İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Para Kazandıracak İş Fikirleri

Kurumsal Emlak Koçluğu

Mahalle aralarında ve semtlerde hizmet veren bireysel emlak dükkanlarında işler, içinde bulunduğumuz dönemde iyi gitmezken kurumsal emlak şirketleri bayi ağlarını hızla genişletiyor. Kurumsal emlak şirketlerinde hızlı yayılma planlarının nedeni ise yeni konut pazarındaki canlılık. Konut tüketicisinin güvenlikli, havuzlu site beklentisi, mahallenin emlakçısını ‘eski, ikinci, üçüncü el’ pazarına sıkıştırıyor.

Kurumsal Emlak Koçluğu

Kurumsal emlak şirketlerinin büyüme hedefleri tam tersine yeni bir iş alanı daha yarattı; bayilik şeklinde emlakçilik. Bu şirketlerin bazıları, yüzlerce franchise vermeye hazırlanıyor. Yabancı yatırımcılar da artık bu pazarda faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin de yerli zincirler gibi cesur büyüme planlan var. Şirketlerin hedefleri, girişimciler için de yeni bir yatırım alanı açıyor. Kendi işini kurmak ve emeklilik sonrası çalışmak isteyen kadın girişimciler için oldukça ilgi çekici olan emlakçilik iş alternatiflerini çoğaltıyor.


Mücevher Tasarımı Ve Yapımı

Kadınlar için mücevher hayatlarının olmazsa olmazı… Mücevher tasarımı ve yapımı altın, gümüş, platin gibi değerli madenler ile değerli taş ve yarı değerli taşlan işleyerek mücevher üretme işi olarak tanımlanabilir. En eski el sanatlarından birini devam ettirecek olan mücevher tasarımcılarının, büyük duygusal önemi ya da sembolik anlamı olabilecek dekoratif nesneler ya da takılabilir sanat eserleri olarak da kabul gören parçalan üretebilme becerisine sahip olması gerekiyor.

Mücevher Tasarımı Ve Yapımı

Bu noktada mücevher ile ilgili yapılacak her iş, kadın girişimcilere uygun bir alan. Gerek yaratıcı tasanmlar gerekse trendleri’ yakından takip etme, kadın girişimcilerin bu alanda otomatik olarak sahip oldukları avantajlar. Son dönemde markalaşmanın hızlandığı sektörde, yüzde 300 kâr marjlarının olması yatınmcısının iyi bir kazanç elde etmesini sağlıyor. Türkiye’deki pazarın 500 milyon TL olması iş fikrini iyi bir kazanç kapısı olarak ön plana çıkanyor.

Yaşlı Bakımı

Hiç şüphe yok ki, toplumlun bir kesimi yaşlanıyor ve eskiye oranla ortalama yaşam süresi uzuyor. Giderek geleneksel aile ilişkilerinde yapının bozulması, çekirdek aileye dönüş, modern yaşamın zorunlulukları derken yaşlıların yalnızlıkla baş başa kalma sorunu toplumsal hale geldi.

Yaşlı Bakımı

Yaşlanmanın getirdiği fizyolojik ve psikolojik değişiklikler ve yaşlıların aile yanında kalmalarının güçleşmiş olması, bakım gereksinimlerini de artırdı. Yaşlı nüfusun artması, beraberinde iş fırsatlarım da getiriyor. Bu iş kadınlar için uygun bir iş fırsatı yaratılabilir. İnsanların çoğu, yaşlandığı zaman evlerinde kalmak istiyor, çünkü yaşlı bakım evlerine gitmeyi pek tercih etmiyorlar. Bununla birlikte yaşlı insanlar, bulaşıkların yıkanmasından çamaşırlann ütülenmesine ve çimlerin biçilmesine kadar birçok işi kendileri yerine getiremiyor. İşte bu noktada yaşlı bakım hizmetleri devreye giriyor. Bu alanda çalışan kişiler, bir taraftan yaşlılara refakat ediyor.

Online Detoks Programı

Herkesin belirli aralıklarla vücudunu dinlendirmeye ve vücudunu temizlemeye ihtiyacı var. Aslında vücutlarımız her gün, özellikle gece ve sabah erken saatlerde, kendisini temizlemeye programlanmış. Amerika ve Avrupa’da oldukça yaygınlaşan, eve servis taze meyve-sebze sularıyla detoks programlan, bedenini toksinlerden arındırmak isteyen kadınlara hitap ediyor. Şehir yaşamının sıkıntılarından yorgun düşen herkesin kendi yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına göre değişik miktarlarda ve şekillerde detoksa ihtiyacı olduğu biliniyor.

Online Detoks Programı

Kadın girişimciler için çok uygun bir alan olarak nitelendirilen bu alan internet üzerinden verilecek servislerle de önemli bir gelir yaratabilir. Bu iş tanımında genel olarak insanların günlük yaşamlarını çok da değiştirmeden rahatlıkla uygulayabilecekleri kişiye özel detoks programlan geliştiriliyor. Türkiye’de hızla yükselen bir sağlıklı yaşam, doğru beslenme ve kendine iyi bakma trendi iyi bir iş fırsatına dönüşecek gibi duruyor. İki kadın girişimcinin kurduğu ‘Juico’ bu iş kolu için iyi bir örnek oluşturuyor.

Frenk Üzümü Bahçesi Kurmak

Geçmişte arazi kenarlarında ara ziraat ürünü olarak yetiştirilen Frenk üzümünün artık bahçeleri kuruluyor. Bahçe kurmanın maliyeti çok düşük. 1 dekardan 5 bin TL gelir elde etmek mümkün…

TÜRKİYE tam bir meyve cenneti. Kiraz, elma, armut, şeftali, kayısı, ayva, nar, üzüm gibi meyvelerde dünyanın sayılı üreticileri arasındayız. Bir çoğunda ya lider yada ilk beş içindeyiz. Türk üreticisi bu meyvelerde oldukça iddialı. Ancak alternatif meyvelere ilgi duyan üreticiler de mevcut. Üretim miktarı düşük, ama gelecek vadeden meyvelerden bahsediyoruz.

frenk üzümü

Migros, Metro, Car-refoursa gibi zincir marketlerde de karşımıza çıkmaya başlayan Frenk üzümü tüketiciler tarafından ilgi görmeye başladı.

Uluslararası üne sahip Mehmet Öz un de tavsiye ettiği ürünler arasında yer alan ürüne talep artınca, bahçeler de kurulmaya başlanmış. Hobi bahçeleri profesyonel bahçelere dönüşmüş. Üretici için alternatif bir meyve olmaya başlamış.


ÜZÜMÜN YETİŞTİĞİ HER YERDE

Peki Frenk üzümü nasıl bir meyve, ne zaman ekilir, ne zaman hasadı yâpılır? Genel itibariyle yani botanik anlamda Frenk üzümü, asıl üzümler grubuna giriyor. Çok sıcak, kurak ve yoğun sisli bölgelerin dışındaki yerlerde yetiştirilmesi mümkün. Meyvenin dikimi ekim, kasım ve aralık ayında yapılıyor.

Fidan olarak temin edebileceğiniz gibi, ağacın sürgünlerinden de dikim yapabilirsiniz. Pidelerin bir metre aralıklarla dikilmesi uygun.

Frenk üzümünün her yıl budanması gerekir.

Budama yapılmazsa “ verimi düşer. Budaması basittir; kaim ve yaşlı dalları budanması yeterli olur. Köklerinden çıkan yeni sürgünlerden biçimsiz olanlar kesilerek atılır, ortada kalan iyi sürgünler ise ileride meyve verecek sürgünlerdir. Kökleri toprağın 20-30 santim kadar altında olduğundan kurak mevsimlerden kolayca etkilenir.

Meyve hasadı haziran ayının son haftası ve temmuzun ilk haftasında gerçekleştirilir. Hasattan sonra hemen şoklaması yapılarak uzun süre saklanması sağlanır. Üzümgiller familyasından olduğu için normal üzümün yetiştiği her bölgede rahatlıkla hayat bulur. Çok nemli ve çok kurak olmayan her bölge bu meyve için uygundur. Frenk üzümünün boyu 1 ile 2 metre arasında değişiyor. Meyveleri küçük salkımlar halindedir. Salkımlar üzerinde taneler yuvarlak ve çok parlak renklidir. Meyve taneleri, saran kabuk yarı saydam olduğundan dikkatli bakıldığında içerisindeki çekirdekleri görülür. Meyveleri mayhoş ve tatlıdır. Küçük kırmızı, büyük kırmızı, siyah, sarı gibi çeşitleri bulunur. Yetiştiriciler ve tüketiciler arasında en çok tercih edileni ise büyük kırmızı Frenk üzümüdür. Meyveleri büyük ve sulu olduğu için mutfakta daha verimlidir.

ÜRETİMİN MERKEZİ BURSA

Frenk üzümü için Anadolu’nun her karış toprağı uygun ama bu işin öncülüğünü Bursa üstlenmiş görünüyor. Şimdilik 12 ton civarında üretim yapıldığı tahmin ediliyor. Bu üretimin yüzde 80’i Bursa’da.

Bursa dışında Konya ve Uşak’ta da bahçeler kurulmaya başlamış. Tokat, Amasya ve Gümüşhane’de de ilgi var.

Frenk üzümü konusunda önemli çalışmaları olan ve bu işe gönül veren isimlerden biri Recep Karagöz. Bursa’da bir meslek lisesinde iklimlendirme öğretmenliği yapan Karagöz, babasına ait Eymen Fidancılık’ta hobi amaçlı olarak başladığı Frenk üzümü üreticiliğini büyütmüş. Hem fidan satışı yapıyor hem de 5 dekar alanda meyvesini yetiştiriyor. Frenk üzümünün çiftçiler için alternatif bir meyve olabileceğini belirten Karagöz, “Birçok çiftçi şimdilik şeftali bahçelerinin kenarına ara ziraat olarak dikiyor. Bahçe kuran az. Ama alternatif bir meyve olabilir. Kazanç getirdiğini gören çiftçilerden bahçe kuranlar olmaya başladı” diyor.

DOKTORA TEZİ FRENK ÜZÜMÜ

Uşak Üniversitesi Sivaslı Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Volkan Okatar Frenk üzümü konusunda akademik çalışmalar yapan bir isim. Doktorasını Frenk üzümü üzerine yapıyor.

Gelecekte alternatif meyvelerden biri olacağına inanıyor. Frenk üzümünün şifalı bir meyve olduğunu vurgulayan Okatar, Bursa, Uşak ve Konya’nın dışında birçok ilde kapama bahçelerin kurulduğunu söylüyor. Ticari olarak geleceği olan meyvelerden biri olacağmı söyleyen Okatar, “Dekarda 1 ton ürün almıyor. Kilosu 5 TL’den satılıyor. Karlı bir meyve. Talep her geçen gün artıyor. Ekolojik yapı da meyvenin üretimine uygun.

Pek çok bölge için alternatif bir ürün olma yolunda ilerliyor” diyor.

Frenk üzümünün sağlık açısından da dikkat çekici bir meyve olduğunu belirten Okatar, bazı hastalıklara karşı vücut direncini arttırdığını söylüyor. Okatar, bu konuda şu bilgileri veriyor: “Kansere karşı koruyucu özelliği olduğu söyleniyor. İştah açıcıdır. Midedeki suyu giderir. Böbrek taşlarının düşürülmesinde ve sindirim yollarındaki iltihapların temizlenmesinde yardımcı olduğu söylenir. Siyah frenk üzümü çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlerine karşı vücudun göstermiş olduğu direnci artırır. Rahat nefes almayı sağladığı için astımlılar tarafından kullanılır. A, B, B2 ve C vitaminleri açısından zengindir. Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarı atar. Romatizmalıları rahatlatır.”

EN ÇOK ŞERBETİ TERCİH EDİLİYOR

Peki Frenk üzümü nerelerde kullanılır, nasıl tüketilir? Oldukça yaygın bir tüketim alanı bulunan Frenk üzümünün en çok şerbeti yapılıyor. Taze olarak tüketilmesinin yanında reçel yapımında da kullanılıyor. Frenk üzümü çikolata, pekmez, reçel, krem, likör, şurup ve mum yapımında kullanılıyor. Taze tüketiminin yanında ayrıca dondurulmuş olarak da kullanımı yaygın. Dondurma, meyve suyu, meyve esansı, tatlandırıcı ve renklendirici olarak pastanelerde ve gıda endüstrisinde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

1 dekar bahçenin maliyeti

Frenk üzümü bahçesinin maliyeti oldukça düşük. Bahçe kurmak isteyenler için tam da ekim dönemi. Frenk üzümü ekim, kasım ve aralık aylarında dikiliyor. Ağaçların sürgünlerinden de dikim yapılabilirken, fidan satın almak da mümkün. Profesyonel bahçe kuracaklara fidandan dikim öneriliyor. Fidan fiyatları da fidanın cinsine, yaşına, adedine göre 10-25 TL arasında değişiyor. 1 dekar bahçenin maliyeti bin 500 TL seviyesinde. Frenk üzümünün tarladan çıkış fiyatı 4-6 TL arasında değişiyor. Dekardan 1 ton meyve alınabiliniyor. Dekardan ortalama 5 bin TL gelir elde etmek mümkün. Migros, Metro ve Carrefoursa gibi marketlerde ise kilosu 16-20 TL arasında satılıyor. Sitemizde tarımsal iş fikirleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Önceki sayfa 1 2 3 4Sonraki sayfa

4 Yorum

  1. Arkadaşlar bu siteyi yapanlardan allah razı olsun internetten reklam izleyerek para kazanma diye bir kullanıcı linki gördüm ve önce inanmadım fakat gerçekten oluyor tek şart en az 150$ ve 40 referans üye yapmanız gerekiyor ben ilk etapta 183 $ kazandım izledigin her reklam başına 10 cent alıyorsun ortalama 2 saat’de yaklaşık hızına baglı 200 ile 300 dolar para kazana biliyorsun link http://ecmoney.host/2215098953069/

  2. güzelfikirlermiş.. uzakdoğuda kurba satmak süper 🙂

  3. Paintball ve lazertek ten sonra Ankara ve İstanbulda hızla büyümeye başlayan yeni trend evden kaçış oyunu. 25.000 tl sermaye ile ayda ortalama 8.000-9.000 tl kazanç sağlayabilirsiniz. Özellikle açmak istediğiniz şehirde evden kaçış oyunu yoksa kazancınız katlanır. Şehirde bi işin öncüsü ve ilki olmak her zaman avantajdır. Kısacası bu kazancı sağlamak için acele edin. Anahtar teslim oyun yapıyoruz. Sizin ise tek yapmanız gereken bize ulaşmak. iquitankara@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu