Pazarlama Reklam

RTB House, Dijital Pazarlamada Büyüyor

Polonya’dan sonra Türkiye’ye giriş yapan RTB House, üç yılda dijital reklam sektöründe Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin yüzde 85’ine hizmet vermeye başladı. Boyner’den ET5 Tur’a, Trendyol’dan Vivense’ye kadar pek çok e ticaret sitesi ile çalıştıklarını belirten RTB House Bölge Direktörü Ömer Araş, “Farklı alanlardaki web sitelerinin de yeniden hedefleme çözümlerinden faydalanması için çalışmalar sürdürüyoruz” diyor.

RTB House, internet teknolojilerine ve reklam çözümlerine gönül vermiş Robert Dyczkovvski, Bart-iomiej Romanski ve Daniel Surmacz’ın bir araya gelerek Polonya’da kurduğu bir şirket. 2012 yılında faaliyetlerine başlamış olmasına rağmen kısa sürede dünyanın birçok ülkesine yayılmayı başaran RTB House, kurucularının ortaya koyduğu 350 bin Euro kaynak ile yola çıktı. Bugün ise dünya çapında 150’den fazla çalışanıyla 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren bir yapıya ulaştı. Dijital reklam sektöründe varlık gösteren şirket, dünya çapında 850’den fazla kampanyayı yürütüyor. 2013 yılı Eylül ayında Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Bugün Türkiye pazarında faaliyet gösteren Boyner.com.tr, Ciceksepeti.com, Cimri.com, Emlak-jet.com, Etstur.com, Fio.com.tr, Kariyer.net, Morhipo.com, Nll.com, Trendyol.com, Viven-se.com gibi önde gelen e-tica-ret şirketleri ile çalıştıklarını belirten RTB House Bölge Direktörü Ömer Aras, “Önümüzde yıllar içerisinde tüm e-ticaret sitelerinin yanı sıra Kariyer.net gibi farklı alanlardaki web sitelerinin de yeniden hedefleme çözümlerinden faydalanması için çalışmalar sürdürüyoruz” diyor.

RTB House

Polonya’dan sonra Türkiye’de

Dijital reklam pazarı, birçok pazarda TV yatırımlarını dahi geride bırakacak kadar hızla büyüyor. Bu büyüme içerisinde display reklam teknolojilerinin hem payı artıyor hem de ardındaki teknolojiler gelişiyor. Artık kullanıcıların davranışlarına göre, sadece istedikleri tarzda reklamlar karşılarına çıkıyor.

RTB House da, yeniden hedefleme teknolojileri ile başta e-ticaret siteleri olmak üzere internet üzerinde doğru kullanıcıya ulaşmak isteyen tüm markalarla çalışıyor. Şirketin Polonya’dan sonraki ilk açılımının Türkiye olduğuna vurgu yapan Aras, “Türkiye’nin teknoloji adaptasyonu konusundaki istekli genç nesli RTB Hou-se’un kurulduğu ülke olan Polonya’dan sonraki ilk duraklarından biri olmasını sağladı. Örneğin; son RTB House raporuna göre, Türkiye’deki mo-bil cihaz kullanıcıları Avrupa ortalamasına kıyasla neredeyse iki katı daha fazla mobil reklamlara tıklıyorlar. Bunun sebepleri arasında mobil cihaz kullanımının fazla olması ve genç nüfusun etkisi yer alıyor” diyor.

Kişiselleştirilmiş çözümler öne çıkacak

Reklamveren- ajans ve medya üçlüsünün aynı çatı altında temsil edildiği tek meslek örgütü olan IAB Türkiye’nin rakamlarına göre, Türkiye’de dijital reklam yatırımları 2015 yılında yüzde 19 artış göstererek 611,5 milyon TL’ye ulaştı. Burada en fazla payı yaklaşık 400 milyon TL ile display reklamlar kategorisi aldı. IAB Avrupa AdEx Benohmark raporuna göre ise, dijital reklam yatırımları yüzde 13.1 oranında artarak; 36.2 milyar luro’ya ulaştı. Böyleoe 33.3 milyar Euro’lük Avrupa televizyon pazarını geride bırakmış oldu. Türkiye’de de benzer bir eğilimin seyrettiğini belirten Aras, şunları ekliyor: “Zira internet reklamcılığındaki ölçümlenebilir yapı ve yatırım geri dönüşünün karşılığını bulması, reklamverenleri bu alanda yatırım yapmaya itiyor. İlerleyen dönemde de yeniden hedefleme, reklam satın alma süreçlerini optimize eden programatik satm alma ve kişiselleştirilmiş çözümler öne çıkacak;.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu