Pazarlama Reklam

Reklam sektörü altı ayda ne kadar büyüdü?

Reklam sektörü her ne kadar yıla yüzde 10 büyüme hedefiyle başlasa da, ilk altı ay verileri bu rakaııun altında kalınacağını gösteriyor. Dk altı ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 büyüyen sektör yılı yüzde 7’nin altında bir büyümeyle kapatmayı bekliyor.

Reklamcılar Demeği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan 2014 yılının ilk altı aylık reklam harcamalan açıklandı. İlk altı ayda 3 milyar liraya yaklaşan medya harcamalannda ilk sırada televizyon yer alırken en hızlı büyüyen mecra yine dijital oldu.

Reklamcılar Demeği Başkanı Alper Üner, reklam ve medya yatırımından oluşan toplam sektör büyüklüğünün 4 milyon liraya ulaştığını söylüyor. Üner, konuşmasını şöyle sürdürüyor: 2014 yılına kur dalgalanmasıyla başladık.

Ardından mart ayında yapılan yerel seçimler nedeniyle reklamverenler iki ayı daha kısıtlı medya kullanımıyla geçirdi. Mayıs ayında gerçekleşen Soma maden faciası sonrasında iletişimde azalma oldu. Yaz aylannda ise cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle yavaşlama devam etti. Kısacası ilk altı ayda beklenen büyümeyi elde edemedik.”

Reklam sektörü

Yılın başında yüzde 10’luk büyüme hedefiyle yola çıkılsa da bu hedefe ulaşılmasının mümkün görünmediğini belirten Üner, “2014’ü sektör yüzde 7’nin altında büyüme ile kapatırız” beklentisini paylaşıyor. Dahası 2015 yılında 5 milyar dolar büyüklüğe sahip bir sektör yapısına kavuşma hedefi de kurdaki artışa paralel olarak hayal olmuş gibi görünüyor.

Mecra bazında dijitalin yükselişi artık kimseyi şaşırtmıyor. Üstüne üstlük bu yıl arama motoru reklamlarının da ölçümde dikkate alınıyor olması nedeniyle dijitalde yüzde 130’luk bir artış verilere yansımış durumda. Açıkhava ve dijital dışındaki mecralardaki büyüme oranlan ise tek hanede kalmış görünüyor.

Düşüş olan tek mecrayı ise gazete oluşturuyor. Bunun medyadaki bölünme ile alakası olup olmadığını sorduğumuz Reklamcılar Derneği Asbaşkanı Demet İkiler, “Bununla alakası olduğunu zannetmiyorum. Bütçeleri kullanılırken televizyon, dijital gibi mecralar öne alınıyor ve gündem nedeniyle önceliklendirmede basın geride kaldı. Ama biz son altı ayda basına aynlan yatırım oranında artış bekliyoruz” diye konuşuyor.

• Kurulduğu 1981 yılından bu yana her yıl yeni atıhmlar gerçekleştiren ödeme sistemleri kuruluşu Verifone, yeni marka kimliğini tüm dünyada aynı zamanda hayata geçirdi. Marka kimliği kapsamında yeni logonun yanı stra yeni web sitesi, yaratıcılık ve marka sesi gibi diğer unsurlar da bulunuyor.

• Finansbank’ın sosyal medya ajansı belli oldu. Wox Digital, zaten üç yıldır çalıştığı Finansbank’ın tüm sosyal medya hesaplarını da yönetecek.

• Brandit Group, bünyesine Erdel Serdarlı’yı kattı. Reklamcılık kariyerine 1997’de Cenajans Grey’de reklam yazarı olarak başlayan Serdarlı, Güzel Sanatlar’dan Cenajans’a kadar pek çok ajansta çalıştı. Bugüne kadar 200’den fazla marka için bini aşkın reklam filmi ve kampanya üreten, ulusal ve uluslararası ödüllere sahip olan Serdarlı, Kasım 2014 itibariyle Brandit Group’ta kreatif direktörlük görevini üstlendi.

• Saatchi & Saatchi Paris reklam grubunda sosyal medya grup lideri olarak görev yapmakta olan Martin Hildgen, Dekatlon Buzz uluslararası pazarlama ekibinde yeni görevine başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu