Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Piyasalardaki kritik seviyeler

Bu hafta dolar/TL kuru, 2.70-2.75 aralığında hareket edebilir. 2.75 geçilirse 2.80’e gitme riski doğar. Borsada ise en önemli direnç 86 bin 500 ile 87 bin 500 arasında bulunuyor. Bu seviyelere kadar bir yükseliş normal kabul edilmeli…


GEÇEN hafta oldukça hareketli geçti. Araya 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatili girmesine rağmen piyasalarda ciddi dalgalanmalar yaşandı. Bu arada hepinizin geçmiş bayramım candan kutluyorum. Geçen haftanın dikkat çeken gelişmeleri ise şöyle:

Piyasalar

1. Borsada BIST-100 endeksi 83 bin 500 direncini aşarak yükselişine devam etti ve 85 bin 500’den kapandı.

2. Dolar yeni rekorlara imza attı.

3. Gösterge faiz yüzde 10.27 seviyesine çıktı.

Haftaya başladığımızda dolar/TL kuru 2.6880 seviyesindeydi. Hafta içinde en düşük 2.6796 seviyesini gördü. Daha sonra yükseliş trendine girdi ve önceki haftalarda görülen en yüksek seviye olan 2.7330’un da üzerine çıkarak en yüksek 2.7433’e ulaşarak yeni bir tarihi rekor kırdı. Peki neler oluyor?

PPK TOPLANTISI

Geçen hafta içinde en önemli gündem maddelerinden biri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nm yapacağı PPK toplantısıydı. Bu toplantıda TCMB faizleri değiştirmedi. Son durum şöyle: Politika faizi yüzde 7.50, borçlanma faizi yüzde 7.25 ve marjinal fonlama faizi ise yüzde 10.75 seviyesinde sabit bırakıldı. Bunun dışında piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yolu ile tanınan borçlanma oranı da yüzde 10.25’te sabit tutuldu. Bankaların çok acil nakit ihtiyacı olduğu durumda geçerli olan geç likidite penceresi yüzde 12.25 olarak kaldı.


TCMB iki hafta önce yaptığı açıklamada bu ayki toplantıyı kastederek, döviz depo hesaplarına uygulanan faiz oranlarını düşüreceğini ve bankaların munzam karşılıklarına ödeyeceği faizi de artıracağını belirtmişti. Toplantı öncesinde (Sah günü) borsada sert bir yükseliş vardı ve dolar/TL kuru 2.68 seviyelerinin altına gerilemişti. Bunun en önemli sebeplerinden biri TCMB’nin döviz kurlarındaki artışa karşılık etkili adımlar atabileceğine dair spekülasyonlardı. Faiz bir tarafa, gerçekten de döviz kurları üzerinde etkili olabilecek ekstra kararlar çıkıp çıkmayacağı sorularına odaklanıldı. TCMB ekstra önlem almadı. Üstelik karar sonrası yapılan kısa açıklama bir önceki metnin neredeyse aynısıydı.

TCMB kararı sonrasında dolarda çok sert bir artış gördük.

Kur, 2.68 seviyelerinden 2.72’lere kadar yükselirken, borsa ikinci seansa satışlarla başladı. Kısacası TCMB’nin döviz konusundaki adımları piyasa tarafından yeterli bulunmadı.

GOLDMAN SACHS ANALİZİ

Bu konuda bir analiz notu yayınlayan Goldman Sachs, TCMB’nin bu kararları ile piyasa güvenini tesis etme ve Türk Lirasına etkin destek sağlama konusunda yetersiz kaldığını belirtiyor. TCMB’nin önümüzdeki haftalarda Türk Lirası likiditesini daha da sıkılaştırmak zorunda kalma olasılığının yüksek olduğunu da vurguluyor. En önemlisi de, TCMB’nin dolar/TL kurunda istikrarı sağlayabilmek için faizleri artırmak zorunda kalabileceğini belirtmesi.

Nitekim cuma günü dolar TL kuru yeni tarihi rekorlar kırdı. Goldman Sachs’m bu açıklamaları dolar/TL kurunun daha da yüksek seviyele’re gidebileceği anlamına geliyor. Cuma günü özellikle Yunanistan’ın IMF’ye olan borç taksitini ödeyemeyeceğine dair beklentilerin kurları zıplattığım düşünüyorum. Yalnız şunu da vurgulayalım ki; cuma günü Yunanistan Maliye Bakanfndan gelen açıklamalar piyasaları bir nebze rahatlattı. Maliye Bakanı Varufakis, anlaşma için ödün vermeye hazır olduklarını söyleyince doların ateşi biraz düştü. Bu arada ABD’den gelen ilk veriler beklentilerin altında kalmıştı, fakat ABD’de dayanıklı tüketim malı siparişleri mart ayında yüzde 4 artarak beklentilerin üstünde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.6 artış olmuştu. Bunun üzerine dolar tekrar hareketlense de, 2.74’ün üzerine çıkmazken borsada artış devam etti.

Bu hafta dolar/TL kurunda stresli görünüm devam edebilir. Fakat borsada BIST-100 endeksi 83.500 direncini kırdıktan sonra 85.500 civarından kapanış yaparak yukarı yönlü hareketini devam ettirmek istediğini gösterdi. Bu haftaya başlarken yatırımcılar dalgalı bir piyasa görebilir. Dolar/TL kuru 2.70-2.75 aralığında hareketler yapabilir. Fakat 2.75 geçilirse 2.80’e gitme riski doğar. Borsanın en önemli direnci 86.500 ile 87.500 arasında bulunuyor. Bu seviyelere kadar bir yükseliş normal kabul edilmelidir. Fakat daha yüksek seviyeler için yeni riskler alırken dikkatli olunmalı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu