Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Piyasaların kaderi FOMC ile belirlenecek

Merkez Bankası faizlerde değişiklik yapmadı. Geçen hafta gerçekleştirilen PPK toplantısından “bekle-gör” politikasına devam kararı çıktı. MB’den “küresel ekonomi yakından takip edilmeye devam edilecek” mesajı verilirken küresel ekonominin kaderi bu hafta FOMC ile çizilecek…

Piyasaların kaderi FOMC ile belirlenecek

TÜRKİYE Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son toplantısında faiz oranlarıfıda değişikliğe gitmeyerek bir haftalık repo faizini 8.25’te bıraktı. Ayrıca koridorun alt ve üst bandına değişiklik yapmayan MB, enflasyonla mücadelede sıkı para politikasına devam kararı aldı.

Beklentimiz dahilinde herhangi bir değişiklik kararı vermeyen MB’nin bu kararı vermesindeki en önemli etken, küresel piyasalardaki gelişmeler… Özellikle ABD kanadında faiz artırımı beklentileri bu hafta yapılacak olan FOMC toplantısı sonrası netleşecek. FED varlık alım programını bitirip bitirmeme kararını 28-29 Ekim’de yapacağı toplantı ile karara bağlayacak. Son dönemde enflasyon riskiyle karşı karşıya kalan FED, üyelerinden gelen açıklamalarla kafaları karıştırmıştı. Ancak geçen hafta açıklanan TÜFE rakamları beklenti dahilinde geldi. Faiz beklentilerinde önemli rol oynayan enflasyon oranlan yüzde 2 hedefine yakın seyrettiği sürece faiz beklentileri giderek artacak.

ilerleyen dönemde faiz beklentilerinin karşılanması ve FED’in varlık alımlarım sonlandırma kararma paralel olarak dolarda değerlenme bekliyoruz. Varlık alımlarınm son 15 milyar dolarlık dilimini daha önceki toplantılarında ekim ayında bitireceğini dile getiren FED herhangi bir sürpriz yapmazsa bu hafta dolarda yeniden değerlenme görebiliriz.

Ancak FED son dönemde her toplantıda 10 milyar dolarlık bir azaltım gerçekleştirdiği FOMC toplantılarında yine geleneği bozmaz ve 5 milyar dolarlık dilimi, enflasyonu sebep göstererek bir sonraki toplantıya bırakırsa dolar endeksinde bir miktar aşağı yönlü hareket görebiliriz. Bu durumda dolar/TL’de de yeniden 2.20- 2.25 bandına kayma olur.

PETROL ENFLASYONU DÜŞÜRÜYOR

TCMB’nin geçen hafta toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda değindiği bir diğer konu da petrol fiyatları oldu. Küresel ekonomide yaşanan yavaşlama beklentileri ve siyasi olarak Rusya ve İran’a yaptırım uygulamak amacıyla petrol fiyatlarında yaşanan düşüş birçok gelişmekte olan ülkeye ise olumlu yansıyor. Enerjide dışarıya bağımlı olmamamız sebebiyle düşüş en çok Türkiye’ye yaramış görünüyor. Ancak kurdaki yüksek seyir bu düşüşün fiyatlara yansımasına kısmi olarak engel oluyor. MB yine de düşüşten memnun ve bu seyrin devam etmesi durumunda enflasyonda yükseliş öngörmüyor.

Kur tarafında ise yükselişe ara verilmiş durumda. Ancak FED sonrası doların değerlenmesi durumunda yeniden 2.25 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar görebiliriz. 2.25 seviyesinin kırılması durumunda ise yukarı yönlü hareket güç kazanabilir ve 2.8, ardından 2.30 seviyesi test edilebilir. Ancak şu an için 2.25 seviyesinin altında kalan fiyatlar 2.22’ye kadar gerileyebilir.

ALTIN FED’İ BEKLİYOR

Altın tarafında ise yukarı yönlü hareket 1.250 dolar üzerinde tutunamadı. TÜFE verileri ile yeniden 1.240 doların altına sarkan altın fiyatları FOMC sonrası yönünü aşağıya çevirebilir. Bu durumda 1.230 dolar kırılırsa 1.225 dolara kadar yeni bir düşüş trendi oluşabilir. Yukarı yönlü harekette ise 1.250 doların üzerinde tutunulması halinde 1.260 dolar hedefimizi koruyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu