İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Sağlık mantarı üreten kazanacak

Sağlık mantarlarına geçiş zamanı

Bundan 15 yıl önce yine ısrarla, yemeklik mantarları üretmek yerine sağlık mantarları üretin diye yazmıştık. Çoğu Japonya, Çin, Amerika, Avrupa’da en sağlıklı besin kategorisinde. Bilindiği gibi yenilebilir mantarların hemen hepsi klorofil içermiyor ve renkleri kendine özel. En başta ‘şiitake’, ‘reişi’, ‘maitake’ gibi özellikle Japonların iksir kabul ettiği mantar çeşitleri var. Özel oluşturulmuş ‘yastıklar’ üzerinde üretilen bu mantarların hem iç pazarda hem de dış pazarda önemli tüketici kitlesi var. Sayıları 20’yi bulan sağlık mantarlarının mucize etkilerini bugün sağlık otoriteleri de kabul ediyor.

reishi mushroom

Kökleri, gövdeleri ve yaprakları olmayan bu mantarların yetiştirilmesi için gerekli mantar sporları ve ‘yastık’larda kullanılacak organik besin maddelerinin bulunması kâfi. Özel hazırlanmış kompost niteliğindeki organik maddeler üzerine ekilen mantarları taneyle satmak veya öğütüp toz haline getirdikten sonra pazara sunmak yeterli. Ayrıca gurme mutfaklar ve bazı ilaç üreticileri de bu türden mantarların en önemli alıcıları arasında.

Bu konuda gereken tohumlar (sporlar) internet üzerinden getirtilebilir. Dışarıdan getirilecekler için Tarım Bakanlığı’ndan izin alınmasında yarar var. Mantarlar hakkında yayınlanmış kitapların yanı sıra, internet yayınlarında da hem bilimsel hem de patrik birçok bilgi var. Özellikle kırsal kesimlerde yaşayan girişimci kadınlar için risksiz ve oldukça kazançlı bir iş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu