor:

“Cizre artık tam bir ticaret merkezi. Bugün bölgede ağırlıklı olarak Irak’a olmak üzere, yaklaşık 2 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştiriyoruz. Suriye de bizim iyi bir pazarımız. Son dönemde malum nedenlerden ötürü sıkıntıya girdi, ancak bu ? sıkıntılar aşıldığında ticari hareketlilik yeniden başlayacaktır. Potansiyel pazarlarda yaşanan siyasal sıkıntıların da yakın zamanda çözüleceğini umuyoruz.”

Cizre’de inşaat malzemeleri ihracatı yapıldığını söyleyen Çağlı, bölgenin sanayi yatırımlarına da uygun olduğunu anlatıyor: “Halihazırda organize sanayi bölgesinde 20 fabrikalık yerimiz var, bunun beşi faaliyete girdi. Diğer 15 tanesi de yakın zamanda faaliyete geçecek. Bin dönümlük arazinin tamamı tahsis edilmiş durumda.”

İLK ÖZEL HASTANE

Şırnak’m ilk özel hastanesi olan Özel Botan Hospital geçtiğimiz yıl Cizre’de açıldı. Son teknolojili cihazların kullanıldığı 50 yataklı hastane, 135 personelle hizmet veriyor. Ağırlıklı olarak Şırnak olmak üzere, Iraklı hastalara da hizmet veren hastanenin başhekimi ve yönetim kurulu üyesi Dr. Fikret inal, Iraklı hasta oranının yüzde 7 civarında olduğunu söylüyor. Yüzde 4.48 doğurganlık oranına sahip Urfa’mn ardından, 4.43 ile ikinci olan Şırnak’ın en çok kadın doğum ve çocuk kliniğine ihtiyaç duyduğunu anlatan Dr. İnal, hastanenin bu ihtiyacı karşıladığını söylüyor. Dr. İnal, “Yeni doğan ve yetişkin yoğun bakım ünitelerimiz var. Böylece hastaların başka şehirlere gitmesine gerek kalmadan, her türlü tedaviyi sağlayabiliyoruz” diyor.

TEKNOSA’DAN BÖLGEYE 38 MAĞAZA

Bölgenin giderek hareketlenen ekonomik yaşamı perakende zincirlerinin de yeni şubeler açmasına yol açıyor. Örneğin, teknoloji perakendecisi Teknosa, 310’uncu mağazasını Cizre’de açtı. Zincir böylece Türkiye’nin 81 iline de girmiş oldu. Bölgede art arda açtığı mağazalarla dikkat çeken Teknosa, Cizre mağaza açılışından birkaç gün önce ise Hakkari Yüksekova mağazasını hizmete soktu. Bingöl, Diyarbakır, Ağrı, Osmaniye, Ardahan, Hakkari Yüksekova ve 81 il hedefine ulaştıran Şımak Cizre mağazası ile sene başından beri Doğu ve Güneydoğu Anadolu Böl-gesi’nde açılan Teknosa mağazası sayısı yediye ulaştı. Bölgede bulunan toplam Teknosa mağazası sayısı ise 38’e yükseldi.

Bölgeye 2005 yılında Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa mağazalarıyla yatırım yapmaya başlayan Teknosa, halen Ağrı, Ardahan, Bitlis, Kars, Kilis, Tunceli ve Şırnak’ta tek teknoloji marketi olarak hizmet veriyor.

“EN FAZLA TALEP CEP TELEFONUNA”

Türkiye’de nüfusa oranla en çok online alışveriş yapılan ilin Şırnak olduğunu söyleyen Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman, kentin böyle bir yatırıma ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Oyman şunları söylüyor: “Bölgede bulunan mağazalarımızın ziyaretçi sayıları, büyük şehirlerde yer alan mağazalarımızla yarışıyor. Teknoloji artık daha ulaşılabilir. Dolayısıyla her bölgede olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de potansiyel oldukça yüksek.”

Açılan her mağazanın bölgeye ekonomik anlamda bir hareketlilik getirdiğini anlatan Oyman, “Mağaza açıldıktan sonra teknik servis, kurye gibi ihtiyaçlar da ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bir ekosistem yaratılıyor” diyor.

Oyman, Güneydoğu Anadolu mağazalarında en çok cep telefonu satışı gerçekleştirdiklerinin bilgisini veriyor ve şöyle devam ediyor: “Bölgedeki mağazalarımız genelde pasajlarm yanında bulunuyor. Bu pasajlarda cep telefonu gibi teknoloji ürünleri satılmasına rağmen, bizim satışlarımız oldukça yüksek. Çünkü bölge tüketicisi garantili ürünlere ihtiyaç duyuyor ve tercihini bu yönde kullanıyor.”

Tarkan KADOOĞLU / Kadooğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi
Sanayi yatırımı yapacağız

Suriye ve Irak’a sınır kapısı bulunan Cizre oldukça önemli bir noktada. Bu nedenle özellikle üretim yatırımlarına oldukça uygun bir potansiyele sahip. Bir tarafta 25 milyon nüfuslu Irak, diğer tarafta 15 milyon nüfuslu Suriye var. Cizre tarihi İpekyolu üzerinde bulunuyor. Özellikle inşaat malzemesi ve gıda ürünleri açısından çok uygun bir lokasyonda. Yatırım teşvikleri açısından bölgeye yapılan pozitif ayrımcılığın da etkisiyle, Cizre yatırımcı için bulunmaz bir nimet haline geldi. Nitekim son dönemlerde bölgeye ilgi çok artmış durumda. Sadece sanayi değil, perakende yatırımları açısından da fırsatlar var. Şırnak’ın diğer ilçelerinden Cizre’ye alışverişe gelenler bu sektör için de önemli bir potansiyel yaratıyor. Cizre’de iş turizmi açısından potansiyel yüksek. Cizre’nin bütün uçakları dolu gidip geliyor. Cizre üzerinden bölgeye seyahat edenlerin sayıları çok yüksek. Biz de önümüzdeki süreçlerde Kadooğlu Holding olarak sanayi yatırımları planlıyoruz. Barış Süreci ile beraber bölgede ciddi bir kalkınma bekliyoruz. Bölgenin algısı artık değişti, insanlar bölgenin potansiyelini fark etmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu