Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Salgın henüz risk iştahını söndüremedi

Küresel risk iştahı

GEÇTİĞİMİZ hafta da yeni zirveler oluşturmaya devam eden ABD endeksleri başta olmak üzere küresel risk iştahında önemli bir bozulma görmedik. Zaman zaman Çin’den gelen virüs haberlerinin dalgalanmaya sebep olduğunu görsek de, şu ana kadar hastalığın Çin ana karası dışında sınırlı denilebilecek sayıda görülmesi ve Çin dışında ölümlerin yok denecek kadar az olması, piyasalarda rahatlamaya neden olan ana etkenlerden. Bynünla birlikte resmi olarak ortada somut bir ürün olmasa da âşı ve ilaç geliştirme çabalarına yönelik gelen haberler de zaman z|man pozitif algıyı destekliyor.

Buna karşın Çin içinde hasta sayısı ile birlikte virüs kaynaklı ölüm sayısındaki artış devam ediyor. Cuma günü akşam saatlerinde virüs kapan hasta sayısı 31 bin 500 civarında değerlendirilirken, hastalık kaynaklı ölüm sayısı ise 640 civarına yaklaşmış durumdaydı. Başta da ifade ettiğimiz gibi kayda geçen ölümler içinde biri Hong Kong biri Filipinler olmak üzere Çin dışında sadece iki ölüm gerçekleşti. Bu da küresel risk iştahındaki bozulmayı sınırlıyor.

JEOPOLİTİK RİSK ÖNEMLİ BAŞLIKLARDAN

Türkiye ekonomisinde en kötünün geride kaldığı ve 2020 yılında ekonomide tekrar güç kazanımınm etkili olacağına ilişkin olumlu beklentiler ile içsel risklerin belirli ölçüde sindirilmesi yurtiçi piyasalarda alım iştahını artıran temel gelişmeler olarak sıralanabilir.

Küresel risk iştahındaki güç kazanımının da katkısıyla 2019 Ekim’den bu yana yurt içi piyasalarda olumlu bir seyir izlenirken, 2020 yılının geride bıraktığımız zaman diliminde de birçok olumsuz haber akışına rağmen genel olarak olumlu havanın korunduğunu gördük.

Ancak küresel çapta yaşanan gelişmeler (ABD-îran gerilimi, Çin’deki virüs salgını vb.) zaman zaman global risk iştahı ve TL varlıklar üzerinde dalgalanmalara da neden olmuyor değil. Ayrıca TL varlıklar için uluslararası ilişkiler ve jeopolitik gelişmelerin de yakından takip edilmesi gereken bir dönemden geçiyoruz. Özellikle îdlib ekseninde gerçekleşen olaylar, son zamanlarda Türkiye – Rusya ilişkileri açısından belirsizlik oluştururken, Türkiye’nin Suriye sınırları içinde yeni bir operasyon başlatma riskini de artırıyor.

Bununla birlikte son günlerde gündemdeki yeri azalmış olsa da Idlib’te olduğu gibi Libya’daki gelişmeler de önemini koruyor. Rusya ile ilişkilerde olası bir bozulmanın Libya politikası üzerinde de etkileri söz konusu olabilir.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaret takviminin belli olması ve devamında gerçekleşen ziyaret ve iki liderin buradaki temasları ABD ile ilişkilerin normalleşmesi olarak algılanmış ve başta Borsa İstanbul’da olmak üzere TL varlıklarda oldukça pozitif bir atmosfer oluşturmuştu. Oluşan bu hava devam etmekle birlikte bu süreçte Rusya ile ilişkilerin bozulması ve buna bağlı jeopolitik risklerde olası artışa fiyatlamalarda yer verilmediğini düşünüyoruz.

Bu nedenle îdlib ve Libya ekseninde Türkiye-Rusya ilişkilerinin yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

ABD’DEKİ GÜÇLÜ VERİLER DOLARI DESTEKLEDİ

Haftanın son günü Asya’da para birimleri ve borsalar koro-navirüs etkisi ile değer kaybetti. Virüs nedeniyle ekonomik akti-vitelerdeki yavaşlama Asya’da merkez bankalarını daha gevşek para politikası uygulamaya itiyor.

Bu durum Asya para birimlerini zayıflatırken, bu zayıflık diğer gelişmekte olan ülke paralarını da olumsuz ekiliyor. Asya kaynaklı bu zayıflık devam ederken Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam rakamının beklentilerin oldukça üzerine çıkması gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybını hızlandırdı. ABD’de tarım dışı istihdam Ocak’ta 225 bin arttı, işsizlik oranı ise işgücüne katılımın etkisi ile 50 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 3.5’ten yüzde 3.6’ya yükseldi.

Beklenti istihdamın 165 bin artması, işsizliğin yüzde 3.5 olmasıydı. İşgücüne katılım oranı ise beklenti olan yüzde 63.2’yi aşarak Ocak’ta yüzde 63.4 oldu.

Yılın geri kalanı için istihdam artışında daha mütevazi artışlar beklense de seçim yılında olan ABD’de sürpriz rakamlar görmeye devam edebiliriz. Bu nedenle Cuma günü olduğu gibi yılın geri kalanında da istihdam rakamları kaynaklı voiatilite artışları görülebilir.

BIST-100’de konsolide kanalın alt bandına dikkat

Son haftalarda 118.500-124.500 aralığı içinde konsolide sürecini devam ettiren endekste, bu band içinde kısa vadeli düşünmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu band içinde ilk Önemli destek olan ve Cuma günü altında kapanış gerçekleşen 121.500 izlediğimiz önemli seviyelerden biri iken, bu seviyenin üzerinde de ilk direnç olarak 123.700 izlenebilir.

Endekste özellikle günlük periyodun altındaki göstergelerde zayıflık dikkat çekiyor. 121.500 desteğinin altında olan haftalık kapanışı da göz önünde bulundurduğumuzda bahsettiğimiz konsolide kanalının alt bandının test edilme ihtimali artırıyor. 118.500 son haftalarda oluşan konsolide kanalının alt banı olmakla birlikte geçtiğimiz yıl ekim ve bu yıl ocak ayında görülen diplerden geçen orta vadeli yükseliş trendinin de bu hafta itibariyle ulaşacağı seviyelere denk geliyor.

Bu nedenle hafta içinde herhangi bir nedenle 118.500 altına sarkılacak olursa, endeksteki satış baskısı hızlanabilir. Özellikle son günlerde baskının biraz daha yoğunlaştığı bankacılık sektörü bu konuda belirleyici olabilir. Bu nedenle buralar test edilecek olursa bankacılık endeksini biraz daha dikkatli takip etmek gerekebilir.

Dolar/TC 5.99 bariyerini aştı

Borsa İstanbul’da tarihi rekorlar kırılırken, haftalardır doiar/ TL’de aşağı yönlü hareketlerin oldukça sınırlı kaldığını ve sürekli olarak 5.99 civarının test edildiğini gördük. Geçtiğimiz hafta da adeta bu seviyeye asılı kalan ne burayı aşabilen ne de aşağı gidebilen bir kur görünümü vardı. Ancak haftanın tamamlanmasına saatler kala ABD’de açıklanan istihdam rakamlarının beklentilerin oldukça üzerine çıkması ile gelişmekte olan ülke paralarından çıkış TL’yi de baskı altına aldı ve dolar/TL haftanın son günü 6.05 civarını test etti.

Gerek Asya merkez bankalarının genişlemeci tutumu ve bunun gelişmekte olan ülke para birimlerini yıpratıcı etkisi gerekse ABD ekonomisindeki güçlü seyir gelişmekte olan ülke paralarını bir süre daha zorlamaya devam edebilir. Bu süreci tersine çevirecek en önemli beklenti ise koronavirüse yönelik bir tedavi yöntemi geliştirilmesi olacak. Dolar/TL’de ise uzun süre 5.99’a set çekilmiş olması nedeniyle buranın aşılması kısa vadede teknik alımları hızlandırdı ve Cuma günü 6,05 civarı test edildi. Geldiğimiz noktada Cuma günü gerçekleşen bu hareket sonrası bir miktar düzletme yaşanmış olsa da bu hareket daha önce. 5.99 olan üst bandın bir miktar yukarı kaymasına neden olabilir. Bu hafta için yeniden 5.99 altında kapanışlar yaşanacak olur ise bir miktar rahatlama sağlanabilir. 5.95 altında ise 5.95 oldukça önemli bir diğer destek. Cuma günkü hareketin etkisi ile bu hafta kurda voiatilite beklentisi biraz daha artabilir. Bu beklenti gelişmekte olan ülke para birimlerindeki genel atmosfere bağlı olarak hareketi her iki yönde de sertleştirebilir. Dolar/TL’de yukarıda ise bu hafta Cuma günü test edilen 6.05 civarı ilk önemli destek ilen bu seviye üzerinde 6.15 hedef konuma geçebilir.

ÜZEYİR DOĞAN

Küresel ticaret savaşları risk iştahını baskılıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu