İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Parti Evi Açmak Kazançlı İş

Parti evleri girişimciler için alternatif oluşturuyor

EVLERDE kutlanan doğum günü partileri ev sahibi için her zaman büyük derttir. Bir sürü şey hazırlanır, bir sürü misafir gelir ve ardından bir sürü iş çıkar. Değişen sosyoekonomik koşullar nedeniyle ev partileri adım adım tarih oluyor. Son zamanların trendi, kutlamaları bu iş için özel olarak tasarlanmış parti evlerinde yapmak. Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte parti evlerine olan ilgi daha da arttı. Bu trend, yeni bir sektörün doğmasına yol açtı. Sayıları her geçen gün artan işletmeler, girişimciler için alternatif oluşturuyor. Parti evleri, sadece doğum günü partilerine ev sahipliği yapmıyor. Bazıları çocuk oyun evi olarak hizmet verirken, bazıları ise kına gecesi, nişan, diş buğdayı, bekarlığa veda partisi, barbekü partisi, sünnet partisi ve baby shower gibi pek çok etkinliğin organizasyonunu üsteleniyor. Sektörde hizmet veren işletmelerin sahipleri, parti evlerinin popülerliğini çalışan anne sayısının artması, beklentilerin farklılaşması ve organizasyonlarda profesyonellik arayışı gibi nedenlere bağlıyor. Hızla büyüyen sektörü mercek altına aldık.

Memnuniyeti Sürdürmek Önemli

Biparti Parti Evi, 2012’den bu yana İstanbul’un Anadolu Yakasındaki Koşuyolu semtinde hizmet veriyor. Hem yetişkinler hem de çocuklar için parti organizasyonları yapan işletmenin sahibi Tuğba Avşar. Butik bir işletme olduklarım söyleyen Avşar, kurulma hikayelerini şu sözlerle anlatıyor: “Ortağımla şahsi bir ihtiyacımıza yönelik parti mekanı araştırırken ‘neden bizim de böyle bir işletmemiz olmasın’ diye düşündük ve hikayemiz başladı.”

300 metrekarelik bir alanda hizmet veren işletme, bugüne dek yaklaşık iki bin partiye ev sahipliği yapmış. Avşar, parti evlerinin son yıllarda popüler olmasının nedenini çalışan anne sayısının artmasına ve evde parti organize etmenin yorucu olmasına bağlıyor. “Aileler yapacakları organizasyonlarda kaliteye ve profesyonelliğe daha fazla önem vermeye başladı” diyen Avşar, tamamen kişiye özel organizasyonlar gerçekleştirdiklerini anlatıyor ve şöyle devam ediyor:

“Hem kendi mekanımızda konsept partilere ev sahipliği yapıyoruz hem de müşterimizin belirlediği farklı bir mekan varsa aynı kalitede hizmeti oraya taşıyoruz.”

Kendi mekanında ayda minimum 20 parti gerçekleştiren işletme, çocuk doğum günü partilerinin yanı sıra nişan, kına gecesi, bekarlığa veda partisi, barbekü partisi, kurumsal parti, baby shovver, diş buğdayı, sünnet partisi, çeşitli atölye ve workshop’lara da ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda doğum odası süsleme gibi hizmetler de veriyor. 50 yetişkin ve 20 çocuk kapasitesine sahip mekanda fiyatlar sezona, müşteri taleplerine ve kişi sayısına göre değişiyor. Avşar, doğum günü partilerinin fiyatlarının 2 bin 500 TL’den başladığını söylüyor. Son olarak ise, “Çok fazla benzer mekan açılıp kapanıyor. Önemli olan müşterinin memnuniyetini sağlamak ve bu memnuniyeti sürdürülebilir hale getirmek” diyor.

“KADINLARI İŞ SAHİBİ YAPTI”

Şeker Ağacı Parti Evi, yaklaşık 20 yıldır butik pasta sektöründe hizmet veren Arzu Ulutürk ve kardeşi Hülya Koçhan’a ait. Koçhan, butik pastacılıktaki deneyimlerini iki yıldır parti evi sektörüne taşıdıklarını 1 söylüyor. “Günümüz çocukları çok iyi değerlerle büyüyor ve çok akıllılar. Artık evlerde yapılan partiler onlara yetmiyor. Bu durum parti evi sektörünün doğmasını sağladı” diyen Koçhan, butik pasta sektöründe uzun yıllar hizmet verdikleri için parti evi sektörüne yabancı olmadıklarım anlatıyor. Firmanın biri Halkalı’da diğeri Zeytinburmrnda olmak üzere iki şubesi var. Bir ayda yaklaşık 30 doğum günü partisi organize eden işletmede, bir doğum günü partisinin maliyeti bin ile 4 bin TL arasında değişiyor. Koçhan, fiyatlarının ikramlıklara, süslemelere ve pasta gibi ayrıntılara göre farklılık gösterdiğini söylüyor. Şeker Ağacı Parti Evi, çocuk doğum günü partilerinin yanı sıra farklı çocuk etkinliklerine ve grup kahvaltılarına da ev sahipliği yapıyor. Mekanda çocuk etkinlikleri kişi başı 35 ile 50 TL arasında değişiyor. Koçhan, son yıllarda parti evlerine olan talebin artmasıyla ilgili olarak, “Bu gelişme, ekonomik anlamda gayet olumlu. Bu sektör, özellikle kadınları iş sahibi yaptı. Büyük oranda istihdam sağladı” diyor.

la fuga cafe parti evi

‘KOLAY BİR İŞ DEĞİL”

İstanbul’da hizmet veren parti evlerinden bir diğeri ise Curcuna Rekreasyon ve Parti Evi. İşletmenin kurucu ortaklarından Cengiz Kuşçu, hem çocuk doğum günlerine hem de kitap okuma ve film izleme gibi atölye çalışmalarına ev sahipliği yaptıklarından söz ediyor. Bunun yanı sıra yetişkinler için de ‘Kitap ile Sohbet’ isimli bir etkinlik düzenliyorlar. Mekan, oyun salonu, ailelerin çocuklarını izleyebilecekleri bir kafe, sinedisko ve çocuklara özel bir yemek salonundan oluşuyor. Kuşçu, “Mekanımız, aynı anda iki ayrı parti düzenlemeye uygun. Bu iki mekanın kendilerine özel bahçesi de var” diyor. İşletme, bir yılda 350-400 doğum günü partisine ev sahipliği yapıyor. Kuşçu, doğum günü partilerinin fiyatlarıyla ilgili şu bilgileri aktarıyor: “2 bin 500 TL başlangıç fiyatımız var. Yemek menüleriyle 3 bin 200 TL gibi bir rakama ulaşılıyor. Elbette pasta hariç. Çünkü pasta çok değişken.”

1996’da Suadiye’de hizmet vermeye başlayan işletme, 2012’de Ataşehir’e taşınmış. Franchising ile ilgili görüşmeler yaptıklarım ancak kendilerini ikna edecek bir girişimci bulamadıklarını ifade eden Kuşçu, “Aslında franchise’den çok bir ortak arıyoruz. Çünkü franchising verip arkamızı dönmek istemiyoruz. 23 yıllık bir marka bizim için çok değerli. Paylaşacağımız girişimciden gerekli enerjiyi almak isteriz, para sonra gelir” diyor. Kuşçu, parti evlerinin sayısının artmasıyla ilgili ise şu açıklamayı yapıyor: “Yabancı ve bu işten anlamayan girişimciler nedeniyle çok fazla parti evi açılıp kapanıyor. Sektördeki parti evlerinin yarısı altı ay sonra kapanacak şekilde açılıyor. Bu, uzaktan görüldüğü gibi kolay bir iş değil.”

“Kalitemizi korumak için şube açmadık”

İnsanların alışkanlıkları ve ihtiyaçları değişti. Artık çalışan ebeveynler misafirlerini dışarıda ağırlamak istiyor. Kalitemizi sabit tutmak ve butik özelliğimizi korumak istediğimiz için şube açmadık. Franchise talebi de alıyoruz ama bu şekilde devam edeceğiz. Parti konseptlerini müşterilerimiz belirliyor. Biz de onlara özgün organizasyonlar sunuyoruz. Fiyatlarımız, yiyecek ve süslemeye göre değişiyor. Ama pahalı bir parti evi olduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle eylül, ekim, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında çok yoğun oluyoruz. İşletmemiz, dört yıldır hizmet veriyor. Yaptığımız işten keyif alıyoruz. Bunu da misafirlerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bizim için anahtar kelimeler keyif, lezzet ve eğlence. Bu üç unsuru çok önemsiyoruz. Hizmette ise profesyonelliği, organize olmayı ve butikliği öne çıkarmaya özen gösteriyoruz. Bu sektöre girmeyi düşünen girişimcilere bu işin dışarıdan göründüğü kadar kolay olmadığını söyleyebilirim.

20 binden fazla kişiyi ağırladı

Damla Anol Erol ve Yağmur Anol tarafından açılan Mia Festa Party & Events, Kadıköy Suadiye’de 200 metrekarelik kapalı alanda, 25 çocuk ve 50 yetişkin ağırlayabiliyor. Hem çocuklar hem de büyükler için davetler hazırlayan işletme, şimdiye kadar 500 etkinlikte 20 binden fazla kişiyi ağırlamış. İşletme, yeni şubesini ise Levent’te açmaya hazırlanıyor. Mia Festa Party 5 Events, doğum günleri, çay davetleri, baby shower ! partileri ve brunch davetlerinin yanı sıra yılbaşı partileri, kurumsal şirketler için workshop ve özel toplantılara da ev sahipliği yapıyor. Damla Anol Erol ve Yağmur Anol, misafirlerini titizlikle ağırladıklarını söylüyor. İşletme, kendi bahçesinde yetişen meyve ve sebzelerle hazırlanan birçok lezzeti misafirlerine sunuyor.

İstanbuldaki bazı parti evleri

  • Biparti Parti Evi
  • Şeker Ağacı Parti Evi
  • Curcuna Rekreasyon ve Parti E.
  • Party Kids
  • Minik Gurmeler Çocuk Mutfak Atölyesi ve Parti Evi
  • Bubblevents Party & Cafe Planet Kids House
  • Bonbon Parti Evi
  • Happy Family Club
  • BoomBoom Photo & Party
  • Mia Festa Party & Events

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu