İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Şef Kiralama İşi Kurmak

Şef kiralama işine ne dersiniz? İstediğiniz bir mekanda. istediğiniz yemekleri şık bir sunumla yemek isterseniz artık kiralık şefler îmdadınıza yetişiyor. Kiralık şef hizmetinin fiyatı ise 350 TL’den başlayıp 5 bin TL’ye kadir çıkabiliyor…

Kiralık şef hizmeti

SEVGİLİNİZİN doğum günü yaklaşıyor, eve Japon bir şef çağırıp onu renkli bir Uzakdoğu mutfağıyla karşılamak ister misiniz? Mavi Yolculuğa çıkacaksınız, yolculuk boyunca eşsiz Akdeniz yemekleri tatmak niyetindesiniz, size İtalyan bir şef eşlik etse nasıl olur? Nişanınız var, her şey mükemmel olmalı, eh tabii yemekler de.

Şef kiralama işi
Şef kiralama işi

Anadolu’nun en güzel yemeklerini işinin ehli bir şefin elinden yemeye ne dersiniz? Evet, şimdi trend bu; birkaç saatliğine işinin ehli bir şef kiralayıp istediğiniz mekanda istediğiniz yemekleri yaptırmanız mümkün. Çoğunlukla doğum günleri, özel partiler, kokteyller, nişan, düğün, kutlamalar ya da Mavi Yolculuk gibi özel etkinliklere davet edilen kiralık şeflere istediğiniz yemeği yaptırırken, arkadaş grubunuzla birlikte bu yemekleri size öğretmesini de isteyebiliyorsunuz. Dolayısıyla bildiğimiz catering hizmetinden daha farklı, butik bir hizmet bu. Söz konusu hizmete yönelik talep özellikle yüksek gelir grubundan giderek artıyor.

KİMLER TALEP EDİYOR?

Görüşlerine başvurduğumuz uzmanlara göre, son dönemde bu hizmete artan bir talep söz konusu. Trend arttıkça, bu hizmeti veren firma sayısı da birer ikişer çoğalıyor. Bazı butik catering şirketlerinin yanı sıra özellikle gastronomi okulları ve mutfak akademileri bu işe talip. Bu akademilerden çıkan ve sayıları giderek artan uzman şefler, bilinenin aksine sadece gözde restoranlarda görev yapmakla kalmıyor, farklı mekanlarda da hizmet vermek üzere bizzat kiralanabiliyor.

Bu şefler, ekipleriyle birlikte şirketlere ve fuarlara özel catering hizmeti sunmanın dışında evlere ve yatlara da gidip hizmet verebiliyor, doğum günü partileri ve çeşitli özel günler için de ustalıklarını konuşturuyor. 2011 yılından beri bu hizmeti verdiklerini belirten EKS Mutfak Akademisi Satış ve Pazarlama Yöneticisi Neşe Akçiçek, günlük, haftalık, aylık veya sezonluk olarak verilen kiralık şef hizmetlerinden büyük çaplı firmalar, fuarlarda etkinlik yapan şirketler kadar özel günlerini eşi veya sevgilisiyle geçirmek ya da misafirlerini evde ağırlamak isteyenlerin de tercih ettiğini söylüyor.

İSTENİLEN YEMEĞE GÖRE ŞEF

Butik catering şirketlerinin yanı sıra şef yetiştiren mutfak akademilerinden de bu hizmeti almak mümkün. Şef kiralamak isterseniz bu şirketlerle iletişime geçip vereceğiniz davet ya da etkinliğin detaylarını paylaşıyorsunuz. İstediğiniz yemeğe, etkinliğin türüne ve ağırlayacağınız kişi sayısına göre sizin için uzman bir şef ayarlanıyor. Aradığınız şefi buldunuz, peki ya sonra? Bu hizmeti alanlar çoğunlukla yemeğin malzemesini ve fiziksel şartları kendisi temin ediyor. Şef ise istenen yemeğe ve sunulan malzemeye göre mönüyü oluşturup davet verilen mekanda yemek yapıyor. Bu hizmeti alanlar, kimi zaman yemek malzemelerini kiraladıkları şeften de isteyebiliyor. Arzu edilmesi halinde yurtdışmdan yer mantarı, kaz ciğeri gibi malzemeler getirilirken, bu durumda fiyatlar çok sayıda kritere göre değişkenlik gösteriyor.

Üç yıldır bu hizmeti veren ancak 10 yılı aşkın süredir Executive Şef olan Chefs Table Kurucusu Serkan Bozkurt, fiyatlar hakkında şu bilgiyi veriyor: “Fiyatlar işin niteliğine göre değişiyor. Bu üst seviye bir yemek de olabilir, basit bir sunum da… Rakamı belirleyecek olan diğer faktörlerse lokasyon, yemeğin içeriği ve kişi sayısıdır. Zor ve saatler sürecek bir yemekse fiyat artar. Lokasyon da önemli. Öriieğin İstanbul’da hizmet veren bir firmayız, İstanbul’dan uzaklaştıkça fiyatlarımıza doğal olarak ulaşım masrafı da ilave edilir. Harcanılan emeği de hesaba katmalıyız.”

ŞEF POPÜLERSE FİYAT ARTIYOR

Chefs Table’da şef kiralama hizmetinde fiyatlara şefin popülerliği de etki ediyor. Diyelim ki malzemeyi siz ayarladınız, popüler bir şefin elinden şık bir sunum eşliğinde leziz bir yemek yemek istiyorsanız, günlük 5 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. “Şef popüler olmasa da olur, yine üst düzey, zengin bir mönü olsun” derseniz bu rakam bin TL’ye kadar düşüyor.

Chefs Table’da kiralık şefler harcayacağı toplam mesai ve yaptığı konsepte göre para alıyor. 10 kiralık şefin çalıştığı EKS Mutfak Akademisi’nde de şefler menünün içeriğine göre saat başı ücret alıyor. “Tabii ki ustalarımızın çalışmalarına göre fiyatlar değişiyor” diyen EKS Mutfak Akademisi Satış ve Pazarlama Yöneticisi Akçiçek, fiyatlara unvanların da etki ettiğini şöyle aktarıyor: “Bünyemizde çalışanların şef, yardımcı şef, garson gibi unvanlarına göre aldıkları ücretleri farklılık gösteriyor. Şefimiz üç saatliğine 450 TL’ye giderken, yardımcı şef 350 TL’ye sunum hazırlayabiliyor.”

Yine bu alanda hizmet veren firmalardan biri olan Chez Bruno kiralık şef hizmeti için beş kişilik bir ekibe sahip. Chez Bruno Executive Şefi Bruno Van Dame, özel veya detaylı işler için öncelikle tahmini fiyat çalışması yaptıklarını belirtiyor. Chez Bruno’dan şef kiralamak isteyenler günlük 1- 6 kişi için 350 TL, 7-12 kişi için 500 TL, 13-18 kişi için 650 TL, 19-24 kişi için 800 TL ödemek durumunda.

İNOVATİF LEZZETLER DE GÖZDE

Söylemeden geçmeyelim, menünün uygulanabilirliğine göre kişi sayıları değişse de bir kiralık şef en fazla 30 kişiye kadar yemek hazırlayabiliyor. Daha kalabalık davetler için ekibiyle çalışması gerekiyor. Şeflerde en çok aranan şey ise mönülere ve işleyişe hakim olması. Ayrıca şeflerin gittikleri üst düzey mekanlara uyum sağlamaları da önemli. Temizlik ve hijyen ise tabii ki işin olmazsa olmazlarından. Chefs Table Kurucusu Serkan Bozkurt, bunlara ek olarak şefin başarılı bir mönü oluşturabilmesinin ötesinde sunum konusunun da önemli olduğunu söylüyor. Bozkurt, görsel bir sunum söz konusu ise şefin konuşması ve diksiyonunun da düzgün olması gerektiğine vurgu yapıyor.

Peki en çok hangi şefler tercih ediliyor? “Türk şeflerimiz rağbette. Ayrıca alaylı ve yurtdışında eğitim görmüş şeflerimiz de ön planda” diyen EKS Mutfak Akademisi Satış ve Pazarlama Yöneticisi Neşe Akçiçek, daha çok İtalyan mutfağı ve et yemeklerinin tercih edildiğini söylüyor. Chefs Table Kurucusu Serkan Bozkurt ise istenen yemeklerin kişiden kişiye değiştiğini, Türk mutfağına ilgi daha çok olmakla birlikte inovatif lezzetlerin de sıklıkla tercih edildiğini söylüyor.

Seval ÇETİN / Anadolu Mutfağında Uzman Şef
Otantik tatlardan vazgeçilmiyor

Yemek konusunda uzmanlığını belgelemek isteyen ev hanımı Seval Çetin, Mutfak Sanatları Akademisi’ne gittikten sonra özellikle Türk mutfağında isim yapmayı başarıyor ve beş yıldır kiralık şef olarak kendi başına çalışıyor. Kutlamalara, özel davetlere, pikniklere giderken özellikle Ramazan ayında, yılbaşı ve bayramlarda iş yoğunluğunun arttığını söyleyen Çetin, bir günde en fazla 20-30 kişiye 10-15 çeşit yemek yapıyor.

“Özel yemekler de yapıyorum ama ağırlıklı olarak yöresel yemeklerim biliniyor ve isteniyor. Kimi zaman da dünya mutfağını Türk mutfağına uyarlıyorum. Otantik tatlardan vazgeçilmiyor” diyen Çetin, özellikle Anadolu yemeklerini sevenlerin, orta yaş üstü insanların kendisini tercih ettiğini söylüyor. Fikir vermek için, Çetin 10 kişilik bir dolma yemeğini 50 TL’ye sunuyor.

EZGİ GÜLER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu