Pazarlama Reklam

Reklamlarda Euro 2016 Coşkusu

Fransa’da az biraz yaşanan hayal kırıklığına rağmen Milli Takım’m sponsorlarıyla tedarikçileri durmak bilmiyor. Sektörde milli duyguları coşturan reklam filmlerine tam gaz devam…

EN sevdiğimiz renklerin “kırmızı ve beyaz” olduğunu özellikle Milli Takım sahaya çıktığında yeniden hatırladığımız doğrudur. Euro 2008 coşkusu hala dün gibi hafızalardayken, Euro 2016‘nm reklam pazarında da işlerin çığırından çıkması kimseyi şaşırtmadı.

Her ne kadar Fransa’da umduğumuzu bulamamış ve az biraz hayal kırıklığına uğramış olsak da, Fatih Terim’li Milli Takım heyecanının son zamanlarda ivmesini kaybeden reklam sektörüne ilaç gibi geldiğine şüphe yok. Ne de olsa Milli Takım, sekiz ana sponsor ve dokuz resmi tedarikçisiyle başlı başına bir ekonomi oluşturuyor. Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) açıkladığı sponsorluk geliri ise Euro 2016 ile 69 milyon TL’ye ulaşmış durumda.

Euro 2016

SLOGAN VE MARŞLARIN YARIŞI

Hal böyle olunca, son birkaç haftadır sponsor firmaların adeta milli duygularımızı coşturan reklamlarının bombardımanını yaşıyor olmamız kimseyi şaşırtmıyor. Müziğinden hikayesine, esprisinden görüntü kalitesine muazzam bir rekabet yaşanıyor. Bu durumun Euro 2016 bitişine ya da umutlar tamamen tüke-ninceye kadar devam edeceği de ortada…

“Umutlar tükenir mi, Milli Takım nereye kadar gider?” sorularını işin uzmanlarına bırakalım. Sonuç ne olursa olsun, sponsor ve tedarikçi firmaların Euro 2016 fırsatını çok iyi kullandıklarını söylemek mümkün. Peki, en iyileri hangisiydi derseniz, işte duygusal reklamlara duygusal bir analiz…

İşin aslı ilk aksiyon alıp, hafızalara kazanan film Türk Havayollarından geldi. Pilotun anonsla hislerini paylaştığı film, kalplerimizi kazanırken, duygulandırdı ve heyecanlanmamızı sağladı. MullenLovve İstanbul imzası taşıyan ve “Anons” adı verilen filmde, milli takımın iki yıllık mucizevi hikayesinin anlatılma fikri de takdire şayan…

CarrefourSA’nın işini tutkuyla yapan personellerine yer verdiği reklam filminin yapımını ise TBWA İstanbul üstlendi. “Sesimiz kısılana, nefesimiz kesilene kadar Milli Takımımızın yanındayız” mesajının dışında film, çok da akıllarda kalıcı olmayı başaramadı.

Reklam için Sportsnet ile çalışan Teknosa’nm “Herkes için kırmızı, herkes için beyaz, herkes için teknoloji” vurgusunun ise pek yaratıcı olduğunu söyleyemeyeceğiz.

Opet ise en akıllıca hareketi Arda Turan’la yaptı. Rafineri imzası taşıyan reklam filminde, Arda Turan’m az kalsın otobüsü kaçıracak olması, sosyal medyada da kullanılarak markanın bir taşla iki kuş vurmasını sağladı.

Turkcell’in “Bir formaya kaç kişi sığar?” sloganının ise bu rekabetin en iyi sloganı olduğu kanısındayım. Turkcell, her zaman olduğu gibi Türk halkını çok iyi tanıdığını gösteren bu sloganıyla hedefi 90’dan vurdu.

Ülker, son zamanlarda sahiplendiği “Mutluluk” kavramını Euro 2016 coşkusuyla çok zekice birleştirmeyi başardı. Ortaya hem çok eğlenceli, hem de marka konumlandırmasına uygun bir çalışma çıktığını düşünüyoruz.

Çoğunluk aynı fikirde mi bilemem ama bu rekabetin liderliği bana göre Coca Cola’mn. Marka 11 yıllık sponsorluk deneyiminden de faydalanarak, en dikkat çekici, hafızaya yerleşen, coşkulu ve keyifli bir kampanyaya imza atmış. Hem de çok basit bir yöntemle; hepimizin çok sevdiği Hayde parçasının bestesinin kullanıldığı “Haydi Türkiye” marşıyla. Radyo spotlarından televizyon reklamlarına ve sosyal medyanın gücünü de kullanarak efsane bir kampanya yürüttüğünü söylemek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu