Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Seçim sonrası ön plana çıkacak 19 hisse

Belirsizliklerin ortadan kalkması halinde…

Yükseliş trendi başlar, mali yapısı güçlü, hikayesi olan, görece olarak ucuz kalmış ya da mevsimsel etkenlerin fırsatlar sunduğu şirket hisseleri ön plana çıkar.

Belirsizliklerin devam etmesi halinde…

Geri çekilmeler alım fırsatı olabilir, borsa diğer borsalara oranla çok ucuz seviyelere geldiği için altı aylık bilançoların beklentileriyle birlikte kademeli alımlara başlanılabilir. Öte yandan tüm bu gerekçelerle bu süreçte panik satış yapmamak önernli.

Borsa yatırımcısı seçimlere kilitlendi. Uzmanlar seçim sonrası belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla iyi senaryoda 110 bin 500-112 bin, kötü senaryoda 85 bin 500-84 bîn bölgesi ihtimalinin ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor…

BU hafta borsada seans açıldığında 24 Haziran seçimleri sonuçlanmış olacak. Borsa uzmanları seçim sonuçlarına göre piyasada nasıl bir trend izleneceğini ve alınacak pozisyonları belirlemeye çalışıyor. Eğer Recep Tayyip Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçilir, Cumhur İttifakı Meclis’te çoğunluğu sağlarsa piyasalarda bir rahatlama ve yukarı yönlü bir yükseliş olacak.

Cumhurbaşkanı ile parlamento çoğunluğu arasında bir farklılık olması halinde ise bu birlikte uyum zorlaşacağı için bir belirsizlik oluşmasından endişe ediliyor.

Seçim sonuçları sonrası hızlıca hükümetin kurulması, OHAL’in kaldırılması, yapısal reformların başlatılması ve uluslararası güvenin sağlanması ile belirsizliğin ortadan kalkmasına paralel borsada hızlı pozitif hareketler bekleniyor. Bu kapsamda 10-15 bin puan hatta daha fazla yükselişlerin olabileceği öngörülüyor. Aksi takdirde pozitif hareketlerin bir anda terse dönüp aleyhte fiyatlamalarm yeniden başlamasından endişe ediliyor.

Uzmanlar en iyi senaryoda yukarıda 110 bin 500-112 bin bölgesi görülebilecekken, en kötü senaryoda ise 85 bin 500-84 bin bölgesine gerileme ihtimalinin ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor. Analistler geri çekilmelerde 19 hissede orta ve uzun vadeli alım yapılabileceğini söylüyor.

“MECLİSTEN YASALAR GEÇMELİ’

Eğer Cumhurbaşkanı ve bağlı bulunduğu ittifak mecliste çoğunluğu sağlayabilirse piyasalarda kısa süreli bir rahatlama görebileceğimizi söyleyen Meksa Araştırma Müdür Yardımcısı Barkın Yalçın, bu kapsamda BIST-100’de 100-103 bin seviyelerine doğru bir hareket görebileceğimizi söylüyor.

Ancak Cumhurbaşkanı seçilen kişi ile parlamentoda çoğunluğu sağlayan gruplar arasında bir farklılık olursa uyum zorlaşacağı için bir belirsizlik oluşacağım düşünüyor. Yalçın, yine de borsanın 92 bin seviyelerin altına düşme sini beklemiyor. Neticede seçilenlerden bağımsız olarak Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve diğer yapısal problemleri aşması için Meclis’ten önemli yasaların geçmesi gerektiğine dikkat çeken Yalçın, “Ayrıca ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği de orta vadede ön plana çıkan konular arasında olacak. Bu yüzden piyasa ilk andan sonra bekle gör durumuna geçecektir” diyor.

En kötü senaryonun ise tamamen bir uyumsuzlukla seçimlerin yeniden yapılması olacağının altını çizen Yalçın, bu durumda borsaya yeniden bir satış dalgası gelebileceğinden endişe ediyor.

“HER HİSSE TEPKİ VERİR”

Kısa süreli yükselişin başlaması durumunda değerlemelerden bağımsız olarak her hissenin tepki vereceğini öngören Yalçın, beklentilerini şöyle özetliyor:

“Yeni hükümetin atacağı adımlara bağlı olarak orta vadede bir yükseliş olursa bu faizlerde ve dövizde geri çekilme anlamına gelir. Bu durumda da banka hisseleri ön plana çıkar.

Ayrıca altı aylık bilançolarda olumlu sonuç açıklayan şirketler de farklılaşacaktır. Öte yandan Halkbank ile ilgili olumlu bir karar çıkması da piyasaya olumlu yansıyacaktır.”

Belirsizliğin artması halinde ise işlem hacmi ve yabancı oranının yüksek olduğu BIST-30 hisselerinde daha çok satışlar görebileceğimizi ifade eden Yalçın, bu kapsamda ihracat yapan, bir ayağı yurtdışında olan şirketlerin daha az etkileneceğini düşünüyor. Borsa İstanbul’un mevcut durumda ortalama F/K oranının yüzde 20-25 altında işlem gördüğünü hatırlatarak, belirsizliğin fiyatlandığı bu durumda çok düştü diye yeni pozisyon almanın doğru olmayacağı uyarısını da yapıyor.

“GERİ ÇEKİLMELER ALIM FIRSATI

Hızlıca hükümetin kurulması ve belirsizliklerin ortadan kalkması halinde borsada 10-15 bin puandan daha fazla ve yukarı yönlü pozitif hareketler görülebileceğini belirten Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, ancak belirsizliklerin arttığı bir seçim sonucu ile pozitif hareketlerin bir anda terse dönüp aleyhte fiyatlamaların yeniden başlayabileceğinden endişe ediyor.

Hükümetin kurulma ihtimalinin zayıf olması ve yeniden erken seçime gidilmesi gibi bir seçeneğin gündeme gelmesi halinde ise kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirmesi, tahvil faizlerinin sıçra-ması-likidite (borç çevirme) sorununun baş göstermesi gibi meselelerle satış baskısının derinleşebileceğini söylüyor. Kavak, en iyi senaryoda yukarıda 110 bin 500-112 bin, en kötü senaryoda ise 85 bin 500-84 bin bölgesinin görülme ihtimalinin ortaya çıkabileceğini düşünüyor.

Yükseliş senaryolarının ortaya çıkması halinde mali yapısı güçlü, hikayesi olan, görece ucuz kalmış hisselere ya da mevsimsel etkenlerin fırsatlar sunduğu şirket hisselerine yönelmenin avantajlı olabileceğini düşünen Kavak, “Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde ilk etapta belirsizlik kaynaklı negatif fiyatlamalar oluşabilir.

Ancak çoğunluğu ele geçiren parti ve partilerin destekleyeceği bir adaym ön plana çıkması halinde yeniden pozitif fiyatlamalar ortaya çıkabileceğinden geri çekilmeler alım fırsatı olabilir. Kaldı ki seçim belirsizliğinden kaynaklı olarak borsamız, diğer borsalara oranla çok ucuz seviyelere gelmiş durumda.

Bunu da düşündüğümüz zaman altı aylık bilançoların beklentileriyle birlikte kademeli alımlara başlanılabilir. Bu nedenle böyle bir süreçte panik satış yapmamak önemli olacaktır” diyor.

Kavak geri çekilmelerde Göltaş Çimento, Turkcell, Erbosan Aselsan, Kartonsan, Sarkuysan, Anadolu Isuzu, Pegasus, Enerjisa, Otokar, Ereğli, Petkim ve Tüpraş hisselerinde orta ve uzun vadeli alım yapılabileceğini söylüyor.

Yusuf KAVAK / Işık FX Araştırma Uzmanı
“Göltaş cazip fiyat seviyelerinde”

GÖLTAŞ ÇİMENTO: Göller Bölgesinde faaliyet gösteren şirket Türkiye’nin ilk özel sektör çimento fabrikalarından birisinin sahibi konumda. İlk çeyrek finansallarında net satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55 oranında artıran şirket, geçen yılın ilk çeyreğindeki 4 milyon TL’nin üzerindeki zarara karşın bu dönemde 5 milyon TL’nin üzerinde kâr açıkladı. Toplam klinker üretiminin yüzde 35’ine denk gelen 1 numaralı fırında yapılan bakım onarım çalışmasının sona ermiş olmasının da ikinci çeyrekte üretim artışı olarak dönmesi beklenmekte. Teknik olarak şirket hisselerinde yaşanan sert düzeltmelerle cazip fiyat seviyelerine gelinmiş olması da değerlendirildiğinde 55 TL hedef fiyat ile orta vadede yüzde 24’lük yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

TURKCELL: Telekomünikasyon sektörünün öncü şirketlerinden. İlk çeyrek finansallarma baktığımızda satışlarını yüzde 15, net kârını ise yüzde 9 civarında artırdığı görülmekte. Ayrıca, döviz pozisyonu artıda olan şirket, yerli oto, ortak ödeme ve yemek kartı şirketi gibi farklıca alanlara ve yurtdışı faaliyetlere yaptığı yatırımlarla üç önemli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan ikisinin “yatırım yapılabilir” düzeydeki notunu korumakta. Orta vadede 14.00 TL hedef fiyat öngördüğümüz şirket hisselerinin, yüzde 21’lik yükseliş potansiyeli içerdiğini düşünüyoruz.

ERBOSAN: Son finansalları itibariyle net satışlarını bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 55, net kârını ise yüzde 46 oranında artıran şirketin 2.45’lik cari oran, 1.70’lik asit-test oranı rasyoları olumlu gözüküyor. Demir ERBOSAN çelik sektöründeki fiyat oynaklıklarına karşın stoklu çalışması da bir avantaj olarak karşımıza çıkmakta. 0.55’lik Borç/Öz Sermaye oranı rasyosundaki pozitifliğin yanı sıra, net döviz pozisyonunun artıda olması kur artışlarından kaynaklanabilecek olası kambiyo zararlarına karşı koruma sağlıyor. Endekste yaşanan düzeltmeye paralel geri çekilen şirket hisselerinde 76 TL hedef fiyat ile orta vadede yüzde 18’lik yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Barkın YALÇIN / MEKSA Araştırma Müdür Yardımcısı
“TL’deki zayıflık Petkim’e yarıyor”

PETKİM: Şirket için önemli karlılık göstergesi olan etilen-nafta makası Mayıs ayında 480 dolar seviyesine kadar düştü (Ocak’ta 660 dolardı). Ancak önümüzdeki dönemde mevcut seviyelerini korumasını Petkîm bekliyoruz. Petkim’in satışları döviz cinsinden olduğu için TL’deki zayıflık bilançosuna olumlu yansıyor. Star Rafinerisi 2018 sonunda devreye girecek ve şirketin maliyetlerini olumlu etkilemesi bekleniyor. Şirket hisselerinde yüzde 20 yükseliş potansiyeli ile 5.5 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

KOÇ HOLDİNG: Ortalama net aktif değerinin yüzde 10 altında işlem görüyor. Seçim belirsizliği geride kaldıktan ve borsada yükseliş başladıktan sonra hissedeki toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Yapı Kredi sermaye artışının tamamlanması, Tüpraş’da marjların ikinci çeyrekten itibaren toparlanma beklentisi, Tofaş’ta ihracatta büyüme beklentisinin hisseyi olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. Koç Holding hisselerinde yüzde 10 yükseliş potansiyeli ile 15.85 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

YAPI KREDİ: Bankanın sermaye durumu ile ilgili endişeler hisseyi baskı altında tutuyordu. Ancak yeni tamamlanan 4.1 milyar TL’lik sermaye artışı artı 500 milyon dolar ilave ana sermaye ihracının bankanın sermaye yeterlilik YapıKredi oranını ve bilanço yapısını güçlendirmesini (yaklaşık +225 baz puan] ve uzun vadede öz sermaye getirilerini yükselteceğini düşünüyoruz. Seçim belirsizliği kalktıktan sonra ülkenin risk priminde geri çekilme faizlere de yansırsa hissedeki performansın devam etmesi beklenebilir. Banka hisselerinde yüzde 20 yükseliş potansiyeli ile 2.8 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu