Pazarlama Reklam

Şirkete özel pazarlama çözümü

PANDEMİ süreci e-ticareti kademeli olarak büyütürken, bu alanda satışa yardımcı olacak bazı teknolojik çözümler piyasaya sürülüyor. Ancak bu çözümler arasında eğer yapay zeka varsa, burada veri ve analitik temelinde çok fonksiyonlu bir platformdan bahsetmemiz gerek.

Yazılım teknolojisinde devir, artık platform devri. MarketersTech, FMCG/Mass (kitlesel hızlı tüketim malları) odaklı pazarlama profesyonelleri ve üst yönetim ekibini odağına alan B2B bir teknoloji girişimi. Yapay zeka tabanlı 4 ana bölümü olan platformda 360 dereceli pazarlama iletişimi ve kampanya yönetimi, kategori yönetimi, KPI takibi ve finansal performans yönetimi modülleriyle «hedef kitlesi için karar destek ünitesi ve orkestrasyon aracı olması hedeflenmiş. 3 aylık planlama ve 6 aylık geliştirmeyle birlikte 9 aylık bir sürede hazır hale getirilen girişim, Türkiye ile birlikte toplam 7 ülkede partner seviyesinde temsil ediliyor. Pandemi sürecinin başında hayata geçirilen bu ürün, en basit anlatımıyla pazarlama bölümüne, tamamen verilerden yola çıkarak bütçesini en etkili ve geleceğe yatırım yapmak üzere nasıl kullanması gerektiğine ilişkin bir çıktı sunuyor. MarketersTech’in kurucularından Soner Ergen, büyük kitlelere hitap eden FMCG sektörünün pandemi döneminde çok yoğun çalıştığını hatırlatarak, “Platformumuzun temel vaadi, büyük veri içinde boğulan üst yönetim ve pazarlama profesyonellerine tek bir platformda bu veriyi yapay zeka ile yorumlayıp, doğru karar vermelerinde bir yol arkadaşlığı yapmak. Platform bir yıllık düzenli datayı işleyerek mevcut durumdan 3 kat daha fazla gündemi değerlendirip sonuçları pozitif yönde etkileyebiliyor. Dijital çağın getirdiği veri havuzunda, şirketlerin gelirlerinde yüzde 20’ye varan artış ve yüzde 30’a varan maliyet iyileştirmesi sağlamak için bu çözümlere ihtiyacı var” diyor.

PAHALI TREND AKIMLARINA KAPILMAYIN

Buradaki kilit soruysa, şirketlerin misyonları ve tüketicilere sunduğu değerler farklıyken, tek bir platform her sektörden şirketin ihtiyacını kolaylaştıracak mı? Soner Ergen’in buna cevabı şu: “Tek çıkış yolu şirketlerin kendi müşterisine özel bütünsel bir içerik hazırlaması. Düşünün ki her reklam kampanyasında farklı olduğunu iddia eden şirketler, nedense pazarlamada hep aynı yöntemleri kullanmayı tercih ediyorlar.

Yapay zeka ile desteklediğimiz platformumuz şirketlerin pazarlama aktivitelerinde pahalı trend akımlara kapılmasının önüne geçiyor, objektif bir şekilde kendi müşterisine ve markasına özel aynı eforla daha fazla kazanacağı bir yolculuk sunuyor.” MarketersTech’in 146 pazarlama profesyoneliyle yaptığı çalışmaya göre, yapay zekanın pazarlama süreçlerini iyileştireceğine olan inanç yüzde 90+ olarak çıkıyor. Aynı noktada işine tam olarak adapte etmişlerin oranı ise yüzde 1- altında kalıyor. Soner Ergen’in bu noktada yorumu ise şöyle: “Biz çözümümüzü ‘Orkestra Şef Yönetim Çubuğu’ olarak sembolize ediyoruz. Çünkü platformumuzu kullanan şirket yöneticileri ve pazarlama profesyonelleri sadece bugün daha verimli iş yönetimiyle kalmıyor, tüm süreçlerini 360 derecede gelecek odaklı tahminleyip iyileştirebiliyor. Ayrıca, platformun mevcut sistemlerine entegre edilmesinde şirketler artık daha açık görüşlü. Bulut ortamında kullanmak ya da kendi kullandıkları bulut altyapısına entegrasyon onları çok korkutmuyor.”

ŞULE GÜNER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu