Pazarlama Reklam

Pazarlama ve Satış İçin Nostaljiye Dönüş Var

Çocukluğumuzun tatları geri döndü. Cino, Yumiyum ve Sulugöz sakız gibi pek çok ürün şimdilerde nostaljik lezzetler adı altında satış patlaması yaşıyor. Bakkalda bulamayanlar üzülmesin, internet ne güne duruyor…

Nostaljik Lezzetler

BÎR nostalji rüzgarıdır gidiyor. Pikaplar tozlu raflardan indi yeniden gözde oldu. Plaklara olan ilgi hiç olmadığı kadar fazla. 90’ların pop şarkıları ve şarkıcıları yeniden popüler oldu. Hatta televizyonda en çok izlenen dizlerden birinin adı Seksenler… Nostaljiye dönüş moda trendlerini belirlediği gibi unutulmaya yüz tutmuş pek çok ürünü de yeniden hayatımıza sokuyor.

Cino marka çikolata, leblebi tozu, Sulugöz sakız, altın para görünümlü çikolata, Yumiyum gibi çocukluğumuzun tatları yeniden popüler oldu, insanların bu lezzetlere olan talebi karşısında GittiGidi-yor, Çiçeksepeti, Buldumbuldum gibi e-ticaret siteleri bu ürünlerin yer aldığı özel paketleri satışa çıkardı. Sadece bu tarz ürünlerin satıldığı e-ticaret siteleri ortaya çıktı. Mesela Nostaljiktatlar.com bunlardan biri. Dört yıl önce Ozan Temmuz Gürcanok tarafından kurulan Nostaljiktatlar, az önce saydığımız ürünlerin ve çok daha fazlasının yer aldığı bir site. Gürcanok’un çocukluğundaki tatlara duyduğu özlem böyle bir site kurmasına sebep olmuş. “Aslında benim gibi o kadar çok insan var ki” diye anlatan Gürcanok, günümüzde geçmişe özlem yaşayan insan sayısının her geçen gün arttığına işaret ediyor.

GEÇMİŞE ÖZLEM SATIŞLARI ARTIRDI

Çocukluk deneyimlerinin insan yaşantısında derin izler bıraktığı bir gerçek. Örneğin, insan hafızasında yer eden hatıraların neredeyse yüzde 85’i çocukluk dönemine ilişkin. Gürcan, bu nedenle özellikle 1990’lı yıllarda çocukluğunu geçirenlerin özlemini duyduğu ürünlere yeniden kavuşmak istediğini anlatıyor. Zira söz konusu dönemde çocukluğunu geçirenler bugünlerin 30-40 yaş aralığındaki yetişkinler. Teknolojiyle iç içe yaşayan, çalışıl ma hayatına katılmış bu kesim aynı zamanda günümüzün önemli tüketicileri. E-ticaret kanallarını aktif olarak kullanan bu kesim nostaljik ürünlerin satışlarını da artırmış haliyle.

Nostaljiktatlar’m 2016’daki günlük ortalama ziyaretçi sayısı 500 iken bu sayı 2017’de bini aşmış. 2016’da bir önceki yıla göre satışlar yaklaşık yüzde 30 yükselirken, 2017’de oran yüzde 40 olmuş.

E-ticaret kullanım eğilimleri nostaljiye özlemle birleşince Nostaljiktatlar’ın da satışları yükselmiş. 50 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti veren sitenin sepet ortalaması 67.80 TL düzeyinde. En çok sipariş veren şehirler ise İstanbul, İzmir ve Trabzon olarak sıralanıyor.

HER DEVRİN ÇİKOLATASI: CİNO

Gürcanok nostaljik tatlardan en fazla talep görenlerin Cino, Yumiyum, patlayan şeker, leblebi tozu olduğunu belirtiyor. Bunların yanı sıra nostaljik oyuncaklar da oldukça popüler. Tetris, Pokemon tasoları, topaç ve balık tutma oyuncağı gibi çocukluğumuzda elimizden düşürmediğimiz oyuncaklar sitedeki en çok satışı yapılanlar arasında. Bazen şaşırtan siparişlerle de karşılaştıklarını ifade eden Gürcanok, “Annesinin çocuğuna, kendi çocukluğunda oynadığı minik renkli kolonyaları alması bizim için şaşkınlık yaratıyor ama daha şaşırtıcı şeyler de oluyor. Yıllardır peşine düştüğü güzel kokulu Arı Maya silgiyi sitemizde bulduğunda müşterimizin mutluluğu tarif edilemez olabiliyor” diye anlatıyor.

Çocukluk anılarını günümüze taşımak isteyenlerin bir diğer adresi de Nostal-jisepeti. Firma Sahibi Harun Doruk, bu ürünlere olan ilgiyi hızlı tüketim çağında yaşamamızla açıklıyor: “Filmler, müzikler, yiyecekler, ilişkiler… Ve ne yazık ki, ‘an’larımızı da hızlı tüketiyoruz. Bundan dolayı, geçmişte yoğun yaşadığımız hatıraları gün ışığına çıkarmak bizlere müthiş bir keyif veriyor. Özellikle 1980 ve 1990’lı yılların teknoloji çağının eşiğinden geçerken bıraktığımız son hatıraları yad ederek bir tür teknoloji günahı çıkarıyoruz.”

KADINLAR DAHA İLGİLİ

Nostaljik ürünlerin satışını iki site üzerinden yürüttüklerini belirten Doruk Nostaljisepeti’nin yanı sıra Mutlulukkutusu.com ile tüketicilerin taleplerine cevap verdiklerini kaydediyor. Çiçeksepeti. com’da da mağazalarının bulunduğu bilgisini paylaşan Doruk’un hedefi İstanbul’da gün içinde teslimat gerçekleştirebilmek. Böylece günlük 500 siparişe ulaşmış olacaklar.

Gittigidiyor’da da bu ürünlerin yer aldığı paketleri bulmak mümkün. Hatta Gitti-Gidiyor Satış Müdürü Nilay Büyükkapancı, satışların beklentilerinin üzerinde seyrettiğini belirtiyor. Bu kapsamda GittiGidiyor’da son altı ayda 5 bin pakete yakın nostaljik lezzetler sepeti satılmış. Paketin Cino,

Keloğlan sakız, horoz şeker, leblebi tozu, Sulugöz, Şıpsevdi sakız, patlayan şeker ve Yumiyum gibi ürünlerden oluştuğunu söyleyen Büyükkapancı, nostaljik lezzet paketlerine kadınların daha çok ilgi gösterdiğini ifade ediyor. Sipariş konusunda Samsun’un öne çıkmasının kendileri için de sürpriz olduğunu söyleyen Büyükkapancı, “Satışlarda üç büyük il öne çıkarken Samsun bu iller içinde ikinci sırada yer alarak dikkat çekti. Ürünlerin satış dağılım oranları ise şöyle: İstanbul yüzde 24, Samsun yüzde 13, Ankara yüzde 9 ve İzmir yüzde 8.

ÜRÜN TEDARİKİ KOLAY DEĞİL

Çok farklı ürünleri tek bir pakette ya da sepette toplamak kolay değil. Bu nedenle bu ürünlerin tedarikinin nasıl sağlandığını soruyoruz. Gürcanok bu konuda en büyük riskin devamlı aynı sayı, boyut, şekil ve aromada ürünlerin bulunamaması olduğunu belirtiyor. Doruk da benzer dertlerden muzdarip. “Tedarik bu işin en zor kısımlarından” diye konuşan Doruk, yaklaşık 20 firmadan ürün tedariki yaptıklarını anlatıyor. Bazı üreticilerin sadece kendileri için üretim yaptığını belirten Doruk, “Haliyle üreticisinden aynı istikrarı almak mümkün olmuyor; bazen stoklarda sıkıntılar yaşanabiliyor. Müşterilerimizi mağdur etmemek için tüm ürünleri özenle seçiyor ve ikame ürünler kullanmaya çalışıyoruz” diye konuşuyor.

Doğuş KEZER / Mondeliz International Türkiye Sakız Şeker Kategorileri Paz. Müdürü

“Nostaljik ürünler çok talep görüyor”

Jelibon, Tipitip, Şıpsevdi, Bonibon, Topitop ve bayram şekerimiz Kent birçok tüketicimize çocukluklarını hatırlatan nostaljik markalar. Söz konusu olan bu ürünler, bizim de Mondeliz International Türkiye olarak en çok gruplarımız içinde yer alıyor. Özellikle Jelibon iç pazarda olduğu kadar Sour Patch Kids adıyla en çok ihraç ettiğimiz ürünlerden biri olarak dış pazarda da büyük bir ilgi görüyor. Tipitip özellikle süpermarketlerde yüzde 76’lık dağıtım oranıyla en çok satan dördüncü ürünümüz. Bonibon markamızı da geçtiğimiz yıldan itibaren Hollanda’ya da ihraç etmeye başladık. Orada da çok sevildi. Nostaljisepeti.com, Nostaljiktatlar.com gibi platformlarla doğrudan bir işbirliğimiz bulunmamakla beraber geçmişe duyulan bu büyük özlem, birçok girişimciyi de bu konuda harekete geçirdi. Türkiye’de insanları mutlu eden nostaljik marka ve ürünlerimizin yeni dağıtım kanallarında aktif olarak yer almasına özellikle dikkat ediyoruz.

Nilay BÜYÜKKAPANCI / GittiGidiyor.com Satış Müdürü

Nostaljik gazozlar yolda

Platformumuzda nostajjik paketlere ek olarak yöresel gazozları da kullanıcılarımızla buluşturmayı düşünüyoruz. Nostaljik olarak değeri olan birçok yöresel gazoz markası bulunuyor. Öte yandan, Anadolu’da yaygın olan tarhana kültürünü de kullanıcılarımızın erişebileceği biçimde dijitale taşımayı hedefliyoruz. Böylece Kahramanmaraş tarhanası, çerezlik tarhanası gibi özel tatları kolayca satın alabilmesini sağlayacağız.

MERAL CANDAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu