Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Piyasalar yön bulmakta zorlanıyor

Borsa için sağlıklı bir yükseliş trendinin başlama olasılığı zayıf görünüyor. Fakat 2-3 bin puanlık yukarı tepkiler her zaman olabilir. Kısa vadeli al-sat amaçlı işlem yapanlar 77 bin 500-79 bin 500 bandını izleyebilir…


ÖNCEKİ hafta cuma günü artan işlem miktarı ile BIST-100 endeksi günlük bazda 2 bin puana yakın artış göstermiş ve teknik olarak endeksin 80.500 direncini kırması olasılığı artmıştı. Dolayısıyla, geçen haftaki yazımda borsa açısından olumlu beklenti içerisindeydim. Fakat yeni haftaya başlarken erken seçim olasılığının çok yükselmesi, Moody’s’in yapacağı açıklamalar, ABD tarım dışı istihdam verisine ilişkin beklentiler, daha da önemlisi geçen hafta başından itibaren ABD dolarının diğer paralara karşı sürekli değer kazanması, borsanm önceki hafta yaptığı yükselişi boşa çıkardı.

Piyasalar

Bu yazının yazıldığı sırada henüz Moody’s’ten bir açıklama gelmemişti. Bu yüzden Moody’s’in ne dediği hakkında bilgim yok. Ama piyasa bu gözden geçirmeyi pass geçmesini bekliyordu. Piyasalar hafta boyunca yine iç siyasi dinamiklere ve ABD’den gelecek verilere odaklandı. Geçen hafta dolar/TL kum 2.7850 seviyelerindeydi ve 2.79 üzerine çıktı. BIST-100 endeksi 78.700 seviyesindeyken 78.400’e geriledi. Euro/dolar paritesi ise 1.0950 seviyelerinden 1.0890 seviyelerine düştü. Ama bu reaksiyonlar geçici oldu.

DOLAR ENDEKSİ

ABD verileri beklentilerden çok büyük sapma göstermese de, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) 17 Eylül’de yapacağı toplantıda faiz artırmasının önünde engel değil. Eylül ayının 17’sindeki toplantıya daha çok var. Dolayısıyla küresel piyasalar diğer verileri ve özellikle enflasyon verilerindeki değişimi de görmek isteyecek.

Grafik 2004 yılından bu yana Dolar Endeksi’nin değerlerini gösteriyor. Bu endeks (DXY) dünyanın beş önemli parasına karşı ABD Doları?nın değerini veriyor. Şu an doların yükseliş trendinde olmasının en önemli sebebi, 2008 krizi sonrasında basılan ve gelişmekte olan ülkelere oluk oluk akan doların tekrar evine dönmeye başlaması.


Bu tür bir ortamda aslında uzun vadede doların trendinin yukarı olacağını tahmin etmek zor değil. Bir yandan dünya piyasalarındaki dolarlar çekilmeye başlarken, diğer yanda Avrupa Merkez Bankası’nm euro basmaya devam ediyor olması ve bunu en azından 2016 yılının Eylül ayına kadar devam ettirecek olması, euro’nun orta ve uzun vadede dolara karşı değer kaybedeceğini gösteriyor. Fakat dolar öyle bir noktaya gelecek ki ABD ekonomisinin rekabet gücünü ciddi biçimde azaltacak ve ABD ekonomisine zarar verecek. Bu zarar net bir şekilde görülmeye başlandıktan sonra dolarda küresel olarak aşağı yönlü bir trend oluşabilir ama bunun için henüz erken.

BORSA ZAYIF

Borsa için geçen hafta verdiğim kısa vadeli tahmin tutmadı ve neredeyse tam tersi oldu. Temel sebebi ise siyasetti. Kırılgan beşli içinde parası en kötü performans gösteren ikinci ülkeyiz (birinci Brezilya). FED eylül ayında az da olsa bir faiz artışına giderse, artık faiz artış süreci başlamış olacak ve devamı da gelecek. Henüz bu tür bir aksiyona küresel hisse senedi ve tahvil piyasalarının ne tür bir reaksiyon vereceğini bilmiyoruz. Dış koşullarda Çin veya Avrupa’dan kaynaklanabilecek olumsuzluklar artarsa kendimizi ciddi krizlerden sıyırmamız imkansız hale gelir. Geleceğe bakarken en olumsuz koşullara kendimizi hazırlamak zorundayız ve küresel ekonomilerde de olumsuzlukların arttığı, büyümenin yavaşladığı yadsınamaz bir gerçektir.

Tüm bu nedenlerden dolayı borsa için sağlıklı bir yükseliş trendinin başlaması olasılığı zayıf görünüyor. Borsanın sağlıklı ve güçlü bir yükseliş trendi başlatma olasılığı düşük. Fakat 2-3 bin puanlık yukarı tepkiler her zaman olabilir. Bu hafta AK Parti ile CHP arasında koalisyon konusunda olumlu gelişmeler olursa bu tür bir tepkiyi görebiliriz ama orta ve uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için bu tür bir dönemi nakitte geçirmek daha anlamlı görünüyor. Kısa vadeli al-sat amaçlı işlem yapanlar 77.500-79.500 bandını izleyebilir. Ne taraf kırılırsa o tarafta kısa vadeli pozisyon açılabilir. Doların 2.7450 ile 2.80 aralığındaki hareketinin devam etmesini bekleyebiliriz.

Herkese bol kazançlı bir hafta olması dileğiyle…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu