Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Perakendeciler AVM’lerle kur pazarlığına oturdu

Dolar kuranını yılbaşından bu yana yüzde lO’un üzerinde yükselmesiyle hem kiraları hem de ortak alan giderleri artan perakendeciler, kuran sabitlenmesi için AVM’lerle pazarlığa oturdu. Kimi AVM’ler toplu kur sabitleme yaparken kinlileri perakendecilere özel çözümler üretiyor. Bazı AVM’ler ise süreci takip ediyor ve dolarm daha da yükselmesi durumunda harekete geçmeyi planlıyor.


Dolar kurunun yılbaşından bu yana yüzde 10’un üzerinde artış göstermesi pek çok sektörü olumsuz etkiliyor. Bunların başında da perakende geliyor. AVM’lerin birçoğunda kirasını dolar üzerinden ödeyen perakendeciler kurdaki yükselişi yakından takip ediyor. Dolardaki yükselişle hem kiraları hem de ortak alan giderleri artan perakendeciler, süreci en az hasarla atlatmak için ilk önlem olarak kurun sabitlenmesi yönünde AVM’lerle sıkı pazarlık yapmaya başladı. Geçmişte pazarlık sürecini tamamen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve Tescilli Markalar Derneği (TMD) üzerinden yürüten perakendeciler, bu kez birebir görüşmelerle döviz kurunu sabitleme-ye çalışıyor.

Perakendeciler AVM’ler

Özellikle ithalata bağımlı teknoloji marketlerin doların sabitlenmesi konusunda son derece ısrarcı olduğu, hatta dolar üzerinden kiralama yapmayan AVM’lere bile e-postayla ulaşarak sabitleme talep ettikleri ifade ediliyor. Mudo’dan Süvari’ye, îpekyol’dan Jimmy Key’e kadar pek çok hazır giyim perakendecisi ise hala pazarlıklarına devam ediyor.

AVM’LER BU YIL BEKLEMEDE

Geçtiğimiz yıl yaşanan kur artışında pek çok AVM toplu sabitleme-ye giderken, bu yıl daha temkinli davranıyor. Özdilek Antalya, Torunlar Grubu’na bağlı Mail of İstanbul ve Torium AVM dolar kurunu sabitlerken, pek çok AVM ise perakendecilere göre bireysel çözümler üretiyor. Bazıları ise süreci gözlemleyip doların iyice yükselmesi durumunda sabitlemeyi planlıyor. Örneğin Trump Alışveriş Merkezi’nin genel müdürü Bülent Kural, ay sonuna kadar bekleyeceklerini ve doların durumuna göre sabitleme kararı alıp almayacaklarına karar vereceklerini söylüyor.Özdilek Perakende Operasyonu Genel Müdürü Sertaç Ünal ise “Dolar kurunu ocak ayından bu yana 2,23 TL olarak uyguluyoruz. Geçen yıl da yıl boyunca böyle bir sabitleme yaparak kiracılarımıza destek olmuştuk” diye konuşuyor.

ÖZEL GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

Geçen yıl yaşanan kur artışında ilk tepki veren şirketlerden biri olan Bilkent Holding’e bağlı Tepe Emlak, bu yıl ise her AVM ve kontrat özelinde görüşmeler yapıyor. Bilkent Holding CFO’su Önder Sezgi, geçtiğimiz yıllarda henüz ortada yüksek kur artışları yokken kiralamaları TL cinsine çevirmek için kiracılarla görüşmeler yaptıklarını ve önemli bir kısmının bundan yararlandığını söylüyor. Sezgi, “Halen dolar ve Euro cinsinden kira ödemeye devam eden kiracılan-mızla her AVM ve kontrat özelinde görüşmeler yapıyoruz. Kur artışları sonucunda doların hangi seviyede dengeleneceğini görmeden kalıcı bir işlem yapabilmemiz mümkün görünmüyor” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu