Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Sanayide kârlar ihracatla yükseldi

Dokuz aylık bilançolar tamamlandı. Yurtiçi ve yurtdışı gelişmelerin etkilerinin görüldüğü sonuçlara göre özellikle ihracat yapan şirketler iyi kâr elde etti. Uzmanlar, kurlardaki yükseliş nedeniyle son çeyrekte döviz fazlası olan ve en az kur riski taşıyan şirketlerin hisselerim öneriyor. Beyaz eşya, otomotiv, cam, çimento ve demir-çelik ise öne çıkacak sektörler arasmda gösteriliyor.


Borsa İstanbul’da 2016 üçüncü çeyrek bilanço dönemi sona erdi. Bu dönemde finansal sonuçlarda küresel gelişmelerin ve iç dinamiklerin etkisi hissedilirken, kur ve emtiadaki fiyat hareketleri, enerji maliyetleri, enflasyon oranlan, faiz politikaları, ihracat pazarlarının ekonomik durumu gibi faktörler de belirleyici rol oynadı. Yoğun ihracat yapan şirkederin üçüncü çeyrekte iyi kâr rakamlan açıkladığı belirtilirken, döviz varlığı olan bazı şirketlerin bi-lançolannın da olumlu geldiğine dikkat çekiliyor.

2015 üçüncü çeyrekte kurlardaki dalgalı ve yukarı yönlü hareketlerle banka ve sanayi şirketlerinin kârlılıklarında ciddi gerilemeler görülmüştü.

2016 üçüncü çeyrekte, kurlar 2015’in aynı dönemine göre daha yatay hareket etti ve bu durum geçen yıla göre sonuçlan pozitif etkiledi. Ancak Alan Yatırım Kıdemli Analisti Eda Önder Öz-türk, döviz kurlarındaki yükselişin 2016 son çeyrekte daha şiddetli hissedilmesine rağmen üçüncü çeyrekte de kurlarda kıpırdanmalar görüldüğünü ifade ediyor. Öztürk, kur farkı giderlerindeki artışın sanayi şirketlerinin üçüncü çeyrek kârlarını bir miktar baskıladığının altını çiziyor.

tarim-disi-istihdam

BEKLENTİLERE PARALEL

Bilanço dönemi başlamadan önceki analizimizde üçüncü çeyreğe ilişkin öngörü, olumlu sonuçlarla birlikte satış performansı açısından 2015’e göre yatay bir çeyrek olacağı ve sanayi şirketlerinin bankaların gölgesinde kalacağı yönündeydi. Sonuçların bu beklentileri karşıladığını söyleyen Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Onurcan Bal, sanayi şirketlerinin satış gelirlerinin bu çeyrekte 2015 üçüncü çeyreğe göre yatay kaldığını ifade ediyor. Bal, “Bu şirkederin esas faaliyet kâ-n da yüzde 8 gerilemeyle 13 milyar 628 milyon TL oldu” diyor.

Onurcan Bal, üçüncü çeyrekte kurların yatay olmasından kaynaklı finansal gelir-gider kalemlerindeki toparlanmayla toplam net kârlılığın yüzde 40 artarak 6 milyar 846 milyon TL’ye yükseldiğini de kaydediyor. Analist, sanayi şirketlerine göre banka bilanço-lannın daha güçlü geldiğini ve banka-lann esas faaliyet kân ile net kânnda ciddi toparlanma görüldüğünü söylüyor.

TABLONUN HAZIRLANIŞI

Üçüncü çeyreğe ilişkin genel görünüm böyleyken, piyasalar da hassas bir süreçten geçiyor. Yurtiçinde jeopolitik riskler, başkanlık tartışmaları, referandum, erken seçim olasılıkları ve kurlardaki yükseliş risk oluşturuyor. Yurtdışında yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın yol haritası ve FED’in aralık ayındaki faiz kararı önemli gündem maddeleri olarak öne çıkıyor.

Böyle dönemlerde yatınmcılar açısından hisse seçiminde bilanço sonuçları daha önemli hale geliyor. Bu amaçla geçtiğimiz hafta bankalann dokuz aylık sonuçlannı incelemiştik. Bu hafta ise sanayi şirketlerinin bilançolarını analiz ettik. 2015 dokuz aylık ve 2016 dokuz aylık bilanço verileri üzerinden yaptığımız çalışmada, sanayi şirketlerinin satış geliri, esas faaliyet kân ve net kâr rasyolannı dikkate aldık ve yatınm ortaklığı şirketleri ile GYO’lan listemize koymadık. Her üç rasyoda da 2015 dokuz aylık dönemin altında performans sergileyen şirketleri liste dışı bıraktık. 2016 dokuz aylık verilere bakarak, satış geliri 50 milyon TL’nin altında kalan ve esas faaliyet kân ve net kârı ‘eksi’de olan şirketlere de yer vermedik. Haberimizin tablosunda bu hisseleri görebilirsiniz.

ÖNE ÇIKAN ŞİRKETLER

Yaptığımız analiz sonucunda, her üç kriterin de en iyi 20 şirketini tespit ettik. BİM Mağazalar, Nuh Çimento, Akdeniz Güvenlik, Aselsan ve Yeşil Yapı, bu üç kriterin hepsinde bulunan şirkeder olarak öne çıku. Genel olarak tabloya baktığımızda; Akçansa, Ayen Enerji, Klimasan Klima, Park Elektrik Madencilik, Carrefoursa, Datagate Bilgisayar, Doğan Gazetecilik’in de iyi so-nuçlanyla dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Sektörel olarak ise çimento, enerji, perakende ve teknoloji şirketlerinin bir adım önde olduğunu görüyoruz.


Reel Kapital Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, üçüncü çeyrekte ihracatçı şirketlerin iyi sonuçlarla dikkat çektiğini, elektrik ve doğalgaz enerjisini girdi olarak kullanan cam, çimento, enerji ve rafine marjlarının iyileşmesiyle petrokimya sektörlerinin öne çıktığını söylüyor. Erkan, “Çin’de demir cevheri ve çelik fiyatlarındaki yüksek seyir demir-çelik sektörünü olumlu etkilerken dayanıklı tüketim malı, beyaz eşya ve otomotivde ihracat pazarlarındaki iyileşmenin ve dış ilişkilerdeki düzelmenin etkileri görüldü” diye devam ediyor. Enver Erkan, beklentilerin üzerinde kâr açıklayan şirketleri Tüpraş, Erdemir, Arçelik, Tofaş, Coca Cola, Ford, Soda Sanayii, Türk Traktör, Çimsa, Aygaz, Otokar, Trakya Cam, Aksa Enerji, Akçansa ve Vestel olarak sıralıyor. Anadolu Efes, Petkim, Gübre Fabrikaları ve Kordsa’mn kânnın ise beklentilerin altında kaldığını belirtiyor.

Gedik Yatınm’dan Onurcan Bal ise Anadolu Cam, Trakya Cam, Tüpraş, Aselsan, Pegasus, TAV, Coca Cola ve Arçelik’in güçlü sonuçlar açıkladığını dile getiriyor. Türk Telekom, THY, Petkim, Turkcell’in ise zayıf performans sergilediğini kaydediyor.

SON ÇEYREK ÖNGÖRÜLERİ

Peki, son çeyrek döneme ilişkin öngörüler nasıl şekilleniyor? ALB Fo-rex Araştırma Uzmanı Onur Altın, son çeyrek bilançolarını etkileyecek ana unsurları, FED’in faiz karan, kurdaki yükselişin kârlılıkta yaratacağı etki, TCMB’nin sadeleştirme politikası ve dövizdeki yükselişe karşı kullanacağı politika araçlan olarak sıralıyor. Net döviz açığı bulunan şirkederin kurun yükselmesiyle son çeyrekte kambiyo zararlarını arttıracağını söyleyen Altın, net döviz fazlası bulunanların ise kambiyo kânyla pozitif aynşacağına vurgu yapıyor. Altın, “Son çeyrekte döviz fazlası olan şirkederden Aselsan, Enka, Şişe-cam, Alarko Holding olumlu; döviz açığı bulunanlardan THY, Torunlar GYO, TAV ve Doğuş Otomotiv olumsuz sonuçlar elde edebilir” diyor. Reformlarla iç pazar payını artıran BİM’in ise yine iyi bir performans sergileyeceğini ifade ediyor.

MERKEZ NASIL ETKİLER?

Reel Kapital’den Enver Erkan, 12 aylık bilançolarda yıllık kânnı artırmasını beklediği sanayi şirketlerinin Tüpraş, Arçelik, Tofaş, Petkim, Ülker, Ford, Soda Sanayii, Türk Traktör, Çimsa ve Aygaz olduğunu söylüyor. Erkan, sektörel olarak beyaz eşya, dayanıklı tüketim malı, otomotiv, cam, çimento, demir-çelik ve petrokimyaya olumlu bakmaya devam ediyor.

Son çeyrekte TCMB’nin politikala-n da belirleyici olacak. Destek Yatınm Araştırma Müdürü Murat Tufan, TCMB’nin piyasaya ek likidite sağlamak amacıyla zorunlu karşılıklarda ve ROK’ta yaptığı düzenlemelerin son çeyrekte de bankacılık sektörü maliyetlerini ve kârlannı olumlu etkilemesini bekliyor.

Hisse seçiminde nelere dikkat etmeli?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu