Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Petrol rallisi başladı

PİYASALARIN merakla beklediği toplantı sonuçlandı ve OPEC üyeleri sekiz yıl aradan sonra ilk defa üretim kesintisi konusunda anlaşmaya vardı. Viyana’da buluşan katılımcılar günlük üretimin 1.2 milyon varil kısılması kararı aldılar. Anlaşma sonrası OPEC dışı üreticilerden de anlaşmaya destek mesajı geldi. OPEC dışı ülkeler toplamda 600 bin varillik bir kesintiye gideceği ve bu kesintinin 300 bin varillik kısmının tek başına Rusya tarafından karşılanacağı açıklandı. Günlük olarak 700 bin varil arz fazlasını ortadan kaldıracak bu gelişme ilerleyen dönemlerde yavaş yavaş stokları eritecektir. Taraflar alınan karardan memnun gözükürken yeni düzenlemenin Ocak 2017 yılı itibariyle yürürlüğe girmesi ve altı ay süre ile geçerli olması bekleniyor.

Parite, borsa, petrol, dolar

Şu anda piyasaların gündeminde ise yeni gelişmelerin petrol fiyatlarını nasıl etkileyeceği var. Yapılan anlaşmanın ardından iyimser görünümün bir süre daha devam edeceği açık. Fakat sorunlar tamamıyla çözülmüş değil. Arz fazlası sorunu sadece törpülendi, probleme kökten bir çözüm getirilmiş değil. Diğer taraftan piyasalara yeni üreticilerin dahil olması da söz konusu olabilir. ABD’de kaya gazı üreticileri fiyatların belirli seviyenin üzerine çıkmasıyla yeniden üretime hız verebilir. Özellikle 60 dolar ve üzeri fiyatlamanın kaya gazı üreticilerine yaradığı göz önünde bulundurulursa petroldeki yükseliş hareketinin sınırlı kalacağı sonucuna varılabilir. ABD’li üreticilerin oyuna yeniden dahil olmaması adına, önümüzdeki dönemlerde büyük üretici ülkelerden piyasanın yükselişini sınırlayacak adımlar görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır. Temel gelişmelere bakılırsa önümüzdeki dönem fiyatlamasının 60 doların üzerinde kalması şimdilik zor gözüküyor.


Brent petrolde ise hareketliliğin şimdilik 54 doların üzerine çıkmaya çalıştığını görüyoruz. Ters omuz baş omuz formasyonun geçerliliğini koruduğu Brent petrolde 54 doların üzerinde kalmamız yeni yükselişleri beraberinde getirebilir. Yükselişin beklenenden sert gerçekleşme ihtimali mevcut. Hareketin ilk hedefi ise 60 dolar seviyesine ulaşmak olacak. Her ne kadar fiyatlama kendinden emin bir şekilde bu seviyelere gelebilecek olsa da 60-62 dolar aralığında yükseliş hareketinin sınırlı kalacağını düşünüyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu