Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Sıkı para politikasına devam

Sıkı para politikasına devam

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu ayı pas geçti. Enflasyonu sebep göstererek seri faiz indirimlerine bu ay devam etmeyen MB, sıkı para politikasına enflasyon rakamlarında düzelme olana kadar devam edecek…

Sıkı para politikasıMERKEZ Bankası bu ayki toplantısında bir haftalık repo faizlerinde değişiklik yapmazken faiz koridorunun alt ve üst bandında indirimler gerçekleştirdi. Bankaların kredi maliyetlerini belirleyen faiz koridorundaki indirim, kredi faizlerinde sembolik düşüşler sağlayabilir. Ancak genel görünümde değişiklik yaşatmayacak.

Jeopolitik risklerin arttığı bir yaz mevsimini geride bırakmak üzereyiz. Bu hafta ekonomik veri açısından içeride en önemli veri enflasyon rakamları olacak. Enflasyonda bir düşüş gözlemlenmesi gelecek ay için faiz indirimi beklentisini yeniden artırabilir.


Dış ekonomik gündemde ise, eylül ayında bizi ilgilendiren en önemli konu Avrupa Merkez Bankasının (ECB) parasal genişleme yapma kararı olacak, içeride MB’nin faiz indirimlerinin ve BİST’te yükselişin devam edebilmesi için parasal genişleme kararı hayati önem taşıyor.

FED’in faiz artırımı kararı her ne kadar gelişmekte olan ülkelerde dengeleri bozacak olsa da faiz artırımından önce Avrupa’nın parasal genişleme kararı dengelerin yeniden kurulmasını sağlayacak.

Türk Lirası’nm ateşi bir nebze düşmüş durumda. 2.1885 TL seviyesinden dönen parite, hem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlanması hem de MB kararı ile geçen haftaki yazımızda belirttiğimiz 2.1500 seviyesine döndü. Bu hafta İÇİ \S içerisinde dış gelişmelerle 2.1500 seviyesinin altma sarkmalar görülebilir. Ancak bu hareketler


kısa süreli gerçekleşebilir. Bu hafta çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon verileri ve dışarıda ABD işsizlik verilerine göre dolarda 2.17- 2.18 aralığına dönülebilir.

DIŞARIDA GÜNDEM İŞSİZLİK OLACAK

ABD’de ise bu haftaki gündem işsizlik rakamları olacak. FED’in işsizliğin düşüşüne verdiği önem piyasa tarafından biliniyor. Bu hafta cuma günü açıklanacak işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam verisi, piyasada ciddi hareketler yaratabilir. Bu verilerin olumlu gelmesi faiz artırımı beklentisini artıracak ve dolarda değerlenmenin devam etmesini sağlayacaktır.

Ayrıca ECB faiz kararı da bu haftanın önemli verilerinden. Eğer ECB Başkanı Mario Draghi tahvil alım programından bahsederse euro üzerindeki baskı artar. Kısacası bu hafta veriler beklendiği gibi gelirse doların haftası olabilir. Ancak aksi durumda hem altında, hem de euro tarafında toparlanma görülebilir.

Öte yandan, altın fiyatlarındaki kararsız seyir Ukrayna’dan gelen haberlerle devam ediyor. 1.290 seviyesine kadar yükselen altın, Rusya’nın doğalgazı yaptırım silahı olarak kullanmayacağını açıklaması ile bir miktar geri çekildi. Altının istikrar kazanabilmesi bu hafta da zor görünüyor. Eğer Avrupa’dan parasal genişleme kararı gelirse altında satış baskısı artar ve yeniden 1.270 dolar test edilebilir. Aksi durumda ise 1.300 dolar seviyesine yükseliş görülebilir. ABD işsizlik verileri altının yönünü kesinleştirecek. Verilerin olumlu gelmesi faiz artırımı beklentisini artıracağı için 1.270 doların altı test edilebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu