Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Reel getiri artınca mevduata dönüş oldu

Son aylarda mevduat faizindeki reel getiri artış eğiliminde. Şu anda TL mevduatta 2 puanın üzerinde reel getiri var. Seçim sürecinde de reel getirinin devam edeceği beklentisiyle, TL mevduat yatıruncııun en çok tercih edeceği yatırım aracı ohnayı sürdürecek. Uzmanlar, TL mevduatta, vade, faiz oranları için pazarlık yapma, internet şubesi faiz oranları gibi konulara dikkat çekiyor.


Geçen sayımızda, seçim öncesi yatırım stratejileri konulu haberimizde aracı kurum ve porftöy yönetim şirketlerinin üst düzey yöneticilerinden portföy önerilerini almıştık. Aldığımız yanıtlarda en çok önerilen yatırım aracı TL mevduat olmuştu. Bu haftaki haberimizde TL mevduat konusunu derinleştirmek istedik. Son dönemde mevduata olan ilgi artıyor mu? Getiriler nasıl? TL mevduat tercih edecek yatırımcı için kritik öneriler neler? Faizin yönü ne olacak? İşte tüm bu sorulara yanıt aradık.

Mevduat faizlerindeki yukarı baskıda, kredi artışını karşılayacak mevduat artışının olmaması, ikinci el piyasa faizlerinin yükseliş trendinde olması, en önemli belirleyicileri oluşturuyor.

mevduat

REEL GETİRİ

Tekrar eski noktalara gelmemizin risk primimizin düşmesi ile sağlanabileceğini söyleyen İş Yatırım Genel Müdürü Erdal Aral, ancak burada yönetilebilen ve yöne-tilemeyen alanlar olduğunu kaydediyor. Aral, “Petrol fiyatları ve parite, yönetilemez alanlar olarak ortaya çıkıyor” diyor. Erdal Aral, neler yapılmalı kısmında ise Türkiye’nin ‘dolarizasyon’dan kademeli olarak uzaklaşması gerektiğini sözlerine ekliyor.

Yaptığımız çalışmaya göre son dönemde mevduata olan ilginin reel getirinin yükselmesiyle birlikte artış eğiliminde olduğunu söylememiz gerekiyor. Haberimizin tablo ve grafiklerinde bu durum net olarak görülebiliyor. En son aylık bazda ekim ayı verilerinde yüzde 1,12 gerileyen TL mevduat hacmi, sonrasında yükselişe geçmiş durumda. Geçen ekim ayından bu yana TL mevduat yüzde 10,8’lik artışla 669,8 milyar TL seviyesine yükseldi.

PİYASA FAİZİ YÜKSEK

Reel bazda bakıldığında geçen yıl şubat ayında yüzde 3 getiri imkanı sunan mevduat faizi, yaz aylarında negatif getiriye düşmüştü. Yılın son çeyreğinde sıfıra çok yakın reel getiri sunan mevduat faizi, son dönemde yine yüzde 2’nin üzerinde reel getiriler sunmaya başladı. Tabii bu getiriler, Merkez Bankası ortalama getirisi. Piyasada konuştuğumuz uzmanlar, yüzde 10,04 ortalama mevduat faizinin 1 hatta 2 puan üzerinde faiz oranlarının gündeme geldiğini söylüyor. Yani mevduat rakamı yüksek yatırımcı, pazarlıkla yüzde 12’lere yaklaşan mevduat faizi alabilir.

VADEYİ UZUN TUTMAYIN

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, uzmanlar, yaşanan piyasa koşullarında TL mevduatın portföylerde daha yüksek oranda olmasını tavsiye ediyor. Portföyde yüzde 60 oranla en yüksek TL mevduat öneren isim olan Rhea Portföy Yönetimi Genel Müdürü Onur Takmak, yaklaşan genel seçimlere vurgu yapıyor. Takmak, ABD faizi ve aşırı değerleme risklerini almamak için de nakit ağırlıklı portföy oluşturduklarını söylüyor. Bu nedenle TL mevduatın portföylerde öne çıktığını kaydeden Takmak, mevduatta bir ay vadenin üzerine çıkılmasını ise tavsiye etmiyor. Onur Takmak, “Nakit pozisyon çıkabilecek fırsatları değerlendirmek için kullanılacaktır. Kısa vadede kur ve faizde yaşanan aşağı hareketin bir trend olup olmadığı da önemli” diye konuşuyor.


Bundan sonrası için seçim sonuçları çok önemli olacak. En azından ertelenen tüketim ve yatırım talebi gelerek büyüme rakamlarını güçlü kılabilecek. Ancak Erdal Aral, “Yurtdışından rüzgar lehimize esmedikçe kalıcı faiz düşüşlerini beklemek ve uzun vade riski almak çok anlamlı olmayacak. Seçici olmak kay-dıyla ÖST tahvilleri de fırsat sunacaktır” diyor.

LİKİT KALMA DÖNEMİ

TL’nin bu denli değer kaybettiği bir ortamda daha da fazla kaybetme ihtimalinin olağanüstü gelişmelere bağlı olduğunu söyleyen Prim Menkul Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Kertmen, hisse almak yerine likit olunması anlamında yatırımcıya mevcut faiz hadlerinden mevduat öneriyor. Oluşabilecek bir türbulansın hem hissede hem de döviz cephesinde dalgalanmaya yol açabileceğini kaydeden Kertmen, onun yerine bir miktar birikimle„kenarda beklemenin iyi bir strateji olacağını ifade ediyor.

IKON Menkul Genel Müdürü Engin Kuru, özellikle seçimler gibi belirsizlik dönemlerinde mevduata yatırımı tavsiye eden bir diğer isim. Kuru, şunları söylüyor: “Türkiye bankacılık sektörünün sağlamlığı herkes tarafından kabul görüyor. Son dönemdeki rekabet de mevduat oranlarında avantajlı oranlar görmemize neden oldu. Seçimlerden sonra faizlerde, FED faiz artışını da hesaba katarak, kaçınılmaz bir artış bekliyorum. Kur hareketliliği bu görüşü destekliyor.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu