Pazarlama Reklam

Rio’da sponsor coşkusu

1 milyar doları aşan olimpiyat sponsorluğu geliriyle Londra’yı geride bırakan Rio, sponsorların karnaval tadında reklam ve iletişim çalışmalarıyla çok renkli…

ÜLKEMİZ gündeminden biraz uzaklaşıp, dünyada neler olup bitiyor diye düşünüyorsanız, şimdiden söyleyeyim bugünlerde konuşulan konuların başında Rio Olimpiyatları var. Hep birlikte 200’ü aşkın ülkeden 10 binden fazla sporcunun yarıştığı Rio’da kalbimiz… Bu yıl Brezilya Rio’da düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları, nefes kesen mücadeleleri ve görsel şovlarının yanı sıra aynı zamanda oluşturduğu dev ekonomiyle de gündemde. Öyle ki olimpiyatların maliyetinin 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bunun sadece 7.7 milyar dolarının ise ulaşım, inşaat ve enerji gibi altyapı harcamalarına yapıldığını belirtelim.

rio

LONDRA’YI SOLLAYACAK

Elbette Brezilya bu dev yatırımın karşılığını almaya hazırlanıyor. 1985’te hayata geçirilen The Olympic Program (TOP) ile birlikte sponsorluk konusunda çıtayı iyiden iyiye yükselten Olimpiyat Oyunları, ülke ve kıta sınırlarını aşan devasa bir ekonominin itici gücü konumunda. Olimpiyat oyunları, spor pazarlaması ve sponsorluk açısından da kuşkusuz çok önemli bir yere sahip. Biletlerden beklenen gelir 300 milyon dolar seviyesindeyken, önce televizyon yayın gelirleri ardından reklam ve sponsorluk bedelleri bunu kat be kat aşıyor.

Nasıl mı? Rio 2016’da televizyon yayın gelirlerinin yaklaşık 4 milyar dolara yaklaşacağı öngörülüyor. Bu rakamın, futbolda yayın hakları geliri en yüksek lig olan İngiltere Premier Ligi’nin yıllık yayın gelirinin yaklaşık bir buçuk katına denk geldiğini eklersek belki durum daha netleşir. Sponsorluk gelirlerinin ise en az 1 milyar dolar düzeyinde olduğu hesaplanıyor. Coca-Cola, Mc Donald’s, P&G, Samsung ve Visa’nın başı çektiği sponsorlar ordusunun bir o kadar da reklam ve iletişim kampanyalarına harcama yaptığını atlamamak gerekiyor. 300 milyon dolar civarındaki lisans bedelleri de eklendiğinde, bu öngörüler gerçekleştiği takdirde, Rio Olimpiyatları’nın 2012’deki Londra Olim-piyatları’na kıyasla yaklaşık yüzde 50 daha fazla sponsor geliri elde edeceği tahmin ediliyor.

Kısacası sportif mücadelenin zirvesi olan olimpiyatlar, spor ekonomisinin de zirvesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Son dönemeçte Japonya’ya kaptırdığımız 2020 Yaz Olimpiyatları’nda ise çok daha büyük ekonomik verilerle karşılaşacağımız çoktan konuşulup yazılmaya başladı bile…

KARNAVAL TADINDA KAMPANYALAR

Televizyon filminden online mecralara her alanda sponsorluk haklarından iletişimde faydalanmak isteyen firmalar ise Rio’da da adeta şov yapıyor. Sponsor olmayanların da bu yıl olimpik temalı kampanyalar yaratabilmeleri konusunda kuralların esnemesiyle farklı markaların da bu coşkuya katıldığını söylemek mümkün.

Bunlardan olimpiyatların en uzun soluklu sponsoru Coca-Cola Rio’da global bir merkez kurmuş durumda. Adeta gerçek zamanlı pazarlama yapan marka, olimpiyatların önemli her anıyla ilgili gerçek zamanlı içerik üretiyor.

McDonald’s ise tüm dünyadan çocukları oyunlara getirerek gönlümüzü kazandı. DDB Chicago tarafından oluşturulan “Friendship” kampanyasıyla 100 çocuk, 5 Ağustos günü gerçekleştirilen açılış seremonisinde yer aldı ve ortaya harika görüntüler çıktı.

Olimpiyatların pazarlama alanında bir diğer kazanan is-mi ise şüphesiz Procter&Gamble. Ürün özellikleri yerine hikayelere odaklanma stratejisine Rio’da da devam eden markanın “Strong” filmi adeta her türlü mecrada fırtınalar estirdi. P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tan-kut Turnaoğlu, “2020 yılına kadar yürüteceğimiz Olimpiyat Oyunları sponsorluğu ile sadece sporcularımızı desteklemekle kalmayacak aynı zamanda sporcuların annelerinin de sponsoru olarak olimpiyat sponsorluğuna farklı bir bakış açısı kazandırmaya devam edeceğiz” açıklamasıyla bu global stratejisinin daha uzun soluklu olacağını da ortaya koyuyor. “Teşekkürler Anne” kampanyası çerçevesinde P&G, Türkiye’de de milli güreşçimiz Taha Akgül ve annesi Gülbahar Akgül’ün de sponsoru. “Akgül Ailesi’ni dünyada spon-sor olduğumuz diğer sporcular ve anneleriyle birlikte Rio 2016 Olimpiyat Oyunları alanındaki P&G Aile Evi nde ağırlıyor olacağız” diyen ‘D‘ Turnaoğlu, “Tüketiciler kampanyamiza olumlu yanıt verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu