Bayilik Veren Firmalar

Praktiker, franchise vererek büyüyecek

Praktiker Bayilik Veriyor

Geçen yıl çıktığı Türkiye pazarına iki farklı konseptle geri dönen Praktiker, bu kez franchise sistemiyle büyüyecek. Şirket, orta vadede 100 mağaza açmayı hedefliyor.


Alman yapı devi Praktiker’in tekrardan Türkiye’ye girme hazırlığını yürütüğü-nü geçen temmuz ayında Sibel Atik imzalı haberimizle kamuoyuna duyurmuştuk. Geçen yıl kâr edemediği gerekçesiyle Türkiye pazarından çıkan Alman yapı market devi Praktiker, nihayet alt yapısını tamamladı.

Praktiker Bayilik

Şirket bu kez farklı bir büyüme stratejisi izleyecek. Praktiker’in isim hakkını satın alarak Türkiye pazarına tekrar girme kaıan alan Hollandalı; Practical Retail Praktiker, bu kez markayı franchise sistemiyle büyütecek.

İlk mağazasını kasım sonunda açmayı planlayan Praktiker, artık Türkiye’de iki mağaza konseptiyle bulunacak. 300-1000 metrekare arasında büyüklüğe sahip ‘Praktiker Pratik’ adıyla yeni bir konsept yaratan Praktiker, 1000 ve üzeri metrekarelerde ise ‘Praktiker’ mağazalanyla faaliyet gösterecek.

Praktiker Pratik ile Türkiye’de küçük metrekareli yapı marketi konseptini hayata geçireceklerini belirten Practical Retail Holding BV şirketinin Başkanı Benjamin Schaller Steiner, “Sadece otomobille gidilen ve neredeyse şehir dışında bulunan yapı marketi algısını değiştireceğiz. Şehir içinde ihtiyacı olan herkesin yürüyerek eviyle veya bahçesiyle ilgili her türlü ihtiyacını hızlıca karşılayacağı mağazalar yapıyoruz. Türkiye’de kendi mağazalarımızın yanı sıra franchise ile de büyüyeceğiz” diye konuşuyor.2015 yılında 30 mağaza açmayı planlayan Praktiker, orta vadede 100 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Mağazaların yüzde 70’ini franchise vererek, yüzde 30’unu ise kendilerinin açacağını söyleyen Steiner, “Franchise’lanmızla beraber ilk yıl 40 milyon dolarlık, orta vadede ise 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Yaklaşık 200 tedarikçi ile çalışacağız ve tedarikçilerimizin yüzde 80’i yerli olacak” diyor.

Bu arada Praktiker’de 500 metrekarelik bir mağaza açmak için ortalama 350 bin TL yatırım yapmanın gerekeceği belirtiliyor.

Kendi işimi kurmak istiyorum diyorsanız sitemizin franchise veren firmalar sayfalarınıda okuyunuz.Bir Yorum

  1. praktiker bayiliği almak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu