Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Peki, euro neden yükseliyor, dolar neden değer kaybediyor?

GEÇEN hafta euro rekorlarla dolu bir haftayı geride bıraktı. Dolar karşısında son iki buçuk yılın en yüksek seviyesi olan 1.19’a yükselen euro, paritenin itici gücüyle TL karşısında da tarihi zirvesi olan 4.20 TL’yi aştı. Gelinen bu seviyeler sadece yurtiçi değil yurtdışmda da “Euro daha ne kadar yükselecek?” sorusunu gündeme getirdi. Yatırımcısından sanayicisine kadar her kesim “Dolar daha ne kadar değer yitirir?”, “Euro’daki tırmanış sürecek mi?” sorularının yanıtlarını aramaya başladı.

Öncelikle şunu söyleyelim, Türkiye’de geçen hafta euro’nun tarihi zirvesine çıkmasında ağırlıklı olarak euro/dolar paritesi yani uluslararası piyasalardaki fiyat hareketleri etkili oldu. Dünyada güçlenen euro Türkiye’de de TL karşısında art arda rekorlar kırdı.

EURO/DOLAR BİLMECESİ

Peki, euro neden yükseliyor, dolar neden değer kaybediyor? Aslında bu konuda hem politik, hem ekonomik birçok neden var. Son aylarda iyice belirginleşen ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomik ve politik kararlarının yarattığı olumsuz etki, cuma günü açıklanan istihdam verisi hariç beklentilerden kötü çıkan ABD verileri, ABD-Rusya ilişkilerindeki gerginlik ve Trump’a yönelik soruşturma başlatması gibi çok sayıda başlık doların dünyada kan kaybına neden oldu. Bu arada Fed’in faiz artırımı konusunda acele etmeyeceği sinyali vermesi, buna karşın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gevşek para politikasını biraz sıkılaştırabileceği beklentileri de yine euro’yu güçlendirdi. Cuma günü açıklanan ve beklentilerden daha iyi gelen ABD istihdam verisi sonrası euro/dolar paritesi 1,1761’e, euro/TL ise 4,1550’de toparladı. Ancak gerek ulusal, gerekse uluslararası analistler kısa vadede euro’yu güçlendiren bu başlıklarda önemli bir değişiklik beklemiyor. Bu nedenle euro’nun gücünü koruyacağı görüşü hakim.

Analistler paritenin önümüzdeki birkaç ay 1.17-1.20 bandı içinde hareketini korumasını bekliyor.

Euro dolar

EN KRİTİK SEVİYE 4.17

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu’ya göre, euro’nun TL karşısında yükselişinde euro/dolar paritesinin etkisi büyük. Bu nedenle euro’daki global güçlenme devam ettikçe euro/TL’deki tırmanışın da devam edeceğini söyleyen Turşucu, “Muhtemelen bu yükseliş euro/dolar paritesi ile senkronize bir şekilde olacaktır. Euro/dolar paritesi 2015 yılından bu yana kıramadığı 1.16 direncini kırdı ve güçlü bir şekilde yükselişini sürdürüyor. Bu durum da içeride euro/TL paritesinin 4.17 zirvesini geçmesine ve yükselmesine neden oldu” diyor.

Turşucu’ya göre, euro/TL için en kritik seviye ise 4.17. Paritenin 4.17’nin üzerinde tutunması durumunda bunun yukarı hareketi destekleyeceği görüşünde olan Turşucu, euro/dolar paritesinin 1.20 ve üzerine yükselmesi durumunda ise euro’nun TL karşısında 4.34 direncine doğru yükseleceğini söylüyor.

“ÇIKIŞ SÜREBİLİR”

Meksa Yatırım Menkul Değerler Stratejisti Zeynel Abidin Balcı ise, euro’daki güçlenmenin süreceği görüşünde. Euro/TL kurunun 4.18-4.20vseviyesi üzerinde kaldığı sürece 4.45-4.50’nin hedef olabileceğini öngören Balcı, “Geri çekilmelerde 4.13-4.12 ve 4.05 ilk önemli destek noktaları. Ancak dış piyasalarda euro, dolara karşı değer kazanıyor. ABD Başkanı Trump’a olan desteğin zayıflaması, Fed’in faiz artırım ve bilanço küçültme operasyonlarında temkinli ve yavaş davranması doların zayıflamasına neden oluyor. Bu durum euro’ya ise güç veriyor” diyor. Balcı, tüm bu gelişmeler ve beklentiler doğrultusunda euro’daki yükselişin devam edebileceğine dikkat çekiyor.

“EURO ZİRVEYİ KORUYACAK”

Noor CM Satış Müdürü Ahmet Uluhan, euro’nun TL karşısında bir süre daha zirve seviyelerine yakın seyredeceğini öne sürüyor. Türkiye’de sıkı para politikasına rağmen euro kurundaki tırmanışın döviz sepetinden kaynaklandığına vurgu yapan Uluhan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kurdaki tırmanışın devamını daha çok parite tarafındaki gelişmelerin belirleyeceği kanaatindeyim. Benim düşüncem yeni zirvelerle birlikte 4.250-4.300 gibi kademelerde euro/TL . kuru hız kesecek ancak zirveye yakm seviyelerini I koruyacak. Gelişmelerin desteklemesi durumunda yukarıdaki bant hedefimiz 4.50-4.60 seviyelerine doğru kısa vadede açılabilir. Özellikle ABD Tarımdışı İstihdam verisinin dolar lehine piyasa etkisini, artırması durumunda ise yukarı yönlü ralli hız kesecektir. Bu yönlü gelişmelerde kurun 4.140 – 4.100 kademelerine doğru geri çekilmesi beklenebilir.” Uluhan, euro/TL açısından en kritik direnç kademesini ise bir önceki zirve seviyesi olan 4.180’de görüyor. Bu kademelerin aşılması ile 4.20 hedefine doğru yükseliş görülebileceğini ifade eden Ahmet Uluhan, euro/TL’nin kritik destek ve direnç seviyelerini ise şöyle sıralıyor:

“Bu bağlamda yukarıda 4.250-4.300 ve sonrasında da 4.500-4.600 kritik dirençleri olarak karşımıza çıkıyor. Geri dönüşlerde ise 4.180-4.160-4.130 gibi yakın destek kademeleri öncelikle çalışacaktır. Yakın desteklerin kırılması durumunda 4.0 TL hedeflenmelidir.”

“DOLAR/TL 3.40’A İNEBİLİR”

Kapital Fx Stratejisti Önder Sinan Ürkmez, euro/TL paritesinin kısa vadede 4.005-4.2500 aralığında dalgalanacağı görüşünde. Ürkmez, bu beklentisinin temelini ise euro/ dolar paritesine dayandırıyor. Kısa vadede euro/dolar paritesinin 1.18-1.20 bandında kalacağını öngören Ürkmez, “Bu durumda dolar/TL’nin de 3.40 seviyesine kadar düşüşü muhtemel” diyor. Kısa vadede euro/TL içinse kritik destek seviyesinin 4.04-4.02 bandında olduğunu belirten Ürkmez, parite için destek ve direnç seviyelerini şöyle sıralıyor:

“Euro/TL paritesinde bu seviye üzerinde kalındığı sürece orta vadeli yükseliş trendi devam edecektir. Bu seviye altında 3.90/3.84 bandı kritik ikinci destek bölgesi. 3.75’in altında kalıcı kapanışlar kurun uzun vadede tepe yaptığına işaret eder. Direnç seviyelerine baktığımızda ise karşımıza 4.20/ 4.25,4.45 ve 4.65 seviyeleri çıkıyor.”

“EURO 4 TL’NİN ALTINA İNMEZ”

Alnus Yatırım Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, Euro Bölgesi için 2017 yılının beklentilerin aksine fırsat yılı olduğu görüşünde.

Bu yıl Avrupa için parasal birlik tartışmaları beklenirken, bunun yerini gerek sektörel, gerekse enflasyon tarafında büyümedeki toparlanmanın aldığını söyleyen Taştan, “Veriler Avrupa’da ılımlı büyümenin hız kazandığına işaret ediyor.

Bunun sonucu olarak da dolar karşısında daha güçlü bir euro izliyoruz. 1.17-1.20 bandı beklentilerimiz içerisinde yer alıyor. Şu anda 1.20 üzerine bir beklenti içerisinde değiliz” diyor.

Taştan euro’nun TL karşısında ise 4 TL’nin altına gerilemeyeceğini öngörüyor. Euro/TL’nin yeniden 4.0 referansı altına gerilemeyeceğini belirten Taştan, parite beklentisini şöyle özetliyor: “Yılsonunu 4.17-4.30 bandında kapatabileceğimizi düşünüyoruz. TL tarafında ise piyasanın ana desteklerine geldiğini görüyoruz. Euro/TL paritesinin ana dirençlerine baktığımızda ise 4.17’nin hala tamamen kınlamadığını söyleyebiliriz. Üzerindeki hareketlerde ise 4.2350 ve 4.30 ile birlikte 4.38’i de yine ana dirençler olarak izleyebiliriz.”

ESİN ÇETİNEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu