Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Piyasalardaki dengeler

Bu hafta TCMB ve ECB toplantılarından gelecek kararlar ile gelecek hafta FED toplantısından gelecek mesajlar, piyasalardaki dengeleri değiştirebilir. Yatırımcıların yeni alımlar konusunda tedbirli davranması doğru olur…

GEÇEN hafta Türkiye’de yoğun bir ekonomik veri takvimi takip edildi. Salı günü açıklanan 2014 Kasım ayı cari işlemler dengesi 5.64 milyar dolar ile piyasa beklentisinin hafif üzerinde açık verirken, yıllıklandırılmış bazdaki toparlanma sürdü. Henüz sınırlı etkisi görülen düşen petrol fiyatları da önümüzdeki dönemde cari açıktaki düşüş trendini hızlandıracak. Perşembe günü açıklanan 2014 Ekim işsizlik verisi yüzde 10.4 ile beklentilerden bir miktar daha olumlu gerçekleşti. İşsizlik oram kasım ve aralık aylarında bir miktar artabilir.

Bu hafta yurtiçinde sah günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gerçekleştireceği 2015 yılının ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edilecek. TCMB’nin politika faizinde 25 baz puan indirime gideceğine ilişkin bir beklenti bulunuyor. Ayrıca geçen hafta Hindistan Merkez Bankası’nın da faiz indirimine gitmiş olması nedeniyle, bu beklentilerin kuvvetlenmiş olduğu görünüyor. Ancak TCMB faiz indirimi konusunda ocak ayını pas da geçebilir. Ayrıca Perşembe günü ocak ayı Tüketici Güven Endeksi verileri de takip edilmeli. Dışarıya baktığımızda ise geçen hafta küresel piyasaların gözü kulağı cuma günü ABD’den gelecek TÜFE ve sanayi üretimi verilerindeydi. TÜFE’de beklentilere paralel bir düşüş gözlenirken; gıda ve enerji fiyatlarının ayrı tutulduğu çekirdek enflasyonda ise değişiklik olmadı. Eğer çekirdek enflasyon da manşet enflasyona paralel olarak düşüş gösterseydi; FED’in faiz artırımım haziranda yapacağı beklentileri eylül ayına ötelenebileceğinden, yeni hikaye fiyatlanmaya başlayabilirdi. Ancak çekirdek enflasyonda değişiklik gözlenmemesi nedeniyle verinin piyasadaki etkisi sınırlı oldu.

piyasalardaki dengeler

İSVİÇRE MERKEZ BANKASI ŞOKU

Geçen haftanın en önemli gelişmelerinden biri de İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) beklenmedik bir şekilde euro başına 1.20 Frank seviyesindeki minimum kur uygulamasını sonlandırması oldu. Böylece ekonomiyi euro bölgesindeki borç krizinden korumak için uygulamaya koyduğu ve üç yıldır süren politikayı bıraktı. SNB politika faizini yüzde eksi 0.75’e indirdi. Banka, hedef faiz koridorunu ise yüzde eksi 1.25 ve yüzde eksi 0.25 aralığına çekti.

SNB, Frankı’nın değerini Eylül 2011’den bu yana euro karşısında 1.20 seviyesine geldiğinde kendi para birimini satarak koruyordu.

Söz konusu dönemde euro bölgesinin ekonomik ve siyasi açıdan bulunduğu zor durum, yatırımcıların güvenli bir liman olan İsviçre Frankı’na sığınmalarına yol açmıştı.

Öte yandan yapılan son hamle, SNB’nin, büyük ihtimalle ECB’nin gelecek hafta devlet tahvili alacağını düşündüğünü gösteriyor. SNB Başkanı Thomas Jordan?m açıklama sonrası gazetecilerden gelen “Farklı merkez bankaları ile irtibat halinde miydiniz” şeklindeki soruları cevapsız bırakması da bu ihtimali güçlendiriyor. Ayrıca Yunanistan’daki seçimlerin yaklaştığı da düşünülürse SNB’nin mevcut politikasıyla euro alması giderek zorlaşacaktı. Sonuçta frangın değerini sınırlamaktan vazgeçip faizi iyice eksiye çektiler.

BORSA İSTANBUL

Küresel piyasaların gözü perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında olacak. ECB’nin 2014 yılsonunda parasal genişlemeye yönelik attığı cılız adımların deflasyon endişelerini bertaraf etmemesi ve bu haftaki toplantıda devlet tahvili almaya başlayacağını açıklayarak FED benzeri bir genişleme politikasına geçmesi muhtemel görünüyor. ECB’nin beklenen adımı atması halinde tarihi dip seviyelerde olan euro/dolar parkesindeki aşağı yönlü baskıları artırması ve DXY (dolar endeksi) tarafında yukarı yönlü hareketlere yol açması beklenebilir. Salı günü Almanya enflasyon, çarşamba günü İngiltere istihdam raporu, perşembe günü euro bölgesi öncü PMI verilerini açıklayacak. Asya tarafında ise pazartesi günü Çin’den gelecek büyüme ve sanayi üretimi verileri önemli.

Borsa İstanbul’un geçen haftayı kısa vadeli en kritik desteği olan 87 bin seviyesinin üzerinde tamamlaması olumlu olarak görülebilir. Ancak bu haftaki TCMB ve ECB toplantılarından gelecek kararlar ile gelecek hafta FED toplantısından gelecek mesajlar, piyasalardaki dengeleri değiştirebilir. Yatırımcıların yeni alımlar konusunda tedbirli davranması doğru olacaktır. Endeksin, ECB toplantısına kadar 87.000-88.500 bandında hareket etmesi beklenebilir. 87.000 desteğinin üzerinde kalındığı sürece gün içerisinde sınırlı yükselişler görülebilir. Ancak, bu seviyenin aşağı kırılması durumunda satışlar sertleşebilir ve endeks sırasıyla 86.400-85.900-85.500 desteklerini test edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu