Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Saxo Bank analistlerinden sıra dışı tahmin

2015 yılında gerçekleşebilecek senaryolar konuşulmaya devam ediyor.

GEÇEN hafta, Saxo Bank analistlerinin her sene başında o seneye ilişkin ‘sıra dışı tahminler’ini yayınladığını belirtmiş ve 2015 için yaptıkları bu tahminleri sizlerle paylaşmaya başlamıştık. Bu hafta kaldığımız yerden devam edeceğiz…

Saxo BankKaldığımız yerden devam edersek, sırada üçüncü ‘sıra dışı tahmin’ bulunuyor. Bu tahminin bence gerçekleşme olasılığı düşük olsa da ilk etapta akla gelebilecek bir durum olduğunu belirtelim. Hatırlanacağı üzere iki ay kadar önce Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin bankadaki diğer üst düzey yöneticilerle sürtüşmede olduğu, bir önceki başkan gibi kararların uzlaşmacı yöntemlerle değil, dayatmacı yöntemlerle alındığına dair spekülasyonlar çıkmıştı. Hatta o zamanlarda Draghi’nin başkanlığı vaktinden önce terk edebileceği de konuşulmuştu. Bunlara ek olarak Steen Jakobsen diyor ki; İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano ve Başbakan Renzin, Italyan vatandaşı olan Draghi’den Avrupa Merkez Bankası Başkanlığından ayrılıp sıkıntıda olan ülke ekonomisini kurtarması için yurda dönmesini isteyebilir. Bu durumda Avrupa Merkez Bankası Alman Jens Wiedmann’ın yönetimi altına girebilir ve işte o zaman birçok şey değişebilir.

BARDARBUNGA YANARDAĞI RİSKİ

Dördüncü ‘sıra dışı tahmin’ henüz pek az kişinin gündeminde olan doğal bir olayla ilgili, İzlanda’da bulunan ve aktif olan Bardarbunga yanardağı… Bu volkandaki püskürme şimdilik patlama şeklinde değil, sadece magmanın dışarı akışı şeklinde olduğu için turistler için önemli bir çekim noktası durumunda. Saxo Bank FX Strateji Müdürü John J. Hardy’e göre, söz konusu volkan son 10 bin yılda görülmüş en büyük yanardağ patlamasının sorumlusu. Eğer 2015 senesinde tekrar bir püskürme olursa, ortaya çıkacak sülfürdioksit gazları Avrupa’nın üzerini kaplar ve hava koşullarını ciddi oranda değiştirir. Bu gerçekleşirse sonuçta özellikle Avrupa-Rusya bölgesinde yapılan tarım olumsuz etkilenir, dolayısıyla fiyatlarda ciddi yükselişler gündeme gelebilir.

Bir sonraki ‘sıra dışı tahmin’ ise Saxo Bank Emtia Stratejileri Müdürü dostum Ole Hansen’in… Han-sen’e göre, dünya kakao üretiminin yüzde 70’ini sağlayan Fildişi Sahili ve Gana’da bu sene başında gözlemlenen ebola salgını nedeniyle ‘ürüne zarar gelir’ endişesi bile fiyatların hızla yükselmesine yetmişti.

Aslında salgının bu iki ülkeyi vurmamış olmasına rağmen, algının hassasiyeti, kakao fiyatlarındaki oynaklığın bir göstergesi. 2015 yılı içinde ekinlere gelebilecek bir hastalık veya genç ağaçların dikilememesi gibi basit nedenlerden bile hasat zamanı ürünlerde oluşabilecek bir zararın fiyatlara etkisi büyük olur.

Saxo Bank Hisse Strateji Müdürü Peter Garnry ise son derece sıra dışı bir tahminde bulunuyor.

2011’den bu yana yatırımcılarına son derece ciddi getiriler elde ettiren Avrupalı şirketlerin tahvil ve bonolarında bu trend Garnry’e göre sona erecek. Çünkü Avrupa’da büyüme çok zayıflayacak ve artık söz konusu menkul kıymetlerin getirileri düşecek. Portföylerinde bu varlıkları bulunduranlar artık satıp kurtulmak isteyecekler. Ama ne yazık ki yeterli likidite olmayacak ve alım-satım arasındaki farklar şu anki durumun iki katma yükselecek. Bu durumda artık sabit getirili menkul kıymetler bütün cazibesini yitirecek.

Tekrar John J. Hardy’e dönersek, oldukça ilginç bir ‘sıra dışı tahmin’ görüyorum. Son 10 yılın yıldızla parlayan sektörlerinden olan internet üzerinden alış? veriş işi Hardy’e göre büyük bir tehlike altında görünüyor. Yakın zaman önce internet korsanlarının hemen her türlü ortamdan insanların kişisel bilgilerine, resimlerine ve kredi kartı bilgilerine ulaşmış olmaları, bu sektöre olan ilgilinin güvenlik nedeniyle azalmasına neden olacak. Bu nedenle bazı hisselerin fiyatlarında kayda değer gerilemeler yaşanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu