Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Piyasalarda ‘Ramazan’ bereketi

Piyasalarda Ramazan hazırlıkları üç ay önce başladı. Şimdi sıra Ramazan pazarından pay almaya geldi. Gıda sektöründeki şirketler bu dönemde satışlarının bir önceki aya göre yüzde 10-20 oranında artmasını bekliyor…


SEÇİM stresini üzerinden atan piyasalar, yılın ikinci yarısındaki ilk motivasyonunu Ramazan ayı ile buldu. 18 Haziran’a günler kala piyasalar Ramazan coşkusunu yaşamaya başladı. Ramazan ayma yönelik özellikle gıda piyasalarındaki hazırlıklar; matbaadan otellere, yeme içme mekanlarından küçük ev aletlerine kadar birçok sektörde satışları aylar öncesinden hareketlendirdi. Özellikle gıda toptan piyasalarında bu hafta yüksek satışların gerçekleşmesi bekleniyor. Gerek zincir marketlerin gerekse önde gelen gıda üreticileri Ramazan ayını ve bayramı kapsayan 18 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında cirolarının mayıs ayına göre yüzde 10-20 arası artacağını tahmin ediyor.

ramazan alisveris

YAZ BEREKETİ

İstanbul’da toptan gıda piyasasının kalbi olan Rami’de asıl hareketin bu hafta başlaması bekleniyor. Genellikle Ramazan’dan 15 gün önce başlayan hareketlilik bu yıl 7 Haziran seçimleri nedeniyle seçim sonrasına ötelenmişti. İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı, “Rami piyasası hazırlıklarını tamamladı. 8 Haziran pazartesi gününden itibaren satışların hızlanmasını bekliyoruz. Fabrikaların, catering firmalarının, bakkalların ve marketlerin piyasadan yüksek mal çekmesi bekleniyor” diyor. Ramazan’m yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle kahvaltılık türlerine de büyük ilgi bekleyen Karlı, “Ra-mazan’ın ilk 15 günü hareketlilik sürer. Üçüncü hafta bir duraklama olsa da bayram alışverişinin de etkisiyle son hafta işler yine artar” diye konuşuyor.

PAY KAPMA YARIŞI

Ramazan ajanda gıdanın tüm alt dallarında büyüme gerçekleşiyor. Pastırmadan süte, margarinden bakliyata her firma Ramazan bereketinden payına düşeni almaya, yaptıkları reklam ve promosyon çalışmalarıyla bu payı artırmaya çalışıyor.

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği Başkam Metin Yurdagül, derneklerinin de ilgi alanına giren tüm gıda ürünlerinde (margarin, hazır çorba, bitki ve meyve çayları) Ramazan hareketliliğinin başladığına dikkat çekiyor. Yurdagül, “Ramazan alışverişleri genellikle .15 gün önce başlıyor ve bayramla birlikte en yüksek seviyeye çıkıyor.

Ramazan ayında evlerde misafirler ağırlanıyor, sofralarda yemek çeşitliliği artıyor. Dışarıda açık iftarlar düzenleniyor. Tüm bunlar gıda tüketiminin artmasını sağlıyor” diyor.

“SEKTÖR YÜZDE 10 BÜYÜR”

Ramazan’da süt ve süt ürünlerine de ilginin artması kaçınılmaz. Zira geçen yılın aynı döneminde süt ve süt ürünleri sektörü önceki aya göre yüzde 4, bir önceki yıla göre ise yüzde 15 oranında bir büyüme gerçekleştirmişti. Bu yıl da benzer rakamlara ulaşılması bekleniyor.

Yorsan Genel Müdür Vekili Korhan Ko-rel, “Ramazan ayı gıda sektörü için önemli bir ay. Süt ve süt ürünleri de iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezleri arasında. Tüketicilerimiz, Ramazan döneminde iftar ve sahurda süt ve süt ürünleri tüketmenin bilincinde. Dolayısıyla bu Ramazan da önceki yıllarda olduğu gibi hem pazarda hem de kendi satış rakamlarımızda belirgin bir yükseliş olacağını öngörüyoruz. Beklentimiz pazarın en az yüzde 10 büyümesi yönünde. Yorsan olarak pazarın üstünde büyümeyi hedefliyoruz” değerlendirmesini yapıyor.

PASTIRMAYA TALEP GÜÇLÜ

İftar sofralarının vazgeçilmezi pastırma ve sucuk satışlarının da Ramazan ayı boyunca artması bekleniyor.

Pastırma ve sucuk üreticisi Polonez’in Genel Müdürü Andaç Günsoy, pastırma, sucuk ve kavurmaya bu dönemde çok ciddi talep geldiğini, hazırlıklarını da bu taleplere cevap verebilecek şekilde yaptıklarını söylüyor. Günsoy, “30 günlük üretim süreci olan pastırma için, aralık ayından itibaren hammadde temini sağlayarak stoklarımızı hazırladık. Ürün portföyümüze özel yeni ürünler de ekledik” diyor.

Andaç’a göre, seçimlerin bitmesi, okulların kapanması ile sektörü hareketli günler bekliyor. Günsoy şu değerlendirmeyi yapıyor: “Ramazan ayında şarküteri ürünlerine olan talebin ve satışlarımızın geçen yıllarda olduğu gibi artacağını düşünüyoruz. Özellikle Ramazan ayının ilk 10 günü sektörümüz için oldukça hareketli, ikinci 10 gün ise daha durağan geçmekte. Son haftada ise satışlar tekrar yükselişe geçiyor.”

“FİYATLAR DÜŞECEK!..”

Ramazan’da gıda piyasası ve onu destekleyen sektörler hareketlenecek, peki fiyatlar artacak mı? Bilindiği üzere Ramazan ayının en öne çıkan gıda maddeleri hiç kuşkusuz bakliyat grubu ürünleri ve pirinçtir. İftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında olan kuru gıdalarda genellikle Ramazan ayında ciddi zamlar olurdu. Bu yıl ise kum gıdacılar Ramazan ayından önce zam yapılmayacağını açıkladılar.

Gıda sektörünün önde gelen isimlerinden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkam Mehmet Reis, tüketicilere müjdeli haber veriyor.

Reis, “Yağışlar bu yıl çok iyiydi. 2015 yılında mahsulün bereketli olmasını bekliyoruz. Bu nedenle Ramazan ayında kuru gıda ürünlerinde zam olmaz. Aksine yüzde 10’a varan bir düşüş öngörüyoruz. Pirinç, kuru fasulye ve bulgur çeşitlerinde, Ramazan ayının öncesinde fiyatlar inişe geçti. Bu nedenle, Ramazan ayı boyunca, fiyat artışı olmayacaktır. Ayrıca, Ramazan ayma özel kumanyalarda yer alacak Reis ürünlerinde fiyat indirimi yaptık” diyor.

Sektörün diğer önemli markası Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ise, Ramazan ayında fiyatlarda bir artış yaşanmasını beklemediklerini, bir zam öngörmediklerini belirtiyor. Erdoğan, bu yıl iklim koşullarının elverişli seyretmesinden ötürü üretimde sıkıntı yaşanmadığını belirterek “Bu nedenle bakliyat ürünlerinde herhangi bir fiyat artışı beklemiyoruz. Hatta kırmızı mercimek gibi bazı ürünlerde gerileme söz konusu” diyor.

Mehmet Erdoğan, geçmiş yıllarda Ramazan ayı süresince tüketicilerin gıda stoklama eğilimine girdiğini ancak son zamanlarda tüketici alışkanlıklarının da değiştiğini vurguluyor. Erdoğan, tüketicilerin toplu satın alma yerine aralıklarla alıma devam ettiğini belirterek, “Ramazan ayı süresince bakliyat ürünlerimizde yüzde 4 civarında bir indirim uygulayacağız” şeklinde konuşuyor.

YEME-İÇME SEKTÖRÜ

Alışveriş merkezleri Ramazan’a özel hareketlilikten pay almak için hazırlık yapıyor. Birçok AVM Ramazan ayı boyunca ziyaretçi sayısını artıran etkinliklere imza atacak. Bunlar arasında kukla ve gölge gösterilerinden konserlere kadar birçok etkinlik listelerde yer alıyor. Ramazan yaz aylarına denk geldiği için AVM’ler-deki kapı girişlerinin iftarda ve sonrasında artması bekleniyor.

Oteller de Ramazan bereketinden pay almak için hazırlıklarını hızlandırdı. İstanbul’daki otellerin yüzde 90’ınm üye olduğu TUROB (Turistik Otelciler Yatırımcılar ve İşletmeciler Birliği) Başkanı Timur Bayındır, otellerin Ramazan ayında konaklamada yaşadıkları eksikliği iftar ve sahur yemekleriyle gidermeye çalışacaklarını söylüyor. Ortadoğu pazarından konaklamah gelen turistin Rama-zan’da azalmasına rağmen iç piyasada iftar ve sahur yemeklerinin artacağım vurgulayan Bayındır, “Otellerin cirolarına Ramazan ayına özel mönüler ve yemekler en az yüzde 10 katkı sağlar” açıklamasını yapıyor.

AMBALAJ TALEBİ ARTTI

Matbaa ve ambalaj sektörü de Ramazan bereketinden yararlanıyor. Ramazan’da marketlerin artan insert’lerinden, Ramazan’a özel hazırlanan servis kağıtlarına kadar her şey matbaa sektörüne katkı sağlıyor. Gıda ve içecek sektöründeki üretimin artması ve stokların hazırlanması aşamasında ise gıda ambalajı üreten firmaların işleri aylar öncesinden artmaya başlıyor.


Daha çok fast food’a yönelik ambalaj üreten Ekol Ofset’in Yönetim Kurulu Üyesi Ülkü Büyükgönenç, “Makarna poşetinden salça tenekesine kadar birçok gıda ambalajı üreten firmalarda Ramazan hazırlıkları birkaç ay önce başladı. Fast food’da ise özellikle nisan ayından itibaren meşrubat ambalajı talebi artıyor. Bu ekime kadar sürüyor. Genelde Ramazan’da fast food yemek düşse de yaza denk geldiği için meşrubat satışları artıyor” diye konuşuyor.

Bu koliler çok cazip

Market zincirleri Ramazan hazırlıklarını tamamladı. Firmalar, Ramazan kolileri, indirimler, hediye kartları ve özel mağaza düzenlemeleriyle kıyasıya rekabet ediyor…

RAMAZAN ayı öncesinde marketler en hareketli günlerini yaşar. Hem bireysel alışverişler öne çıkar hem de kurumsal olanlar. Bu yıl da raflar Ramazan ayında en çok tüketilen ürünlere göre dizayn edildi ve Ramazan kolileri hazırlandı. Biz de market zincirlerinin Ramazan’a özel hazırlıklarını derledik…

DÖRT KOLİ SEÇENEĞİ VAR

CarrefourSA, sahur ve iftar sofralarını dikkate alarak mega, klasik, süper, lüks olmak
üzere 34.90 TL’den başlayan fiyatlarla dört farklı koli hazırladı.

CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane, “Tüm marketlerimizde nostaljik iftar sokaklarına geleneksel tatları sunacağız. Ayrıca kurumlara, alışveriş çekleri ve kurumsal hediye kartlan vereceğiz” diyor.

YÜZDE 20 AVANTAJLI

Metro Toptancı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından onaylı ve TÜRKAK tarafından akre-dite edilmiş la-boratuvarlarm analizlerinin ardından kolilerini satışa sundu. Metro Toptancı Market Genel Müdürü Ku-bilay Özerkan, “Ramazan’da ürünleri tek tek almak yerine koli tercih edenler, ortalama yüzde 20 seviye sinde avantaj elde ediyor. Tüm Metro mağazalarında her yıl olduğu gibi bu yıl da Hediye Kart uygulaması yapacağız” diyor.

2.500 MAĞAZADA SATILACAK

Şok Marketler zinciri bu yıl özel Ramazan paketleri hazırladı. 39.95 TL’den rafa çıkan paketler, Türkiye genelindeki 2 bin 500’ü aşkın Şok mağazasında satışa sunuldu.

Müşteriler, içinde şekerden salçaya, pirinçten ayçiçeği yağma 18 çeşit temel gıdayı barındıran Şok Ramazan Paketi’ni hazır alabilecekleri gibi, seçtikleri ürünlerle özel olarak da hazırlatabilecek. Ayrıca, 25 TL’lik Şok Kart’ları da yardımseverlerin hizmetinde.

YÜZDE 30 TASARRUF

Bizim Toptan, Ramazan paketlerini 65 ildeki 153 mağazasında vatandaşların beğenisine sundu. Firmanın paketleri, yüzde 30’a varan tasarruf fırsatı sunuyor. 14 ürün çeşidinin bulunduğu paketler 39.95 TL, 16 çeşit ürünün bulunduğu paketler 64.95 TL, 23 çeşit ürünün bulunduğu paketler ise 89.95 TL’den satılıyor. Firma Bizim Kart uygulamasıyla Ramazan hediye çeki de veriyor.

FİYATLARINI SABİTLEDİ

76 mağazalı Onur Marketler ise Ramazan ayında fiyatları sabitledi. Zincirin sahibi Özen Group CEO’su Cemal Özen, Ramazan’a özel bölümler oluşturduklarını söylüyor. Nimet ve Bereket ismiyle özel paketler hazırladıkları bilgisini de veren Özen, ayrıca kurumsal müşteriler için alışveriş çekleri hazırladıklarını belirtiyor. Özen, “Yeterli miktar ve çeşitlilikte temel ihtiyaç kalemini depoladık. Olağanüstü bir durum olmadığı sürece Ramazan boyunca fiyatlarımız sabit olacak” bilgisini veriyor.

KOLİ ÜRETİMİ YÜZDE 25 ARTTI

Migros Grubu, bu yıl üç farklı koli hazırladı. 12 çeşitten oluşan Bereket kolisi, 17 çeşitten oluşan Lezzet kolisi ve 22 çeşitten oluşan Ziyafet kolisi tüketiciyle buluşuyor. Migros kolileri yüzde 43’e varan tasarruf sağlıyor. Money Bonus ile yapılan Ramazan kolisi alımlarmda ise anında ekstra yüzde 10 indirim uygulanıyor. Ayrıca tek seferde 250 adet Ramazan kolisi alımma 100 money hediye ediliyor. Migros, geçen yılki ilgiyi dikkate alarak üretimini yüzde 25 artırmış.

43 TL İNDİRİMLİ KOLİLER

Real Hipermarketler Zinciri, Ramazan’a özel avantajlı kolilerini satışa çıkardı. Ramazan ayında en fazla tüketilen ürünlerden oluşan koliler, 43 TL’ye varan indirimlerle sunuluyor. Ayrıca Real’de yine Ramazan’a özel bağış, hediye kartı ve toplu erzak paketleri satışı da özel fiyatlarla hayırseverleri bekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu