Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Sert Düşüş Dalgasından Kurtardı

FED’İN şirket tahvili almaya başlanacağını açıklaması geçtiğimiz hafta hisse senedi piyasalarını sert düşüş dalgasından kurtardı. Fed’den yapılan açıklamada, bankanın İkincil Piyasa Kurumsal Kredi Tesisi (SMCCF) kapsamında, piyasa likiditesi ve büyük işverenler için kredi mevcudiyetini desteklemek amacıyla şirket tahvili alacağı kaydedildi. Söz konusu alımla şirket tahvil portföyü oluşturulacağı belirtilen açıklamada, şirkef”tahvili alımlarında minimum derecelendirme ve maksimum vade gibi kriterlere bakılacağı ifade edildi. Diğer taraftan Trump hükümetinin de 1 trilyon doları bulacak bir altyapı harcaması hazırlığında olduğu ifade edildi. Bu açıklamalar öncesinde ABD’de ve Asya’da Covid-19 salgınında artış kaydeden vaka sayıları ile birlikte ikinci dalga endişesi borsalarda sert satışlara sebep olmuştu. ABD’de mayıs ayına ilişkin veriler güçlü bir toparlanma işaret etse de bu toparlanmanın devamı için söylendiği gibi ekonomilerin açık kalması gerekli. Bu nedenle bu varsayımı değiştirecek bir ikinci dalga beklentisi ekonomilerde toparlanma beklentisi başka bir bahara bırakabilir.

EKONOMİLER HIZLI TOPARLANIYOR

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell Senato Bankacılık Komitesi’nde konuştu. Powell, ekonomik toparlanmanın zamanlamasına ve gücüne ilişkin ciddi belirsizlikler olduğunu söylese de mayıs ayı verileri oldukça güçlü gelmeye devam ediyor. Powell, faizlerin ekonomi düzelene dek sıfır seviyesi yakınında tutulacağını tekrarladı. Ekonomik aktivitenin hala pandemi seviyesinin altında olduğunu belirten Powell, Fed’in toparlanma için tüm araçları kullanacağını ifade etti.

Mayıs ayında açıklanan verilerden perakende satışlar mayıs ayında ekonomilerin yeniden açılmasıyla aylık yüzde 17.7 ile rekor artış kaydetti. Bu verinin açıklanmaya başladığı 1992’den beri en büyük artış oldu. Mart ve Nisan aylarında pandemi nedeniyle sert düşen konut başlangıçları Mayıs ayında yüzde 4.3 artışla 974 bine yükseldi. İnşaat izinleri de önceki ay yüzde 21.4’lük düşüşün ardından Mayıs’ta yüzde 14.4 artışla 1.22 milyona çıktı. Ekonominin yeniden açılmaya başlamasıyla düşük faizlerin de desteğiyle konut sektöründe güçlü toparlanma bekleniyor.

Dallas Fcd Başkanı Robert Kaplan da en başta da ifade ettiğimiz gibi ABD’nin ekonomik toparlanmasının beklenenden daha hızlı gerçekleşmesinin mümkün olduğunu ancak performansın halk sağlığına bağlı olduğunu söyledi. Veriler ve yapılan açıklamalar mayıs ayı ile birlikte toparlanmanın başladığını ve haziran ayında da bunun devam ettiğini gösteriyor. Sermaye piyasalarında da bu toparlanma beklentisinin önden fiyatlanması ve alternatif getirilerin çok fagla düşmüş olması etkili. Bu nedenle olası bir ikinci dalga riski toparlanmanın çok uzun zaman alabileceği endişesi ve getiriden ziyade güvenli liman isteğini tetikleyebilir. Bu da riskli varlıkların önceki hafta olduğu gibi sert kayıplar yaşamasına neden olabilir.

LİBYA VE SURİYE GÜNDEMDE

FTafta içinde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, MÎT Başkanı Fidan, beraberlerindeki heyetle temaslarda bulunmak üzere Trablus’a gitti. Heyetler arasında yapılan görüşmeyle ilgili Libya hükümetinden yapılan açıklamada, Türk heyeti ile ikili ilişkileri geliştirme yollarının ele alındığı kaydedildi. Türkiye’nin Libya’daki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin yanında olduğunu ve her türlü desteği vereceğini vurgulayan Çavuşoğlu ise Libya’ya yaptıkları ziyaretle bunun bir kez daha altını çizdiklerini aktardı. “Libya’ya, Libya’nın meşru yönetimine olan desteğimizi güçlü bir şekilde hem kendilerine vurgulamak hem de tüm dünyaya göstermek için gittik” diyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin Libya’da dengeyi değiştirdiğini ve bunu tüm dünyanın kabul ettiğini belirtti. Libya’daki gelişmeler başta Türkiye-Rusya ilişkileri ekseninde olmak üzere Türkiye’nin jeopolitik riskleri açısından önemli sonuçlar doğurabilecek başlıklardan. Son günlerde Sirte hattında yapılan istihkam ve her iki ülkenin de buradaki konumlanmasının, dolaylı yoldan Suriye Idlib’teki gerilimi de tırmandırabileceği endişesine neden oluyor. Bu bağlamda ilerleyen günlerde Libya ekseninde yaşanabilecek gelişmeler jeopolitik risk algısı üzerinden piyasaları etkileyebilir.

TURKCELL HABERİ ÖN PLANA ÇIKTI

Hafta içinde gündeme gelen açıklama ile Türkiye Varlık Fonu, Turkccll’de yüzde 26,2 ile büyük hissedar olurken, isveçli telekom operatörü Telia Company, Turkcell’deki yüzde 24.02 dolaylı hissesini 530 milyon dolar karşılığında satarak çıkış gerçekleştirdi. Yapılan anlaşma ile TVF, TurkccH’in en büyük hissedarı olarak yönetim üzerinde kontrolü ele alıyor. Tüm davaların kalktığı işlem sonunda Turkcell’in ortaklık yapısı da sadeleşmiş olacak. Devir işlemin bu yıl içinde tamamlanmasını bekliyor. TVF, toplam yüzde 26.2 içerisindeki yüzde 15’lik imtiyazlı hisseleriyle Turkcell Yönetim Kurulu’ndaki 9 üyeden 5’ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak. LettcrOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24.8’e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek. Yapılan bu açıklama ile Turkcell’deki ortaklık yapısının sadeleşmesinin ve yönetimin güçlenecek olmasının orta uzun vadede şirkete değer katacağı beklentisi Turkcell hisselerinde hareketliliğe neden olarak haftanın son iki gününde endeksteki yukarı yönlü harekette de oldukça etkili oldu.

BIST-100’de trend korunmaya devam ediyor

Son günlerde hisse bazlı hareketlerin dikkat çektiği BIST-100 haftanın son iki gününde bir kez daha yurtdışı piyasalardan pozitif ayrıştı. Endeks Perşembe günü tarihin en yüksek işlem hacimlerinden biri ile yükselişini devam ettirerek, son günlerin zirvesi olan 111.875’i geçerek 113 bin ve devamında 116 bine kadar olacak bir hareketin de önü açılmış oldu. Cuma günü de 114 binin üzerindeki rakamlar test edildi. Yaşanan bu yükselişle birlikte geri çekilmelerde artık ilk güçlü destek 111 bin iken altında geçtiğimiz hafta içinde oluşan boşluğun dolacağı 110 bin ve ana trendin bulunduğu 109 bin oldukça güçlü destekler konumunda. Endekste bu destekler kırılmadığı sürece geri çekilmelere temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz.

ÜZEYÎR DOĞAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu